کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری های چشم خرگوش

جعبه‌های خرگوش‌های خانگی(چه جعبه و شرایطی مناسب نگهداری خرگوش است؟)

جعبه‌های خرگوش‌های خانگی

در گذشته، خرگوش‌های خانگی در جعبه‌هایی در باغ، انباری یا گاراژ نگهداری می‌شد. جعبه‌ها روش‌های در دسترس برای نگهداری از خرگوش‌های خانگی هستند ولی بسیاری از جعبه‌های فروش امروزی، فضای کافی برای بروز رفتار ذاتی خرگوش‌ها را ندارند و لازم است که زمانی برای پریدن و جهیدن خرگوش در بیرون از جعبه در نظر گرفته شود. حداقل ۴ ساعت پرش و جهش نیاز است (ریچاردسون، ۲۰۰ الف).

زمان‌های طولانی­ تر یا ورزش‌های نامحدود تر نیز مطلوب هستند. جعبه باید تا حد امکان بزرگ باشد، به ­ویژه اگر دو خرگوش با هم زندگی کنند. لازم است که جعبه در محل خشک، خنک و با تهویه مناسب و به دور از باد و باران نگهداری شود. حداقل اندازه توصیه­ شده، سه برابر فضای کافی برای جهش در هر جهت و ارتفاع کافی برای ایستادن خرگوش‌ها روی پاها بدون اینکه گوش‌هایشان سقف را لمس کند، خواهد بود. این فضا باید تاریک و پوشیده و دارای فضایی باز برای زندگی بوده و نباید مسیری برای بیرون رفتن داشته باشد.جعبه‌های خرگوش‌های خانگی

قوانین حاکم بر رفاه خرگوش پرورشی انگلستان تدوین شده‌اند. این ضوابط برای خرگوش‌های خانگی نیز که در جعبه‌ها نگهداری می‌شوند، قابل کاربرد دارند ولی از لحاظ فنی با قوانین مناسب پوشش داده نشده ­اند. قوانین جداگانه­ای نیز که حاکم بر حمل و نقل و کشتار آن‌هاست، وجود دارد. راهنمای الزامات قانونی برای خرگوش‌های پرورشی توسط UFAW (فدراسیون دانشگاه‌ها برای رفاه حیوان) ارائه شده و می‌توان به­ صورت زیر آن را خلاصه نمود:

خرگوش‌ها باید با شرایط زیر آماده شوند:

 • نور کافی برای فراهم شدن بازبینی و وارسی حیوان در هر زمان
 • غذای سالم که مناسب و به میزان کافی بوده تا سلامت مطلوب و نیازهای تغذیه­ای لازم را فراهم کند
 • تأمین روزانه آب نوشیدنی تازه
 • مسکن مناسب با طبقه مجهز به تخت برای جدا کردن خرگوش بیمار یا آسیب­دیده
 • قفس‌های دارای اندازه مناسب برای حرکت خرگوش به اطراف، تغذیه و نوشیدن بدون دشواری و نگهداری آن‌ها با امکان دراز کشیدن در اطراف به­طور هم­زمان
 • قفس‌های دارای ارتفاع مناسب برای اینکه خرگوش‌ها بتوانند روی پاهایشان به­ صورت راست بایستند و گوش‌ها سقف را لمس نکنند
 • محافظت از آب و هوای بد ازجمله نور مستقیم خورشید
 • وارسی روزانه همه تجهیزات خودکار ازجمله ظرف‌های نوشیدنی توسط افراد متخصص
 • هشدار سیستم‌های تهویه خودکار که مستقل از نیروی برق اصلی‌ هستند و هشدار دادن در زمانی که سیستم عملیاتش را به­طور صحیح انجام ندهد
 • بازدید روزانه مواد خام و جلوگیری از رنج‌ها و پریشانی‌های غیر ضروری
 • مراقبت دامپزشکی. فقط باید نسخه‌های دارویی (POM) ازجمله آنتی بیوتیک­ها و واکسن‌ها را که توسط متخصص دامپزشک تجویز شده باشند، به کار برد.

دستور العمل های نگهداری حیوان خانگی:

در سال ۲۰۰۶، بند ۱۴ قانون رفاه حیوان، دستورالعمل‌های کاربردی مربوط به نگهداری حیوانات خانگی فرموله و درنهایت در ویلز، اسکاتلند و انگلیس به تصویب رسیدند. در حال حاضر فقط ویلز این دستورالعمل‌های کاربردی را اعمال نموده است. دستورالعمل‌های کاربردی، جزئیات مراقبت و نگهداری خرگوش‌ها را در بردارد و از مفهوم “پنج حق” پیروی نموده و عدم پیروی از استاندارد مراقبت را تخطی از آن می‌داند. در حال حاضر (۲۰۱۲) هیچ دستورالعمل مشابهی در انگلیس وجود ندارد ولی RSPCA دستورالعمل‌هایی برای مراقبت خرگوش ارائه کرده است که در آدرسhttp://www.rspca.org.uk موجود هستند.

کمپین های ملی حمایت خرگوش:

سایر کمپین‌های ملی اطلاع ­رسانی خرگوش مانند هفته اطلاع ­رسانی خرگوش، “جعبه کافی نیست” و “شکلاتی برای من بساز” نیز در راه‌ هستند که همگی مدافع انجمن رفاه خرگوش و یک نهاد ملی رفاه مربوط به ارتقاء سلامت و رفاه خرگوش‌ها در انگلستان هستند.

الزامات فضایی RSPCA تا حدی بزرگ‌ترند و حداقل ۱ ­متر (۳ فوت) عرض * ۲ متر (۶ فوت) ارتفاع * ۱ میلی (۳ فوت) ارتفاع در قسمت‌های باز و مسدود ناحیه زندگی‌ دارند.

فضای لازم برای زندگی دو خرگوش:

در هر موردی که دو خرگوش با هم زندگی می‌کنند، فضا باید به اندازه مناسب افزایش یافته و نواحی پنهان مناسبی داشته باشد، به­ طوری­  که هر خرگوش بتواند در صورت تمایل از دیگری دوری کند. محدوده دمای بهینه برای خرگوش‌ها ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است که با دماسنج حداقلی و حداکثری قابل اندازه­ گیری است. گذشته از این، دمای خرگوش‌ها ممکن است متحمل فشار و گرما باشد.

تهویه ضعیف و ایجاد آمونیاک زمینه را برای آماس ملتحمه و عفونت‌های دستگاه تنفسی فراهم می‌کند. بهتر است که جعبه در برابر دیوار محافظت­  شده بیرونی قرار گیرد تا اینکه در گاراژ مسدود و در معرض دودهای بالقوه سمی خودرو. قرار دادن جعبه در اتاقکی بزرگ و در هوای باز گزینه خوبی است، به­ طوری ­که پناهگاهی با انتخاب فضای محافظت­  شده ایجاد می‌شود.

هجوم کرم‌ها در خرگوش
ادامه مطلب

بسیاری از صاحبان خرگوش‌ها اکنون از باغ محافظت­ شده کامل به ­عنوان “جعبه عالی” برای نگهداری دو یا چند خرگوش استفاده و فضای وسیع سرپوشیده­ای فراهم می‌کنند. این پوشش‌ها معمولاً به مرغدانی بزرگی که از بیرون قابل دسترس است، وصل شده‌­اند. خرگوش‌ها تحمل شرایط سرد و مقاومت در برابر شرایط زمستان را دارند زیرا پناهگاه و مقدار زیادی مواد بستر دارند. خرگوش‌های لاغری که بدنشان چربی ندارد، در برابر اثرات سرما در شب‌های سرد مستعد تر و آسیب­پذیر ترند ونیاز به محافظت زیاد دارند.

آب و هوای مناسب خرگوش:

آب و هوای داغ و نور مستیم خورشید بدون سایبان باعث آزار خرگوش‌ها می‌شود. این شرایط برای آن‌ها احتمال مرگ را به همراه دارد چراکه امکان تعریق یا تنفس مؤثر را ندارند و این شرایط از آب و هوای سرد برای آن‌ها آسیب­ زننده ­تر است. قرار نگرفتن در برابر نور مستقیم اهمیت زیادی دارد و زمانی که مکان خرگوش آماده می‌شود، باید مد نظر قرار گیرد. خرگوش‌ها تا زمانی که پناهگاهی بیابند، توانایی مقابله با شرایط نامساعد، آب و هوای سرد و حتی مرطوب را دارند و می‌توانند به غذای کافی دست یابند.

نور مناسب :

زمانی که مکان و مسکن خرگوش‌ها آماده می‌شود، باید به آن‌ها امکان انتخاب محل را داد و به این ترتیب دماهای محیطی، دسترسی به نور خورشید و پناهگاه مزیت زیادی دارد.

تمیز کردن جعبه خرگوش:

خرگوش‌ها به میزان زیادی ادرار و مدفوع تولید می‌کنند که معمولاً در بخشی از جعبه قرار می‌گیرند و باید روزانه یک یا دو بار تمیز گردند. سینی بستری که بوی تعفن ندهد و تمیز و خشک باقی مانده باشد، می‌تواند در جعبه بماند، با ­این­ حال هر سیستم خواب عمیق باید حداقل هفته­ای یک­بار کاملاً تمیز شود یا حداقل اگر مرطوب یا متعفن است، تمیز گردد. مواد بسیاری برای آماده­ سازی سینی بستر می‌توانند به کار روند و همه مواد باید غیرسمی، عاری از گرد و غبار، راحت برای دراز کشیدن و دارای عایق­ بندی مناسب باشد. برای خنثی کردن اثر آمونیاک و کاهش سوزش چشمان و ناحیه تنفسی خرگوش، کود گیاهی باغ توصیه شده است (مالی، ۱۹۹۵).

سینی بستر خرگوش:

ماده اقتصادی سینی بستر یک لایه روزنامه است که با علوفه خشک پوشانده شده باشد که  برای دور انداختن می‌توان آن را جمع کرد. علوفه‌ها علاوه بر ایجاد محل خواب نرم، مواد فیبری بالایی را فراهم می‌کنند. سایر گزینه‌ها شامل انواع مختلف کاه است.

مزیت کاه این است که ارزان بوده، دسترس ­پذیری راحتی دارد، امکان تخلیه مایعات به دور از سطح بستر را داده و به این ترتیب تماس با پوست خرگوش را کاهش می‌دهد. کاه، بسته به نوع محصولی که از آن به دست آماده، ممکن است نوک ­تیز باشد و در برخی شرایط باعث آزار پوست یا چشم خرگوش شود. خرگوش‌ها گاهی اوقات کاه را می‌خورند و اگر نوک ­تیز باشد، می‌تواند باعث ترومای دهانی شود.

کاه جو دوسر گزینه ایده ­آلی است زیرا به اندازه کافی نرم است و نیز زهکشی مایع را افزایش می‌دهد. انواع تجاری رختخواب و سینی بستر نیز در دسترس هستند که معمولاً از جنس محصولات کاغذی دور ریز بوده و برای خرگوش بسیار مطلوب هستند اما این انواع از نظر اقتصادی مقرون­به­صرفه نیستند.

تراشه‌های چوب و خرده چوب‌ها توصیه نشده‌اند زیرا گرد و غبار دارند و می‌تواند باعث ناراحتی تنفسی و چشمی شود. همچنین احتمال اینکه لبه‌های تیز باعث ایجاد زخم‌های پوستی، دهانی و چشمی شوند، وجود دارد. محصولات چوبی دربرگیرنده روغن‌های آروماتیک هستند که ممکن است باعث ناراحتی تنفسی شوند. در برخی موارد هپاتاتوکسیتی نیز گزارش شده است.

 

 

 

در این مقاله همه چیز درباره جعبه‌های خرگوش‌های خانگی بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱