کلینیک دامپزشکی روژان
کلیکر گربه

کلیکر گربه چیست؟

یکی از اصلی‌ترین و بهترین وسیله‌ها برای تربیت و آموزش گربه، کلیکر گربه است. شما میتوانید، به راحتی با استفاده از این وسیله میزان تغذیه گربه را کنترل کنید و گربه را تشویق به انجام کار‌های مورد نظر خود کنید.

در این مقاله همه چیز را درباره کلیکر گربه بررسی خواهیم کرد.

تعریف کلیکر گربه:


این وسیله درواقع یک وسیله آموزشی برای گربه است که برای تربیت و آموزش گربه‌ها به کار برده میشود. کلیکر شامل یک دکمه است که با فشار دادن آن صدایی مشخص ایجاد میگردد. هدف از استفاده از کلیکر برای گربه ایجاد ارتباط بین صدا و پاداش در ذهن گربه است. استفاده از کلیکر برای تربیت گربه بسیار ساده میباشد. تنها کافی است کلیکر را در دست خود بگیرید و کلیدی که بر روی وسیله قرار دارد را فشار دهید. با فشار دادن دکمه مربوطه، صدای کوچکی پخش میگردد.

کلیکر دارای یک بند است که به دور مچ پیچانده می‌شود. شما به راحتی می‌توانید بدون خراب شدن وسیله از آن تا مدت ها استفاده نمایید.

چرا از کلیکر گربه استفاده میکنیم؟


از کلیکر می‌توانید به عنوان یک وسیله‌ برای کنترل گربه و شرایط آن استفاده نمایید. شما با استفاده از این وسیله برای گربه، می‌توانید محیط گربه‌ را در اختیار بگیرید و بر اعمال و رفتار او کنترل مستقیم داشته باشید. زمانی که شما بر رفتار گربه‌ نظارت و کنترل کافی داشته باشید، گربه‌ از بروز رفتار‌های منفی خود جلوگیری می‌کند و مدام سعی دارد رفتاری بهتر و مثبت‌تر از خود نشان دهد. وقتی گربه متوجه شود کار خوب او به دریافت تشویقی منجر شده است، سعی می‌کند سریع‌تر آن کار را انجام دهد تا سریعتر تشویقی را دریافت نماید. البته، هوش گربه نیز در این زمینه تاثیرگذار خواهد بود.

استفاده از این وسیله چه مزایایی دارد؟


گربه‌ها هنگامیکه بدانند شما برای کار درست آن‌ها ارزش قائل هستید و کار درست آنها منجر به تشویق میگردد، سعی می‌کنند به صورت متوالی عمل انجام شده را تکرار کرده تا رضایت شما را جلب کنند. با این روند گربه‌ شما متوجه می‌شود که باید آموزش‌های خود را با دقت و کیفیت بهتری انجام دهد.

به طور کامل‌تر، استفاده از کلیکر جزو شیوه‌های نوین برای آموزش و یادگیری در گربه‌ها به شمار می‌آید. این روش هرگز برای گربه شما تکراری و خسته‌کننده نمی‌گردد. این وسیله علاوه بر ماهیت آموزشی، باعث سرگرمی گربه شما نیز خواهد شد. استفاده از کلیکر برای همه گربه‌ها با هر نژاد و سنی مناسب میباشد و محدودیت خاصی برای استفاده ندارد.

توصیه نامه تجویز واکسن گربه سانان
ادامه مطلب

چگونه از کلیکر گربه استفاده کنیم؟

روش استفاده از کلیکر گربه به این شکل است که ابتدا به گربه می‌آموزید که وقتی کلیکر صدا میدهد، پاداشی مانند خوراکی یا اسباب‌بازی به گربه داده می‌شود. در ابتدا این امکان وجود دارد که گربه به صدای کلیکر بی‌تفاوت باشد، اما با تمرین و تکرار گربه بین صدای کلیکر با پاداش مثبت در ذهن خود ارتباط برقرار میکند و میفهمد که وقتی کلیکر صدا می‌دهد، باید عملی خاص را انجام دهد تا پاداش بگیرد.

با استفاده از کلیکر می‌توانید به گربه‌ خود یاد بدهید تا حرکات مختلفی که مدنظر شماست را انجام دهد؛ مانند نشستن، درخواست غذا، پنجه گذاشتن، بازی با اسباب‌بازی و… با تمرین و تکرار، گربه می‌تواند عملکرد بهتری پیدا کند، و دستورات شما را با دقت و کنترل بیشتری انجام دهد. در کل، این وسیله یک ابزار آموزشی بسیار مفید است که می‌تواند به شما در آموزش و ارتباط با گربه‌تان کمک کند.

صدای کلیکر گربه چگونه است؟


حال سؤالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که کلیکر گربه چه تأثیری درآموزش و تربیت گربه‌ دارد و تا چه اندازه می‌تواند روند آموزش گربه‌ها را بهبود بخشد. بسیاری از صاحبان گربه‌ها برای تشویق کردن گربه خود از این وسیله استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برای واکنش دادن به کار‌های مثبت گربه‌ روی کلیکر فشار دهید. پس، از مدت کوتاهی متوجه خواهد شد که این به صدا در آمدن وسیله برای تشویق او بوده است. این صدا معادل کلمه آفرین و احسنت و تشویق است. گربه زمانی که به این واکنش علاقه‌مند می‌شود، تلاش می‌کند کار‌های مثبت و بهتری را انجام دهد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.