کلینیک دامپزشکی روژان
سل سگ

سل سگ

سل سگ

سگ‌ها ممکن است به سوش‌های انسانی و گاوی میکروب سل مبتلا شوند. ابتلاء سگ‌ها به سوش انسانی بیشتر است زیرا در اتوپسی‌هایی که در پاریس و در شهرهای دیگر به عمل آمده میزان آلودگی به سوش انسانی بیش از ۱۰% بوده است و این امر به وسیله آزمایش اخلاط برداشت شده از سگ‌های بیمار به ثبوت رسیده است. البته آلودگی سل در سگ در حال حاضر در کلیه کشورهای جهان کاهش یافته است.

نژادهای صورت کوتاه مثل Bull-dog نسبتبه این بیماری حساسیت بیشتری دارند و سگ‌های نر بیشتر از سگ‌های ماده به این بیماری مبتلا می‌شوند. جراحات سلی در سگ معمولاً شباهت زیادی به رشد نسج جدید (Neoplasm) بخصوص تومور بدخیم نسج همبند (Sarcoma) دارد. ضایعات سلی سفید مایل به خاکستری هستند. بعضی از این جراحات زرد رنگ و در مرکز آن‌ها خونریزی مشاهده می‌شود. بعضی از این جراحات نرم بوده و دارای مراکز چرکین هستند و برخی از آن‌ها داری حفره‌های خون‌آلود با برآمدگی‌های نیز و یا دانه‌های خاکستری می‌باشند که بیشتر در فضای کبدی جمع شده‌اند.

ضایعات ریوی معمولاً شامل برونکوپنومونی است که این گونه نواحی سرخ مایل به خاکستری می‌باشند. ممکن است مقادیر زیادی ترشحات زرد رنگ در سینه جمع شود. با توجه به مطالب فوق سگ‌ها ممکن است به سوش انسانی میکروب سل مبتلا شوند. و باعث انتقال آن به انسان خصوصاً کودکان گردند و از لحاظ بهداشت انسانی این مطلب حائز کمال اهمیت می‌باشد.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سل سگ بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

یبوست و نفخ سگ
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱