کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری‌های مغز استخوان پرندگان زینتی

بیماری‌های مغز استخوان پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص بیماری‌های مغز استخوان پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

بیماری‌های مغز استخوان

مغز و استخوان محل اصلی ایجاد گرانولوپوئید (تولید گرانولوسیت) و گلبول قرمز (تولید گلبول قرمز) همچنین منبع برخی از لنفوسیت‌ها با عمر طولانی مدت می‌باشد.

اختلالات مختلف می‌توانند بر مغز استخوان اثر بگذارند. ضایعات می‌توانند hypocellular یا hypercellular، گرانولوسیتی یا اریتروئیدی باشند. ارزیابی آسپیرات مغز استخوان نیاز به مقایسه با خون محیطی دارد.

بیماری‌های عفونی ناشی از باکتری‌ها، قارچ‌ها، به عنوان مثال کلامیدیا یا مایکوباکتریا معمولاً باعث تحریک یک پاسخ گرانولوسیتی هایپرسلولی می‌شوند که منجر به یک لوکوسیتوز می‌شود. برخی از عفونت‌های ویروسی (به عنوان مثال ویروس هرپس؛ ویروس poxvirus؛ ویروس جدید ویروس پلیوم) ممکن است اثر برعکس داشته باشند، و لوکوپنی را ایجاد کنند. همه بیماری‌های عفونی توانایی ایجاد پاسخ اریتروئید هیپرسلولی را دارند، و منجر به کم خونی غیر احیاکننده می‌شوند.

سموم مختلف می‌توانند بر مغز استخوان تأثیر بگذارند و باعث ایجاد یک پاسخ گسترده سلول شوند. این شامل اوکراتوکسین A (تولید شده توسط Aspergillus ochraceousسولفاکینوکسالین، سیس پلاتین و فنبندازول ها می‌باشد. سمیت سرب پاسخ اریتروئید هیپو سلولی را القا می‌کند، و منجر به کم خونی می‌شود. اختلالات میلوپرولیفراتیو (تکثیر نئوپلاستیک سلول‌های خونساز غیر لنفاوی در مغز استخوان که متعاقباً به طحال و کبد حمله می‌کند) غیر معمول است. آن‌ها می‌توانند باعث کم خونی شوند اما از نظر بافت شناسی، تشخیص این که کدام سل لاین درگیر می‌شوند، مشکل است، به خصوص اگر سلول‌ها نابالغ باشند. Haemangiosarcomas می‌تواند نئوپلاسم اولیه مغز استخوان باشد.

و در ادامه؛

لوسمی لنفاوی تومور خون محیطی و مغز و استخوان است، برخلاف لنفوسارکوما، خون و مغز استخوان به صورت تومورهای جامد در چندین بافت ایجاد می‌شود اما می‌تواند مغز استخوان را نیز درگیر کند. پرندگان مبتلا ممکن است علائم بی حالی و ضعف را نشان دهند، در حالی که خون شناسی لنفوسیتوز چشمگیر را درگیر می‌کند.

تیک عصبی در عروس هلندی
ادامه مطلب

مرحله پیشرفته لوسمی لنفوئید در زمان تشخیص ممکن است در شناسایی منشأ نئوپلازی در پرندگان مشکل ایجاد کند، اما ایمنوهیستوشیمی اگر نوع سلول غالب سلول T یا سلول B باشد، می‌تواند آن را تعیین کند.

هنگامی که پرنده علائم بالینی بیماری را نشان می‌دهد، درمان قابل توجیه است، افزایش چشم گیر در تعداد لنفوسیت‌های محیط، شواهدی از درگیری اعضای بدن، ناهنجاری‌های هماتولوژیک مرتبط مانند کم خونی و زمان دو برابر شدن سریع لنفوسیت در کمتر از شش ماه می‌باشد. درمان کامل نادر است. هدف کاهش تعداد لنفوسیت‌های در گردش است در حالی که مغز استخوان را پس انداز می‌کند. بیشتر پروتکل‌های درمانی بر اساس یک ماده آلکیله کننده (به عنوان مثال کلرامبوسیل یا سیکلوفسفامید) همراه با پردنیزون می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص بیماری‌های مغز استخوان پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱