کلینیک دامپزشکی روژان
گربه ماهیان

گربه ماهیان (همه چیز درخصوص انواع نژاد های آن )

در این مقاله گربه ماهیان (همه چیز درخصوص انواع نژاد های آن ) به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته شده است، با ما همراه باشید؛

 

گربه ماهیان

این گروه طیف وسیعی از ماهیان را شامل می‌شوند که غالبا از این ماهی به عنوان رفتگر استفاده شده است. معمولا در کف بستر حرکت می‌کنند و در سطح آب دیده نمی‌شوند. دارای سیبیلک روی آرواره پایینی هستند. از این گروه به توضیح دو گونه شامل کوریدوراس و گربه ماهی مکنده بسنده می‌کنیم. گربه ماهیان مکنده قابل تکثیر نبوده و با شوک حرارتی یا شیمیایی عقیم شده وارد می‌شوند و تاکنون از تکثیر آن‌ها در ایران گزارشی دریافت نشده است. اما کوریدوراس در محیط آکواریوم تخم ریزی کرده و قابل تکثیر است.

 

کوریدوراس

ماهیان بی آزار و  آرامی هستند که میانگین اندازه آن‌ها ۵-۵/۶ سانتیمتر است. یکی از جنبه‌های جذابیت آن‌ها به خاطر این است که مرتبا چشمک می‌زنند که البته به این صورت واقعیت ندارد بلکه کوریدوراس تخم چشمش را در حدقه می چرخ‌اند. کوریدوراس ها از ماهیانی هستند که در عمق آب شنا می‌کنند و ابدا در هیچ سطح دیگری یافت نمی‌شوند. آن‌ها دائما در زیر ریشه‌ها و سنگریزه‌ها می چرخ‌اند و دنبال خورده غذا و ذرات خوردنی می‌گردند این عمل باعث می‌شود بعضی از ذرات در موقعیت بهتری برای جذب توسط فیلتر کف قرار به گیرند.

معمولا کوریدوراس ها در هنگام صید با تور باله‌های خود را باز نموده و در صورتی که فشاری روی آن‌ها وارد شود در تور گیر می‌کنند به همین علت بهترین شیوه رهاسازی آن‌ها این است که تور را وارونه وارد آب کنند تا تخلیه شوند. کوریدوراس ها عموما در آب خنثی و نسبتا سنگین بهتر رشد می‌کنند. در درجه حرارت ۲۶-۲۸ رشد مطلوب دارند. این ماهی بسیار در مقابل بیماری‌ها مقاوم است به طوری که اگر در آکواریومی حاوی ماهیان بیمار نگه داری شود اصلا علائمی از بیماری را نشان نمی‌دهد.

شرایط نگهداری در آکواریوم:

کوریدوراس می‌تواند در گروهی از ماهیان موجود در آکواریوم در صورتی که رقیبی برای ماهی نر وجود نداشته باشد با ماهی ماده تخم ریزی کند. ماهی ماده دارای شکمی متورم است که تورم آن به وسط نزدیک است در حالی که ماهی نر دارای بدن کشیده‌تر بوده و تیزی شکم نر به سر نزدیک است. اولین علامت تکثیر کوریدوراس شنا کردن فعالانه مولدین است. به این ترتیب که ابتدا ماهی نر و سپس هر دو شروع به تمیز کردن قسمت‌های انتخاب شده‌ای از بستر می‌کنند.

کوریدوراس تخم‌ها را داخل مخزن تخم ریزی می‌پاشد که گاهی این تخمها به دیواره‌های آکواریوم نیز می‌چسبند. تخم کوریدوراس تیره رنگ است و نباید اشتباه شود که تخم‌ها فاسد شده است. ضمنا تخم‌ها نباید در معرض نور مستقیم باشند. با هوا دهی یک سنگ هوا و در دمای ۲۷ درجه سانتیگراد پس از سه روز تخم‌ها هچ می‌شوند به مدت ۴۸ ساعت از کیسه زرده استفاده نموده و پس از آن با شروع شنای فعال تغذیه را آغاز می‌کنند. نوزادان را باید با آرتمیا و غذای پودری بچه ماهی تغذیه نمود. پس از یک هفته نیز می‌توان از کرم‌های کوچک مانند کرم خونی و توبیفکس استفاده نمود. برای حفظ کیفیت آب محیط پرورش بهتر است هر روز ۱۰ درصد حجم آب تعویض گردد.

بیماری‌های محیطی ماهیان زینتی
ادامه مطلب

 

گربه ماهی مکنده

این ماهی گونه‌ای بی آزار و آرام است که با دهان مکنده خود به جدار مسطح می‌چسبد. این ماهیان گیاهخوار بوده و از جلبکها به عنوان غذای اصلی استفاده می‌کنند. در محیط آکواریوم از ته مانده غذاهای سایر ماهیان که به کف می‌رسد نیز تغذیه می‌کنند. غذاهای خشک و چرب نیز به سلامت این ماهی‌ها کمک می‌کند. گرچه شناگران خوبی نیست‌اند اما هر از گاهی می‌توان آن‌ها را در نزدیکی سطح نیز مشاهده کرد.

در آکواریوم‌هایی که تازه تمیز شده‌اند و از غذاهای شناور استفاده می‌گردد از آنجا که فقدان جلبک‌های چسبنده وجود دارد مجبور به تغذیه از سطح شده و به طور جالبی در سطح آب وارونه شده و با دهان شکمی خود غذاهای شناور را تغذیه می‌کنند. به طور قابل ملاحظه‌ای در مقابل بیماری‌ها مقاوم هستند و با توجه به بدن زبر و خار داری که دارند هیچ ماهی ای مزاحم آن‌ها نمی‌شود. به بچه ماهیان سایر ماهی‌ها اصلا حمله نمی‌کنند و از این رو در سالن‌های تکثیر و پرورش ماهی به عنوان رفتگر حوضچه‌ها استفاده می‌شوند.

 

 

 

 

نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسولیتی در خصوص انجام کار های خودسرانه افراد ندارد.

برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی

نویسندگان:دکتر احمد رضا الهیار ترکمن، دکتر علی اکبر افتخاری ،دکتر محمد رهنمافر ،دکتر پویش مهرآسا محمد ،رضا الهیار ترکمن، عرفان افتخاری

 

 

 

 

در این مقاله گربه ماهیان (همه چیز درخصوص انواع نژاد های آن ) به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱