کلینیک دامپزشکی روژان
عکس گربه

سلامتی گربه (همه چیز درباره بیماری مشترک ، سلامتی ، مراقب ها ، یاد دادن و…)

در این مقاله همه چیز در خصوص سلامتی گربه بررسی شده است،با ما همراه باشید:

 

سلامتی گربه:

گربه سالم دارای اشتهای خوب، پوشش شفاف و حرکت آسان بوده و از زندگی لذت می‌برد. در منزل به نشانه‌های زیر توجه کنید.

پوشش بدن: به خارش، ریزش موی زیاد، انگل خارجی و تغییر رنگ پوست توجه نمایید.

چشم‌ها: آبریزش، التهاب ملتحمه و پلک سوم، تار بودن قرنیه و عدسی

گوش: خارش گوش، تورم، نگه داشتن سر به یک طرف، ترشحات قهوه‌ای

بینی: آبریزش، عطسه، صدای تنفسی غیر طبیعی

دندان‌ها: لثه‌های متورم، بوی بد تنفسی

پشت: اسهال، ترشحات دستگاه تناسلی، دفع ادرار

لاغری: می‌تواند به دلیل انگل، بیماری یا سوء تغذیه باشد.

کاهش اشتها: در هوای داغ یا متعاقب بیماری پیش می‌آید. نباید به زور به گربه غذا داد. غذا را عوض کرده یا غذای مطبوع گرم با مقادیر کم داده شود. غذایی را که گربه امتناع می‌کند پس از ۱۰ دقیقه دور بیندازید. اگر گربه از غذا امتناع می‌کند قبل از هر چیز نگاه کنید که غذا تازه و مناسب است یا خیر.

استفراغ: گاهی به دلیل ماده بلعیده شده است یا برای خلاصی از کلافه مو. اگر استفراغ ادامه یابد و همراه اسهال باشد یا خون نیز وجود داشته باشد نشانه بیماری است.

 

بیماری‌های مشترک:

مهم‌ترین بیماری‌هایی که از گربه ممکن است به انسان سرایت کند عبارت‌اند از هاری، توکسوپلاسموز، عفونت‌های قارچی و انگلی. باید توجه داشت که همه این‌ها قابل پیشگیری می‌باشند.

هاری به وسیله واکسیناسیون منظم گربه و بیماری‌های انگلی با تجویز منظم داروهای ضد انگل قابل پیشگیری هستند. جهت پیشگیری از توکسوپلاسموز، گربه شما نباید غذای خام خورده یا اجازه شکار داشته باشد. ضمناً با گربه‌های ولگرد تماس نداشته باشد.

 

مراقبت‌های دامپزشکی:

گربه را نیز مانند سگ باید مرتب نزد دامپزشک برد. واکسیناسیون گربه نیز در سال اول ۲ و ۳ ماهگی و سپس سالی یکبار توسط دامپزشک انجام می‌شود. داروهای ضد انگل باید هر ۶ ماه یکبار تجویز شوند.

 

تجویز دارو:

برای خوراندن قرص یک نفر گربه را محکم گرفته، سر گربه را با یک دست می‌گیریم و با دست دیگر که قرص در آن است به آرامی دهان را باز می‌کنیم. قرص را در انتهای زبان قرار داده دهان را بسته و کمی بالا نگه می‌داریم تا بلع نماید. داروی مایع با سرنگ (بدون سوزن) از گوشه دهان به آرامی داده می‌شود. برای قطره گوش، ابتدا گوش را از ترشحات پاک کرده بعد لبه گوش را به عقب می‌بریم تا مجرا مشخص شود. پس از تجویز قطره به آرامی ماساژ داده می‌شود.

گربه بیمار: گربه بیمار یا پس از عمل جراحی نیاز به مراقبت دارد. گربه را در جایی آرام، گرم و تمیز باید قرار داد. یک کارتون که کف آن روزنامه یا پارچه است مناسب می‌باشد. غذای آن نیز باید مطبوع، در حجم کمتر و وعده‌های بیشتر داده شود.

کمک‌های اولیه: اگر گربه مجروح پیدا کردید پس از سعی در درمان جراحات، زیر آن یک پتوی گرم و نرم انداخته و با گرفتن دو سر پتو گربه را جابه جا کنید. نباید چیزی به او خوراند و بیش از ۱۰- ۵ دقیقه نباید گربه به یک سمت خوابیده باشد.
اگر دست و پا شکسته باشد نیز گربه را به آرامی روی پتو قرار داده پای شکسته نباید حرکت کند و بهتر است بالا باشد.

گربه

تولید مثل:

گربه ماده ۲ بار در سال می‌تواند زایمان کند و حالت فحلی او در هر فصل چندین بار تکرار شده تا جفت گیری انجام شود. در زمان فحلی گربه ماده بی قرار بوده و پر سر و صدا می‌شود. گربه ماده تنها در پاسخ به عمل جفت گیری، تخمک گذاری را انجام می‌دهد.

گربه آبستن تا هفته پنجم آبستنی نیاز به توجه بیشتر ندارد و تنها حمل و نقل آن باید با احتیاط باشد. در ۴ هفته پایانی اشتهای آن زیاد شده و نیاز به غذای بیشتری دارد. (به ویژه گوشت و ماهی)

در ۲ هفته پایانی رشد جنین‌ها سریع بوده و به مادر باید شیر کافی و سایر غذاها به هر میزانی که می‌خواهد داده شود. دادن قرص‌های ویتامین و مکمل نیز در این زمان سودمند است.

برای زایمان ماده گربه باید یک جعبه مناسب آماده شده و در مکانی نسبتاً تاریک قرار داده شود زیرا نوزادان به نور زیاد حساس می‌باشند. (حتی قبل از باز شدن پلک‌ها) نوزادان هر کدام با جفت جداگانه خود به دنیا می‌آیند (مانند سگ) گربه ماده بچه‌ها را به تنهایی بزرگ کرده و آن‌ها را در برابر گربه نر نیز حفظ می‌کند.

 

عقیم کردن:

صاحبانی که نمی‌خواهند گربه‌شان بچه دار شود می‌توانند با مراجعه به دامپزشک آن را عقیم کنند. سن مناسب جهت این عمل بین ۶- ۵ ماهگی می‌باشد.

 

خطرات داخل و خارج از خانه:

حس کنجکاوی گربه می‌تواند موجب دردسر و حتی مرگ او شود. خطراتی که گربه را تهدید می‌کنند عبارت‌اند از:

بهترین رژیم غذایی برای گربه چه نوع رژیمی هست؟
ادامه مطلب

داخل خانه: درب باز ماشین لباسشویی، سطل آشغال، اشیای کوچک مثل سوزن، دکمه، چسب، نوارهای لاستیکی و غیری که ممکن است بلعیده شوند.

خارج از خانه: تصادف، بیماری واگیر، جفت گیری ناخواسته، مسموم شدن، دزدیده شدن، سگ غریبه، استخر و وسایل تیز وغیره.

گربه عقیم شده تمایل کمتری به خارج شدن از خانه دارد. در صورتی که خانه شما حیاط دارد می‌توانید درب مخصوصی برای گربه در نظر گرفته . توجه داشته باشید که حشره کش ها، وسایل تیز باغبانی و گیاهان و مواد سمی در دسترس او نباشند.

 

نظافت و تمیز کردن:

برس زدن: گربه مو کوتاه ۲- ۱ بار در هفته و گربه مو بلند هر روز باید برس زده شوند. این کار باید به آرامی و در جهت موهای بدن انجام شود. در صورتی که روی بدن کرک به وجود آمده باشد می‌توان از شانه فلزی برای باز کردن آن استفاده نمود.

موی گربه بطور طبیعی می‌ریزد و در صورتی که بطور منظم برس زده نشود گربه موهای سست ریخته شده را خواهد بلعید. این موها قادرند در دستگاه گوارش کنار هم جمع شده و ایجاد گلوله‌های مو (Hair ball) و انسداد کنند.

تمیز کردن چشم، گوش و دندان: حداقل هفته‌ای یکبار چشم‌ها و گوش‌ها باید به وسیله پنبه مرطوب و تمیز شده و دندان‌ها با مسواک کوچک یا گوش پاک کن مسواک زده شوند. گربه را باید از بچگی به این موارد عادت داد.

کوتاه کردن ناخن‌ها: در صورتی که گربه شما دائم در خانه است بهتر است به طور منظم انجام شود. عمل جراحی قطع ناخن توصیه نمی‌شود زیرا دفاع طبیعی را از گربه می‌گیرد.

حمام کردن: بطور کلی گربه نیاز به شستشو ندارد مگر اینکه بدن آن واقعاً کثیف شده باشد. درصورت نیاز به حمام کردن، این کار باید با آب گرم و شامپو مخصوص انجام شده و پس از آن بدن گربه کاملاً خشک شود.

 

یاد دادن به گربه:

تربیت گربه از سگ مشکل‌تر می‌باشد. در ابتدا گربه باید نام خود را بداند. هنگام غذا دادن یا زمان خواب او را صدا کنید. بزودی یاد می‌گیرد که پاسخ دهد.

شکار:

گربه‌ها ذاتاً شکارچی هستند. گربه‌ها حتی هنگام سیر بودن و تغذیه منظم نیز این عادت را دارند و نباید شکار را به حساب گرسنگی گذاشت. بچه گربه‌ها هنگام بازی، شکار کردن را یاد می‌گیرند و می‌توان یک جونده اسباب بازی در اختیار آنان قرار داد. شکار گربه‌ها معمولاً جوندگان یا پرنده‌های کوچک است.

اگر گربه شما به خانه بیاید در حالی که یک شکار در دهان دارد و آن را مغرورانه جلوی پای شما بیندازد باید آن را پذیرفت (چون عمل گربه معنی همکاری با خانواده است). بعداً دور از چشم گربه شکار را دور بیندازید زیرا ممکن است ناقل بیماری باشد در صورتی که شکار را از گربه نپذیرید این کار را تکرار خواهد کرد.

گربه وابسته:

دائماً دنبال شما آمده و توجه شما را جلب می‌کند. برخی نژادها مانند سیامی کلاً وابستگی بیشتری دارند. در صورتی که برای مدت طولانی خانه را ترک می‌کنید، بهتر است گربه سیامی نخرید. گربه‌های وابسته را بیشتر بیرون برده و وسایل بازی برایشان فراهم کنید.

عصبانیت گربه:

عموماً گربه‌ها با انسان رفتار تهاجمی ندارند. در صورتی که گربه شما ناگهان حمله کرده تا شما را گاز بگیرد و چنگ زند ممکن است به دلیل درد، حال ناخوش و جابه جایی همراه با خشونت شما باشد. گربه‌هایی که دائماً در داخل خانه هستند و وسایل بازی ندارند بیشتر عصبانی و تهاجمی می‌شوند.

اگر گربه هنگام بازی چنگ زند معمولاً آسیب نمی‌رساند. اگر گربه به پشت خوابیده باشد ودر این حالت احساس آسیب پذیری کرده و بیشتر تهاجمی می‌شود.

ولگردی:

گربه‌های نر و گربه‌هایی که بد نگهداری می‌شوند ممکن است چنین عادتی پیدا کنند. با صدا زدن مرتب گربه هنگام غذا دادن و فراهم کردن وسایل بازی در منزل باید با این عادت مبارزه کرد.

جویدن گیاهان خانگی:

اگر گربه شما برگ گلدانی را مرتب می‌جود، می‌توان در چند مرحله روی آن آبلیموی رقیق اسپری کرد. بیشتر گربه‌ها مزه آن را دوست ندارند.

فرمان دادن:

دیسیپلین را باید از بچگی اجرا کرد. نباید برای اجرای آن کاری کرد که گربه دردش بیاید. یک روش مناسب تنبیه، اسپری کردن آب با یک آب پاش یا سرنگ است.

 

فعالیت و بازی:

گربه‌ها نیاز به بیرون بردن روزانه ندارند ولی باید آزاد باشند تا فعالیت طبیعی خود را انجام دهند. گربه‌ها (به ویژه بچه گربه) به بازی روزانه نیاز دارند. توپ پینگ پونگ، گلوله کاموا و کارتن خالی اسباب بازی‌های مورد علاقه گربه به شمار می‌رود.

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سلامتی گربه بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک د امپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان