کلینیک دامپزشکی روژان
تورم معده در سگ و گربه

تورم معده در سگ و گربه

تورم معده در سگ و گربه

نقش بیماری زائی:

مهم‌ترین علل ابتلاء سگ و گربه به این بیماری عبارت است از انباشته شدن مواد غذائی در معده و عدم هضم آن، وجود مواد غذائی فاسد در معده، تجویز داروهای ضد کرم، حساسیت‌های بدن و وجود انگل‌های مختلف در معده، تورم معده متعاقب برخی از بیماری‌های عفونی مثل لیتوسپیروز و بیماری سگ‌های جوان و هاری نیز ممکن است حادث شود. در اثر هضم سموم شیمیائی مختلف از قبیل املاح فسفر، ارسنیک، سرب و فنل عوارض شدید تورم معده بوجود می‌آید و در اثر وجود اجسام خارجی در معده تورم معده مزمن گریبانگیر دام می‌شود. بالاخره متعاقب بیماری‌های حاد ممکن است این عارضه بوجود آید و در بعضی مواقع
در سگ‌های نژاد بوکسور و بولداگ و ترپر این بیماری کشنده است.

جراحات بیماری:

مخاط معده سرخ و متورم می‌شود و در بعضی نواحی خونریزی مشاهده می‌شود و گاهی اوقات قرحه‌هائی در دیواره معده توجه دامپزشک را جلب می‌نماید.

نشانی‌های بیماری:

استفراغ و بی‌اشتهائی از نشانی‌های مشخصه بیماری محسوب می‌شود. در بعضی مواقع استفراغ متعاقب بلع غذا و آب به وقوع می‌پیوندد که برحسب آزردگی‌های معده شدت آن فرق می‌کند. هرگاه عوامل فرساینده باعث تورم معده شده باشند در این صورت در موقع استفراغ خون و بلغم از معده خارج می‌شود. بی‌اشتهائی و ضعف دام قابل ملاحظه است.

سگ و گربه بیمار میل زیادی به خوردن آب دارند و هرگاه آن‌ها را در خوردن آب آزاد بگذاریم مقادیر زیادی آب نوشیده و بلافاصله استفراغ می‌کنند. در اثر مالش محوطه بطنی دام درد زیادی حس می‌کند و در موارد سخت بیماری نشانی‌های تورم روده نیز مشاهده می‌گردد و همین امر باعث می‌شود که قوای دام تحلیل رفته و در بعضی موارد به مرگ منجر شود.

سگ را هدیه ندهید!
ادامه مطلب

تشخیص:

تشخیص بیماری بر مبنای جمع‌آوری اطلاعات لازم از صاحب دام در مورد خوردن غذاهای مختلف و احیاناً سموم شیمیائی و همچنین اطلاعات لازم در مورد بلع جسم خارجی استوار است و بدین منظور رادیوگرافی معده و معادینه دقیق آن در تشخیص بیماری به ما کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص تورم معده در سگ و گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱