کلینیک دامپزشکی روژان

همه چیز درباره آب مروارید یا کاتاراکت در گربه


اگر به تازگی با نگاه کردن به چشمان گربه خود متوجه مات یا کدرتر شدن عدسی چشم گربه شده‌اید. احتمال دارد که گربه شما دچار آب مروارید شده باشد.
آب مروارید یا کاتاراکت در گربه به دلایل زیادی ایجاد می‌شود؛ که یکی از مهم‌ترین آنها التهاب داخل چشم می‌باشد.
پیش از آنکه به دلایل ایجاد این عارضه بپردازیم، لازم است که اول اطلاعاتی کلی در مورد آب مروارید یا کاتاراکت در گربه به دست آوریم.
در این مقاله تلاش شده تا همه چیز درباره آب مروارید یا کاتاراکت در گربه از جمله علت، علائم، نحوه تشخیص و درمان آن بررسی گردد.

آب مروارید یا کاتاراکت در گربه چیست؟

آب مروارید در واقع اصطلاحی است که به افزایش تیرگی عدم چشم گفته می‌شود.
عدسی چشم ساختاری است متشکل از الیاف پروتئینی که در کپسول‌هایی محصور شده‌اند. و وظیفه آنها تمرکز نور بر روی شبکیه چشم است.
عدسی در واقع به وضوح دید کمک می‌کند و زمانی که گربه دچار آب مروارید می‌گردد، عدسی ظاهری مات یا کدر پیدا کرده است و در رسیدن نور به شبکیه اختلال ایجاد شده است.

چه نژادهایی از گربه بیشتر دچار آب مروارید می‌شوند؟

به طور کلی آب مروارید یا کاتاراکت در گربه در هر سن و برای هر جنس و نژادی ممکن است رخ دهد.
اما بر اساس تجربیات و تحقیقات نژادهای هیمالین، بیرمن و بریتیش شورت هیر استعداد ژنتیکی بیشتری برای ابتلا به آب مروارید دارند.

علل ایجاد آب مروارید در گربه چیست؟

کاتاراکت در گربه‌ها ، علل بسیاری ممکن است داشته باشد و در واقع هرگونه آسیب به عدسی چشم ممکن است در نهایت به آب مروارید در گربه منجر گردد.

برخی از علل اصلی این عارضه عبارتند از:

تومور و سرطان

التهاب داخل چشم

نداشتن رژیم غذایی مناسب

عوامل ارثی و ژنتیکی

ضربه و آسیب به چشم

قرار گرفتن در معرض تشعشعات

بیماری‌های متابولیک مانند دیابت یا فشار خون
بالا

عفونت‌های ویروسی، باکتریایی، قارچی و یا تک یاخته‌ای

شایع‌ترین علت آب مروارید یا کاتاراکت در گربه التهاب داخل چشم می‌باشد. که به طور معمول با نام یوئیت شناخته می‌شود اما التهاب داخل چشم در اکثر مواقع بر اثر عارضه و بیماری‌های دیگر رخ می‌دهد.

یوئیت چیست؟

یوئیت یا التهاب بافت یوه چشم باعث می‌گردد سیستم ایمنی بدن عدسی چشم را یک عامل خارجی و مهاجم تشخیص داده و به آن حمله کنند. و در نهایت موجب تشکیل آب مروارید و ایجاد این عارضه گردند.

علائم کاتاراکت یا آب مروارید در گربه چیست؟

علائم آب مروارید به مقدار و شدت این عارضه بستگی دارد و بر اساس آن متفاوت می‌باشد. در بسیاری از گربه‌ها آب مروارید در اوایل دوره رشدشان و با معاینه‌های معمول و چکاپ‌های دوره‌ای به راحتی قابل تشخیص است.

مات شدن ظاهر چشم ها:

در واقع ممکن است که گربه شما در منزل علائم آب مروارید را در مراحل اولیه نشان ندهد. چرا که کاتاراکت در مراحل اولیه بینایی گربه را چندان تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
اما در کاتاراکت پیشرفته می‌توانید به راحتی مشاهده کنید که چشم‌های گربه در برخی از نورها ظاهری مات و مبهم دارند.

درمان سرماخوردگی بچه گربه در منزل
ادامه مطلب

از دست دادن دید مناسب:

از دیگر علائم مهم آب مروارید یا کاتاراکت در گربه این مسئله است که گربه شما در محیط دید کافی ندارد.
در واقع شما به راحتی متوجه می‌شوید که گربه شما در بالا و پایین رفتن از پله‌ها، پیدا کردن ظرف غذا و یا گشت و گذار در اطراف خانه که جابجایی در آنها صورت نگرفته است؛ به تازگی دچار مشکل شده است.

تفاوت کاتاراکت و اسکلروز هسته‌ای چیست؟

تمامی تیرگی‌های چشمی در گربه‌ها ناشی از آب مروارید نیستند. و گاهاً ممکن است با افزایش سن گربه عدسی چشم به خاطر پیری دچار وضعیتی به نام اسکلروز هسته‌ای یا همان اسکلروز عدسی گردد و ظاهری کدر پیدا نماید.
این روند در واقع طبیعی است و منجر به نابینایی نمی‌گردد. و دامپزشک احتمالاً با معاینات اولیه تشخیص خواهد داد که این تیرگی چشم به خاطر اسکلروز هسته‌ای ایجاد شده یا آب مروارید است.

دامپزشک چگونه آب مروارید را در گربه تشخیص می‌دهد؟

تشخیص آب مروارید یا کاتاراکت در گربه با معاینات چشمی توسط دامپزشک تشخیص داده می‌شوند.
دامپزشک با ابزار خاصی به نام افتالموسکوپ یا چشم بین چشم گربه را بررسی می‌کند و ساختارهای داخلی آن را ارزیابی می‌نماید.
از این طریق دامپزشک متوجه می‌شود که علت تیرگی‌های غیر طبیعی روی عدسی چشم چیست؟ و در نهایت تشخیص آب مروارید را تایید و یا رد می‌کند.
اگر تشخیص آب مروارید یا کاتاراکت در گربه توسط دامپزشک تایید شد. در اکثر مواقع دامپزشک به سراغ تشخیص علت اصلی ایجاد آب مروارید در گربه می‌رود.
دامپزشک برای آنکه متوجه شود که آب مروارید در واکنش به چه عارضه یا بیماری ای در گربه ایجاد شده است. احتمالاً از معاینات فیزیکی کامل، آزمایش خون، آزمایش ادرار و سایر آزمایش‌های تشخیصی که به آنها احساس نیاز می‌کند؛ بهره خواهد برد.

درمان

برای درمان آب مروارید در گربه نیاز است که دامپزشک ابتدا علت اصلی ایجاد آب مروارید در گربه را تشخیص دهد و سپس با توجه به این عامل ایجاد کننده و رفع آن از تشدید کاتاراکت جلوگیری کند.
سپس با توجه به نیاز گربه و شدت بیماری از برخی داروها و گاها جراحی برای درمان این عارضه استفاده می‌نماید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.