کلینیک دامپزشکی روژان
پنومونی ویروسی سگ

پنومونی ویروسی سگ

پنومونی ویروسی سگ

این بیماری عبارتست از التهاب زیتین که در اثر ویروس‌های پالش‌پذیر ایجاد می‌شود.

سبب‌های بیماری:

نشانی‌های بیماری عبارتست از آلودگی‌های ریوی و عوارضی از این قبیل: افسردگی، بی‌اشتهایی، افزایش درجه حرارت بدن درد محوطه صدری و بالاخره تنفس سریع دام ترشحات بینی ممکن است مختصر باشد ولی در بعضی مواقع ترشحات چرکین و بلغمی زرد رنگ مایل به سبز و در وارد شدید بیماری کرون‌های خونی در بینی دام مشاهده می‌گردد. ترشحات چرکین در چشم مشاهده می‌شود و درجه حرارتبدن در حدود ۴۰ تا ۴۱ درجه می‌باشد. تنفس سریع و در موقع نفس کشیدن چانه دام متورم می‌شود. در موقع گوش دادن به ریه صداهای تنفسی سوفل‌های مختلف توجه دامپزشک را جلب می‌کند اما از دال‌های تنفسی خبری نیست. آثار سیانوزه شدن مخاطات ممکن است مورد توجه واقع شود. بی‌اشتهائی در دام مشاهده می‌گردد و سرفه به قدری شدید است که در بعضی موارد ایجاد تهوع در دام می‌نماید.

تشخیص:

استفاده از رادیوگرافی در تشخیص بیماری به دامپزشک کمک می‌کند در مواردی که ویروس بیماری Carre (Distemper)عامل بیماری باشد تشخیص بیماری مشکل است.

درمان:

توجه داشته باشید تشخیص و درمان بیماری صرفا بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از درمان ها آورده شده است.

  • در کلیه موارد بیماری می‌توان از سرم صد همولوگ ژوناژ استفاده کرده و مقدار نیم تا یک میلی‌لیتر از آن را به ازاء هر کیلو وزن زنده دام زیر جلد تزریق نمائیم تزریق توأم پنی‌سیلین و استرپتومایسین نافع است. به منظور جلوگیری از عفونت‌های احتمالی تجویز کلرامفنیکل و ارومایسین توصیه شده است.
  • در سگ‌هائی که ناراحتی در تنفس مشاهده می‌شود تجویز Oxygenنافع است توجه به جیره غذایی دام و استفاده از شیر و آبگوشت در تغذیه حیوان در درمان بیماری مؤثر است. مکمل‌های غذائی، ویتامین‌ها و مواد معدنی و پروتئین‌های لازم به جیره غذائی دام بیمار باید افزوده شود و هرگاه حیوان از خوردن غذا امتناع کند در این صورت بایستی به وسیله لوله معدی غذای دام خورانیده شود. تجویز خون کامل در جیره غذائی دام و تزریق سرم فیزیولوژِ و Dextrose5 درصد توصیه شده است.
  • به منظور بر طرف کردن سرفه تجویز شربت Pectoviteروزی ۲ قاشق سوپ خوری صبح و عصر نافع است.
  • هرگاه یبوست عارض دام شود در این صورت تجویز مسهل‌های نمکی مثل Magnesium Sulfate به میزان ۴۰ تا ۶۰ گرم برحسب جثه دام در درمان بیماری مؤثر است.
بیماری های متداول در سگ(آلرژی، نقاط دردناک و قرمز، سبوره، عفونت قارچی و باکتریایی، آبسه)
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص پنومونی ویروسی سگ بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱