کلینیک دامپزشکی روژان
سل گربه

سل گربه

سل گربه

گربه برخلاف سگ در برابر آلودگی‌های تجربی با سوش انسانی میکروب سل مقاومت نشان می‌دهد. اگرچه در بعضی مواقع سوش انسانی میکروب سل از گربه‌های آلوده جدا شده است اما تجربیات آزمایشگاهی ثابت کرده است که گربه‌ها بیشتر به سوش مرغی میکروب سل حساسیت دارند. اگرچه این سوش هم در طبیعت از گربه‌های آلوده جدا نشده است.

گربه‌ها بیشتر از سگ‌ها به سوش گاوی سل حساسیت نشان داده‌اند و انتقال بیماری از طریق شیر آلوده گاو ذکر شده است. سل رحم به وسیله آلودگی دستگاه تناسلی نیز گزارش شده است.

در مواقعی که لاشه‌های گربه‌هااتوپسی شده‌اند و وجود بیماری سل در گربه محقق شده پس از برطرف کردن آلودگی شیر از شدت بیماری سل گربه کاسته شده است.

در بعضی مواقع در کانون‌های سلی گربه‌ها نکروز و چرک پنیری شکل مشاهده می‌شود اما سلول‌های غول پیکر (Giant) کمتر مشاهده می‌شود. طبق آزمایش‌هائی که دامپزشکان میکروب شناس در مورد تشخیص سل گربه به عمل آورده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از واکنش انحراف عناصر مکمل بهترین روش تشخیص آزمایشگاهی بیماری است.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سل گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

علت گریه گربه
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱