کلینیک دامپزشکی روژان
سگ بهتره یا گربه

سگ بهتره یا گربه؟

اگر به تازگی قصد نگهداری از یک حیوان خانگی را دارید. اما هنوز درمورد نوع حیوانی که میخواهید کنار شما زندگی کند را انتخاب نکرده اید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا به جواب سوال سگ بهتره یا گربه برسید.

در این مقاله بررسی میکنیم که بعنوان حیوان خانگی سگ بهتره یا گربه و شما چطور میتوانید این موضوع را برای خودتان تشخیص دهید.

نگهداری از سگ بهتره یا گربه؟


سگ ها نگهبان هستند؛ به عبارت دیگر برای ترساندن مزاحم ها و دور کردن آنها کمک زیادی به انسان ها می کنند. حتی سگ های زینتی نیز حس دفاع از صاحب خود را دارند و آن را بطور واضح نشان میدهند. اما گربه ها به هیچ عنوان محافظ و نگهبان خوبی نیسستند و ذاتا محافظت از صاحب خود را ندارند، و نمی توانند از حریم شخصی صاحب خود دفاع نمایند.
سگ ها تحرک زیادی دارند و معمولا پر جنب و جوش هستند و نیاز به پیاده روی روزانه دارند اما گربه ها بیشتر طول روز را در خواب سپری می کنند و کمتر نیاز دارند که بیرون از خانه بروند.
سگ ها بطور کلی احتمالا پول، وقت، رسیدگی و انرژی بیشتری نسبت به گربه ها از انسان ها طلب می کنند.
اگر علاقه زیادی به مسافرت دارید و نمی دانید برای مسافرت سگ بهتر است یا گربه، می توان گفت سگ ها همراهان شادتر و پر انرژی تری برای مسافرت هستند اما گربه ها معمولا علاقه زیادی به گردش ندارند و دوست دارند بیشتر در خانه به بازی و خواب، زمان خود را سپری کنند.

زمان انتخاب باید به چه عواملی توجه کنیم؟

بعضی افراد با حیوانات خاصی بزرگ شده‌اند و با آنان راحت‌تر میباشند، و به همین علت آن‌ها را ترجیح می‌دهند یا احتمالا حس می‌کنند که با آن گونه ی خاص ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد. با این حال زمانیکه بحث انتخاب بین سگ و گربه پیش می‌آید، تنها صحبت از سلیقه نیست و باید به فاکتورهای بسیار زیادی توجه داشت.

سگ‌ها و گربه‌ها حیوانات متفاوتی هستند و به تبع آن شخصیت و نیازهای متفاوتی نیز دارند.، بنابراین شما نباید تنها با احساسات و از روی علاقه تصمیم بگرید. بلکه باید به امکانات، سبک زندگی و شرایط خودتان نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

بحث میان این نیست که سگ بهتره یا گربه؟

بلکه درواقع موضوع در مورد مناسب‌ترین گزینه با نحوه زندگی شماست. فعالیت روزانه‌ای که می‌توانید داشته باشید، فضایی که برای حیوان خانگی در اختیار دارید، وجود یا عدم وجود کودکان کم سن و سال در محیط و زمانی که می‌توانید به حیوان خانگی خود اختصاص دهید، همگی عوامل تاثیرگذار در انتخاب شما هستند.

البته این تصمیم می‌تواند گاها حتی پیچیده‌تر نیز گردد، چرا که نژادهای بسیار زیادی از سگ و گربه وجود دارد که نیازهای بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و این مسئله انتخاب را سخت تر نیز میکند.

این نشانه ها یعنی احتمالا سگ برای شما مناسب تر است؟


اگر شما یک شخص پر انرژی هستید و علاقه مند به فعالیت‌های خارج از خانه میباشید، سگ احتمالا انتخاب بهتری برای شما میباشد. اکثر سگ‌ها نیاز به تحرک زیاد، هوای تازه و پیاده روی روزانه دارند. بنابراین میتوانند بهترین گزینه برای کسانی باشند که حیاط یا باغ بزرگی در اختیار داشته و دسترسی ساده‌ای به پارک‌ها و فضاهای باز مناسب بازی و هوا خوری برای سگ دارند.

اگر سگ‌ ها به خوبی آموزش دیده باشند؛ می‌توانند همراه شما به مسافرت بیایند. برخلاف گربه‌ها، اکثر سگ ها به طور ذاتی حیواناتی منزوی نیستند، و از تنها ماندن به مدت طولانی خوششان نمی آید، بنابراین اگر بیشتر ساعات روز را خارج از خانه هستید، احتمالا سگ برای شما انتخاب خوبی نیست. و اگر شما برای ساعات طولانی کار می‌کنید و زمان کافی در اختیار ندارید، باید به این موضوع فکر کنید که آیا می‌توانید همه توجهی که سگ نیاز دارد را در اختیارش بگذارید؟ همچنین اگر سگ را انتخاب کنید باید زمانی را برای آموزش و پیرایش آنان کنار بگذارید.

صرع در سگ و گربه
ادامه مطلب
عکس سگ

نژادهای بسیار زیادی از سگ‌ها وجود دارد که هر کدام اندازه، شکل و خصوصیات اخلاقی و رفتاری خاص خود را دارند. بنابر این زمان انتخاب سگ باید توجه ویژه‌ای به ویژگی های نژادها نیز داشته باشید. نهایتا اگر بتوانید فضا و زمان مورد نیاز سگ را در اختیارش بگذارید، پاداش شما یک حیوان خانگی فعال، مهربان، وفادار، خوش انرژی و اجتماعی خواهد بود که تمام عمر خود را با خوشحالی در کنار شما زندگی خواهد کرد.

این نشانه ها یعنی احتمالا گربه برای شما مناسب تر است؟

اگر فضای نسبتا محدودی برای حیوان خانگی خود دارید، زمان زیادی را برای کار کردن صرف میکنید یا به بیان ساده تر، نیاز به یک حیوان خانگی مستقلی دارید. گربه احتمالا می‌تواند نسبت به سگ انتخاب مناسب‌تری برای شما باشد.

گربه‌ها معمولا ساکت هستند و می‌توانند خود را برای زمان طولانی سرگرم نگه دارند. علی الخصوص اگر به فضای بیرون دسترسی داشته باشند. (تنها در صورتی به گربه اجازه فعالیت در بیرون از خانه را بدهید که حیاط یا باغ توسط شما ایمن شده باشد و خطری گربه را تهدید نکند). گربه ها نیاز به پیاده روی ندارند و بنابراین گزینه مناسبی برای افرادی هستند که زمان زیادی در اختیار ندارند. البته گربه ها روابط اجتماعی را دوست دارند و عاشق بازی کردن و وقت گذراندن با شما خواهند بود. پیراش و شانه کردن موهای آنان اهمیت زیادی دارد به خصوص اگر از یک نژاد گربه با موهای بلند نگهداری میکنید.

گربه‌ها به فضای داخل خانه بسیار کمتری نسبت به سگ‌ها احتیاج دارند. حتی اگر به فضای خارج از خانه نیز دسترسی نداشته باشند، در حالتیکه که رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و امکانات مناسبی در اختیارش قرار بگیرد (مانند؛ اسباب بازی، جعبه خاک و …) می‌توانند ذهن و بدن خود را فعال نگه دارند. توجه داشته باشید درست است که گربه‌ها به اندازه سگ‌ها به روابط اجتماعی احتیاج ندارند. با این حال این مسئله بدان معنا نیست که آنها را به حال خود رها کنید. شما باید با آنان نیز ارتباط مداوم داشته باشید و از آن‌ها مراقبت کنید و بدانید که آنها نیز به توجه مداوم نیاز دارند.

گربه

اگرچه گربه‌ها انرژی که سگ‌ها معمولا از خود نشان می‌دهند را نشان نمی‌دهند. با این حال گربه ها حیواناتی هستند که معنای دوست داشتن را درک می‌کنند و محبت شما را متوجه میشوند و آنرا بی پاسخ نخواهند گذاشت.

آیا همچنان نمیتوانید به سوال سگ بهتره یا گربه برای خودتان پاسخ دهید؟


بسیاری از افراد سگ و گربه را به یک میزان دوست دارند. و امکانات کافی را نیز در اختیار دارند.اگر شرایط شما برای نگهداری همزمان از این فرشته ها زیر یک سقف مساعد است، بهترین انتخاب داشتن هردو ی آنها و بهره بردن از حضور هردوی آنهاست.

و باید به خاطر داشته باشید، در صورتی که شرایط نگهداری از حیوان خانگی را نداشته باشید و با این حال سرپرستی آنها را قبول کنید، نه تنها شما به مشکل برخواهید خورد بلکه در حق حیوان خانگیتان نیز ظلم کرده‌اید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.