کلینیک دامپزشکی روژان
سیچلاید فرانتوزا

سیچلاید فرانتوزا

سیچلاید فرانتوزا

ماهی فرانتوزا از سیچلایدهای آفریقائی و متعلق به دریاچه تانگانیکا است و جزو سیچلایدهای بزرگ محسوب می‌شود این ماهی در اعماق آب زندگی می‌کند، نیاز به اکسیژن زیاد دارد و در آکواریوم باید اکسیژن رسانی قوی صورت بگیرد. به دلیل شناخته نشدن به صورت فرا گیر و کمیاب بودن، بسیاری از اکواریم داران این ماهی را نمی‌شناسند یا اسم علمی آنرا نمی‌دانند.

نام:

فرانتوزا Frontosa

خانواده:

Cichlidae سیچلاید (سیکلیده آفریقایی)

زیستگاه اصلی:

دریاچه تانگانیکا (آفریقا)

اندازه:

تا ۳۵ سانتی متر در جنس نر رشد می‌کند.

دمای مناسب نگهداری:

۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش:

۷٫۵ الی ۸٫۵

شناخت:

ماهی فرانتوزا بوسیله آقای Boulenger در سال ۱۹۰۶ با نام علمی Paratilapia frontosa و بعدها به خاطر دسته بندی جدید در سال ۱۹۲۰ بوسیله آقای Regan به همین نام علمی معمول یعنی Cyphotilapia frontosa تغیر یافت. Cyphotilapia دارای مشتق بر گرفته از cephalicus به معنی سر و کلمه tilapia که در زبان آفریقای به معنی ماهی است. ماهی فرانتوزا سالها به عنوان گونه تکی در شمالی‌ترین نقطه دریاچه زیبای تانگانیکا شناخته می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۰۳ گونه دیگری به نام علمی Cyphotilapia gibberosa که ساکن بخش نیمه جنوبی دریاچه تانگانیکا است با این گونه همدسته شد.

این ماهی در مناطق تقریبا عمیق این دریاچه در حدود ۵۰ متر عمق صید می‌شود که نکته مهم در هنگام صید این ماهی پروسه کاهش فشار که روش‌های مختلفی دارد “مانند غواصان” باید بر روی این ماهی اعمال شود که در غیر این صورت با بالا آوردن ماهی به سمت بالا کیسه شنای ماهی به طور غیر عادی عمل کرده و بزرگ می‌شود و در نهایت منجر به مرگ ماهی فرانتوزا می‌شود.

سیکلید های فرانتوزا در طبیعت بیش از ۲۵ سال عمر کرده و جثه نرها به ۳۵ سانتیمتر و ماده‌ها به ۳۰ سانتیمتر خواهند رسید. ان‌ها هنگام تاریکی هوا وقتی دسته سایپروکرومیسم ها به قسمت کف دریاچه برای استراحت و خواب به صورت دسته‌ای می‌روند این ماهی که هنوز هوشیار است سایپروکرومیسمهایی را که در دهانش جا شود می‌خورد و می‌توان تا حدودی به این قضیه پی برد که این ماهی باوجودی که طی روز فعال است در شب هم قادر به شکار و فعالیت است.

سیچلاید دهان آتشی
ادامه مطلب

نگهداری:

سیچلاید های فرانتوزا بسیار آرامند و می‌توان با هر ماهی ارام دیگری یا سایر سیکلید ها نگهداری شوند ولی ارام بودنشان به این دلیل نیست که ان‌ها شکار نمی‌کنند بلکه هر موجود زنده ابزی که در دهانشان جا بگیرد را شکار کرده و می‌خورند. اگر ان‌ها را به صورت تگ گونه به نسبت ۱ نر به سه ماده یا دو نر به شش ماده در یک تانک بزرگ که با دکورهای صخره‌ای تزئین شده است نگهداری کنید هم می‌توانید منظره زیبایی را به وجود اورید و هم ماهیان می‌توانند تا حدودی محیط طبیعی خود که دریاچه صخره‌ای است را حس کنند و شادمان شوند. پارامترهای نور و تغذیه در رشد و نمو ماهی و هد (حباب روی سر) و حتی درخشش رنگشان تاثیر گذار است که باید به ان‌ها هم توجه کنید.

تغذیه:

غذاهایی با منبع پروتئینی بالا را می‌پسندند و اگر به ان‌ها غذای زنده بدهید بسیار مناسب حالشان است. به هر حال مانند سایر سیکلید ها می‌توانید به ان‌ها غذاهای اماده یا گوشتی مانند دل و جگر گاو هم بدهید.

تشخیص جنسیت:

نرهای این ماهیان معمولا از ماهیان ماده بزرگ‌تر ودارای حباب یا غده سری می‌باشند که به راحتی قابل تمایز و تشخیص اند اگر چه از روی مخرج این ماهیان هم می‌توان به جنسیت ان‌ها پی برد.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله هه چیز در خصوص سیچلاید فرانتوزا مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت یا پیج ما سر بزنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱