کلینیک دامپزشکی روژان
The nature of dogs and cats

ذات‌الجنب سگ و گربه

ذات‌الجنب سگ و گربه

ذات‌الجنب عبارتست از التهاب پرده‌های جنب که ممکن است فیبرینی (خشک) یا همراه با ترشح یعنی سروفیبرینو (مرطوب) و یا چرکین باشد.

سبب‌های بیماری:

این بیماری در اثر وجود جسم خارجی در مری یا معده و یا سرطان سینه و یا عوامل مولده بیماری پنومونی و بالاخره عفونت‌های تنفسی حادث می‌شود. در گربه‌ها این بیماری در اثر ترشحات پرده جنب بروز می‌کند. در حدوث این بیماری در گربه‌ها لوگوپنی و در سگ‌ها ژوناژ نیز ممکن است مؤثر باشد.

جراحات بیماری:

در پلوروزی فیبرینو وجود رشته‌های فیبرینی روی پرده جنب قابل ملاحظه است و در پلوروزی سر و فیبرینو در حفره بینی ترشحات خیلی زیاد بوده و عوارض شدید تنفسی در دام بوجود می‌آورد. در پلوروزی چرکین که متعاقب بیماری‌های عفونی دیگر حادث می‌شود ترشحات کم یا زیاد در طراف پرده جنب ممکن است تنفس را مشکل سازد و غالباً در برونشیت مزمن هم این گونه ترشحات مشاهده می‌شود.

نشانی‌های بیماری:

بروز بیماری ناگهانی است درد شدیدی در ناحیه صدری دام حادث می‌گردد که به موجب آن سگ بیمار کوشش می‌کند پهلوی خود را به زمین بچسباند تنفس تقریباً شکمی بوده و خیلی دردناک است اگر بیماری یک طرفی باشد دام پهلوی خود را بین زانوهای خود نگه داشته و بر روی زمین می‌نشینند هرگاه به صداهای ریه گوش کنیم در این صورت افزایش ترشحات چرکین و در تنفس برنش‌ها افزایش صداهای تنفسی به خوبی محسوس می‌شود.

تشخیص بیماری:

این بیماری در گربه‌ها بیشتر از سگ‌ها حادث می‌شود. تاریخچه و سیر بیماری و بالاخره چگونگی تنفس دام در تشخیص بیماری به دامپزشک معالج کمک می‌کند. هرگاه مقادیر زیادی چرک در حفره بینی جمع شده باشد در این صورت به کمک رادیوگرافی به خوبی می‌توان بوجود این قبیل ترشحات پی ببریم.

درمان:

توجه داشته باشید تشخیص و درمان بیماری صرفا بر عهده دامپزشک است و در اینجا چند نمونه ساده از درمان ها آورده شده است.

  • به منظور برطرف کردن دردهای ناحیه صدری تجویز پماد Albatumیا Proxicamو مالش آن به پشت دام نافع است. استفاده از Mepedrineبه میزان ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم به ازاء هر کیلو وزن زنده دام از طریق تزریق داخل عضلانی یا خوراکی نیز در تقلیل دردهای حاصله بی‌تأثیر نیست و در سگ و گربه تجویز این دارو آسان است.
  • رعایت نکات بهداشتی در نگاهداری دام بیمار و تعیین جیره مناسب برای دوره نقاهت بیماری مؤثر است. تجویز املاح سدیم و پروتئین در پلوروزی‌ها بخصوص فرم‌های چرکین پلوروزی بسیار نافع خواهد بود.
  • به کار بردن Multivitaminدر درمان بیماری توصیه شده است. ترشحات چرکین در شدت بیماری مؤثر است علهذا تشخیص آزمایشگاهی این گونه میکروب‌ها و انتخاب آنتی بیوتیک لازم به منظور برطرف کردن عفونت حاصل در درمان بیماری مؤثر است تجویز توأم پنی‌سیلین و استرپتومایسین نافع است، به کار بردن اورومایسین نیز در بعضی موارد لازم به نظر می‌رسد.
انواع سمندرها
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص ذات‌الجنب سگ و گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱