کلینیک دامپزشکی روژان
برنشیت سگ و گربه

برنشیت سگ و گربه

برنشیت سگ و گربه

برنشیت عبارتست از التهاب برنش که ممکن است به صورت حاد یا مزمن در سگ و گربه حادث شود. بیماری در ابتدا در برنشیول‌ها حادث می‌شود ولی ممکن است بعداً تمام ریه را فرا گیرد.

سبب‌های بیماری:

برنشیت متعاقب بیماری سگ‌های جوان و امراض ویروسی زیاد دیده می‌شود متعاقب بیماری دیگری مثل بیماری‌های قلب، تورم روده و اگزما و بیماری‌های انگلی نیز ممکن است حادث شود. عامل اصلی این بیماری عفونت‌های میکروبی است. استنشاق دود و گاز و مواد شیمیایی مختلف که هوای یک ناحیه را تغییر می‌دهد باعث ایجاد بیماری می‌گردد.

جراحات بیماری:

غشاء مخاطی برنش‌ها و برونشیول‌ها ملتهب می‌شود و از چرک و بلغم کف آلود انباشته می‌گردد و سرفه به منظور خارج کردن این گونه چرک‌ها و بلغم‌ها از برنش‌ها و برونشیول‌ها می‌باشد.

نشانی‌های بیماری:

اسپاسم‌های ناشی از سرفه مهم‌ترین علامت بیماری محسوب می‌شود این سرفه‌ها بیشتر در موقع صبح توجه دامپزشک را جلب می‌کند و در اثر آن مقادیری چرک و بلغم خارج می‌شود. در معاینه ریه تنفس طبیعی به نظر نمی‌رسد. در فرم‌های پیشرفته رال‌های صدا دار شنیده می‌شود.

فرم حاد بیماری ۲ تا ۳ روز بیشتر طول نمی‌کشد ولی سرفه ممکن است تا ۲ – ۳ هفته همچنان یکی از علائم بیماری باشد، در قرص‌های شدید بیماری به ندرت ممکن است این بیماری را با پنومونی اشتباه ننمود زیرا این عوارض به ریه نیز سرایت می‌کند.

تشخیص بیماری:

با توجه به نشانی‌های فوق بیماری کاملاً مشخص می‌شود. در سگ‌های پیر هر موقع این بیماری حادث شود قلب دام نیز بایستی معایه گردد رادیوگرافی در تشخیص فرم مزمن بیماری به دامپزشک معالج کمک می‌کند.

سگ نژاد پامرانین
ادامه مطلب

درمان:

توجه داشته باشید تشخیص و درمان بیماری صرفا بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از درمان ها آورده شده است.

  • نگهداری دام در محل گره و رعایت بهداشت در درمان بیماری خیلی مؤثر است. هرگاه دام تب داشته باشد. در این صورت همراه با تجویز آنتی بیوتیک به کار بردن Dextroseپنج درصد به میزان ۴۰ تا ml160 از طریق زیر جلدی نافع است.
  • به منظور از بین بردن سرفه تجویز ترکیبات کدئین مثل شربت Tussipectمؤثر خواهد بود.
  • تجویز عصاره بلادون و کامفر توصیه شده است. استفاده از بخور Benzoinبه مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و تجویز آنتی بیوتیک‌هائی از قبیل پنی‌سیلین و استریتومایسین و کلرامفنیکل در مواردی که دام مبتلا به تب باشد نافع است.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص برنشیت سگ و گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱