کلینیک دامپزشکی روژان
سگ نژاد چاو چاو

نژاد سگ چاو چاو

در این مقاله نژاد سگ چاو چاو بررسی خواهد شد:

نژاد سگ چاو چاو

یکی از دلایلی که این نژاد را معروف کرده است؛ زبان آبی – مشکی و پاهای عقبی صاف او میباشد. که باعث خرامیدنش میگردد.

پوشش خارجی چاوچاو دو نوع می‌باشد:

صاف

زبر و خشن

رنگ موی این نژاد اغلب سرخ، قهوه‌ای، مشکی و آبی است و ممکن است به رنگ کرم وسفید نیز دیده شود. که در برخی از قسمت ها کم رنگ و پر رنگ می‌شود اما هرگز رنگ پوشش دو رنگ نمی‌باشد. گوش‌ها گرد و کوچک هستند و در قسمت پشت سر دارای یال می‌باشند که به چاوچاو چهره‌ای شیر مانند می‌بخشد. بینی پهن و مشکی و سینه‌ای فراخ دارند. دم آن پر پشت و پوشیده از موهای زبر میباشد و آن را بصورت فر خورده نگاه می‌دارند.

رفتارشناسی

نژاد سگ چاوچاو معمولاً سگ با تربیتی میباشد. اما گاها حالت تدافعی پیدا میکند. سلطه گر، جدی و مستقل میباشد. نسبت به اعضای خانواده و صاحبش باوفا میباشد و اصولاً تنها از یک نفر (صاحبش) فرمانبرداری دارد. از چاو چاو توقع فرمانبرداری زیادی نداشته باشید، این نژاد، سگ لجوجی است که افکار خود را دنبال می‌کند. چاوچاو آموزش‌ها را به خوبی فرا می‌گیرد چرا که سگ باهوشی میباشد، اما در اکثر موارد باید علت این فرمانها را بداند. بعضی‌ها معتقدند که نوع مو کوتاه آن فعالتر و باهوش‌تر از نوع مو بلند میباشد.

اندازه

وزن در نرها: (۲۰-۳۲) کیلوگرم، در ماده‌ها: (۲۰-۳۲) کیلوگرم

ارتفاع در نرها: (۴۶-۵۶) سانتی متر، در ماده‌ها: (۴۶-۵۶) سانتی متر

بیماری ها

نژاد سگ چاوچاو غالباً دچار عفونت چشمی میگردد، که دلیلش برگشتن پلک به درون چشم است. این بیماری توسط جراحی قابل درمان میباشد. بیماری شایع دیگری بطور معمول برای این نژاد مشاهده نمیشود.

مراقبت و نگهداری

این نژاد برای زندگی در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. چاوچاو در داخل خانه آرام میباشد اما نسبت به حرارت و گرما حساس است.اما بطور کلی برای محیط بیرون از خانه مناسب می‌باشد و یک حیاط کوچک برای این نژاد ایده آل میباشد.

عقیم سازی سگ
ادامه مطلب

چوچو معمولا سگ تنبلی است اما مقداری فعالیت روزانه از چاق شدن این نژاد جلوگیری میکند.

همچنین باید به صورت روزانه موهای این نژاد برس کشی شود تا ظاهر خوب خود را حفظ کند. ریزش موی فصلی در این نژاد زیاد میباشد که در آن زمان به برس کشی بیشتری نیاز است.

تغذیه

نژاد سگ چاوچاو از نظر ژنتیکی با سایر نژادها متفاوت میباشد و این بر نحوه هضم غذا تاثیر گذار است. این سگ ها به طور سنتی تنها با مقادیر کمی از گوشت تغذیه می کنند و با خوردن لبنیات، لوبیا و نخود و سبزیجات نیز سازگار میباشند. خوردن بیش از حد گوشت، به ویژه گوشت گاو، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پوست و پوشش موی نژاد سگ چاوچاو گردد.

بطور کلی مقدار غذایی که هر سگی می خورد به عوامل مختلفی مانند:

جثه

سن

سوخت و ساز

میزان فعالیت

بستگی دارد. سگ های چاوچاو به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارند و اگر می خواهید به آن ها غذای خانگی بدهید، بهتر است برنامه غذایی را زیر نظر یک دامپزشک پیش ببرید. و توجه داشته باشید که پروتئین، مینرال ها و ویتامین ها در این برنامه قرار داشته باشند. اگر می خواهید به سگتان غذای خشک یا کنسروی بدهید، بهتر است ۲ تا ۲.۵ پیمانه غذای خشک را در دو وعده تقسیم نمایید و به سگتان بدهید.

در این مقاله نژاد سگ چاو چاو بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.