کلینیک دامپزشکی روژان
غذای خانگی گربه

گربه به عنوان حیوان خانگی

گربه اصلی (Felis catus) عضو خانواده گربه سانان بوده و حیوانی گوشتخوار می‌باشد. از خصوصیات گربه سانان یکی پوشش راه راه یا لکه‌ای تیره در زمینه‌ای روشن‌تر بوده که این لکه‌ها و خطوط از هم جدا می‌باشند. خصوصیت دیگر داشتن پوزه کوتاه و دندان‌هایی است که برای بریدن و پاره کردن تخصصی شده‌اند.
گربه اهلی با سگ متفاوت است. سگ اجتماعی‌تر و با وفا بوده ولی گربه منزوی و خودخواه می‌باشد. بیش از ۱۰۰ نژاد شناخته شده گربه وجود دارد اگر چه بیشتر گربه‌ها دورگه می‌باشند. گربه‌ها را می‌توان در ۲ گروه کلی مو کوتاه و مو بلند تقسیم بندی نمود. اکثر بچه گربه‌ها با چشم‌های آبی به دنیا می‌آیند ولی اغلب گربه‌های بلند سفید بالغ چشم آبی کر می‌باشند.گربه

گربه بالغ تنها ۳۰ دندان دارد. فک‌های گربه حرکت جانبی ندارند تا غذا آسیاب شوند ضمناً دندان‌های آسیا نیز دارای سطح آسیاب کردن نیستند، در عوض زبان سوهان مانند گربه توانایی جدا کردن گوشت از استخوان (و نیز تیمار کردن بدن) را دارد.
گربه‌ها بطور طبیعی شبگرد هستند و در طول روز بیشتر اوقات را استراحت می‌کنند. اینکه گفته می‌شود گربه‌ها در تاریکی می‌بینند صحت ندارد، ولی در نور کم قادر به دیدن می‌باشند. بدن گربه دارای انعطاف زیادی است و هنگام دویدن و تعقیب شکار به سرعت به حداکثر سرعت خود می‌رسد ولی به دلیل داشتن ریه‌های کوچک طاقت زیادی ندارد (برخلاف سگ) و زود خسته می‌شود.

 

چرا گربه را نگه می‌دارند؟

گربه حیوانی است سرگرم کننده و بازیگوش، می‌تواند داخل خانه زندگی کند بدون اینکه نیاز به پیاده روی روزانه داشته باشد و برای داخل شهر مناسب است. گربه را عده‌ای برای ظرافت و زیبایی و بیشتر افراد بعنوان مونس نگهداری می‌کنند.

 

انتخاب گربه:

هنگام انتخاب گربه به سن، جنس و پوشش بدن آن توجه کنید.

سن: بچه گربه نیاز به مراقبت بیشتری دارد ولی سازش پذیرتر است بخصوص اگر حیوان دیگری در خانه باشد. بچه گربه را می‌توان به میل خود تربیت کرد و دردسر آن کمتر از گربه بالغی است که عادات قدیمی دارد. بهتر است بچه گربه تا ۸ هفته پیش مادرش باشد.

 

جنس:

ماده مهربان‌تر، مطیع‌تر و بازیگوش‌تر است. گربه نر برای حفظ قلمرو خود مبارزه می‌کند اگر گربه نر اخته شود مطیع‌تر خواهد شد. اگر گربه ماده دارید باید مراقب آبستنی ناخواسته نیز باشید.

 

پوشش بدن:

گربه مو کوتاه وقت کمتری جهت نگهداری می‌گیرد و می‌تواند خود را تیمار کند. گربه مو بلند زیباتر است ولی نیاز به برس زدن روزانه دارد و به مشکلات پوست و مو حساس‌تر می‌باشد.

 

نر و ماده:

نرها بزرگ‌تر از ماده بوده و دارای گردن قوی می‌باشند. در بچه گربه‌ها تفریق نر و ماده به کمک شکل زیر براحتی میسر می‌باشد.

 

فراهم کردن وسایل اولیه:

پیش از آوردن گربه به منزل بهتر است وسایل زیر تهیه شده باشد. ظرف آب و غذا، محل خواب، قفس محل گربه، برس، جعبه برای بچه گربه، ظرف یا سینی شن (جهت ادرار و مدفوع) (شکل)، در صورت امکان یک کنده کوچک درخت جهت پنجه کشیدن (شکل) و یک گلدان چمن یا گیاه ارزان غیر رسمی (در صورتیکه گربه شما همیشه داخل است)

ظرف آب و غذا: بهتر است فلزی باشد و هر روز شسته شود.

محل خواب: گربه نسبت به سگ به جای راحت‌تری نیاز دارد که از سرما و رطوبت زیاد مصون باشد.

کنده کوچک جهت پنجه کشیدن: گربه برای تیز کردن پنجه‌های خود عادت به پنجه کشیدن دارد. بهتر است یک وسیله برایش فراهم کنید وگرنه به مبلمان و فرش ما ممکن است آسیب بزند.

زایمان و رفتار مادرانه گربه‌ها
ادامه مطلب

چمن داخل خانه: اگر گربه همیشه داخل خانه است برای جویدن باید گیاه در دسترس داشته باشد. علف منبع فیبر خوب برای گربه است. ضمناً برای گربه‌های مو بلند که ممکن است کلاف مو در معده‌شان تشکیل شود می‌تواند بعنوان قی آور عمل کند.

ظرف شن (یا گلدان): شن آن باید بطور مرتب و حداقل هر ۳ روز یک بار تعویض شده و تمیز نگه داشته شود.

 

چرخه زندگی گربه:

گربه ماده پس از ۶۸- ۶۱ روز دوران بارداری (متوسط ۶۳) بطور میانگین ۵- ۳ نوزاد به دنیا می‌آورد. بدن نوزاد از مو پوشیده شده ولی چشم‌ها و گوشهایشان بسته می‌باشد. وزن آن‌ها هنگام تولد بین ۱۴۰- ۹۰ گرم بوده و اضافه وزن طبیعی حدود ۱۰۰- ۸۰ گرم در هفته می‌باشد. در هفته اول زندگی، نوزادان تنها توانایی مکیدن سینه مادر، خزیدن و میو کردن را دارند در صورتی که بچه‌ها به میزان کافی شیر بخورند و جای مناسب و گرم داشته باشند اغلب ساکت یا خواب هستند. حدود ۱۰ روزگی چشم‌ها باز شده و در حدود ۲۰ روزگی بچه‌ها قادرند با زبان نیز شیر بنوشند. هفته چهارم علاوه بر شیر مادر می‌توان به بچه‌ها شیر غذای نرم کمکی داد. بچه گربه‌ها حتماً باید تا ۲ ماهگی شیر بخورند.

بچه گربه‌ها حدود ۷- ۶ ماهگی بالغ می‌شوند ولی در آبستنی در سن کمتر از یک سال مناسب نیست. زیرا گربه ماده هنوز جثه لازم را پیدا نکرده است. گربه ماده تا ۸ سالگی و نر تا ۱۰ سالگی قابلیت جفت گیری مناسب دارند. طول عمر گربه ساکن منزل با شرایط مناسب حدود ۱۵- ۱۲ سال است.

 

گربه و سایر حیوانات خانگی:

وقتی که برای اولین بار می‌خواهید بچه گربه جدیدی کنار حیوانات دیگر بیاورید، چند هفته اول جداگانه غذا داده و رفتار آن‌ها را با هم زیر نظر داشته باشید. معرفی بچه گربه جدید به یک گربه بالغ خیلی مشکل است و ممکن است آن را تهدید کند.

سگ و گربه: اولین رویارویی آن‌ها را کنترل کنید. (زنجیر به سگ وصل باشد) بهتر است اولین رویارویی سگ شما با بچه گربه جدید هنگامی باشد که گربه خواب است. وقتی که سگ و گربه به هم عادت کردند. می‌توان آن‌ها را به راحتی کنار هم قرار داد.

گربه و خرگوش: باید تحت نظر باشند. اگر گربه روی حیوان کوچکی بپرد می‌تواند به آن آسیب برساند (حتی در بازی) اگر گربه بالغی در خانه دارید اجازه ندهید حیوان کوچک (بچه خرگوش، هامستر، مرغ عشق و …) از قفس خارج شوند.

 

نگهداری در خانه:

گربه را می‌توان به راحتی در خانه نگه داشت به شرطی که سرگرمی و تفریح داشته باشد. در نگهداری گربه ۴ اصل زیر را رعایت کنید.

۱- پیرایش: گربه مو بلند هر روز و گربه مو کوتاه ۱ بار در هفته برس زده شود. بعد از غذا زمان مناسبی است.

۲- تغذیه: به گربه خود بطور منظم، در زمان معین و در یک مکان مشخص غذا بدهید.

۳- بازی: حداقل روزی ۱۵ دقیقه بازی مورد نیاز گربه است (به ویژه اگر فقط در منزل باشد)

۴- خواب: مکان خواب و استراحت گربه در نقطه‌ای ساکت باشد.

 

 

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱