کلینیک دامپزشکی روژان
سیچلاید گرگی

سیچلاید گرگی (انواع نژاد های ماهیان زینتی)

سیچلاید گرگی

wolf cichlid یا همان سیچلاید گرگی از دیگر ماهیان درنده خوست که قرار است در این قسمت ان را معرفی کنم، شاید تنها معرفی این ماهی برای شناساندن خلق و خوی ان به علاقه مندان اکواریومی کفایت کند زیرا با خواندن این بخش احتمالا از خرید آن پشیمان خواهید شد، البته ممکن است دوستانی هم از این خلق و خو و جذبه این ماهی لذت ببرند و قصد به خرید و نگهداری آن بگیرند.

نام علمی:

Parachromis dovii

نام رایج:

سیچلاید گرگی

خانواده:

سیچلایدها (سیکلیده)

حداکثر اندازه:

۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر در طبیعت ولی در اکواریوم ۳۰ الی ۳۵ سانتی در صورت شرایط ایده ال بیشتر رشد نمی‌کند.

زیستگاه:

رودخانه‌های آمریکای جنوبی

دمای مناسب نگهداری:

۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش:

۷ الی ۷٫۵: تقریبا پ- هاش خنثی

شناخت:

این گونه از سیکلیدها که جزو سیچلایدهای امریکایی است اصلا رابطه‌ی خوبی با صلح طلبی و ارامش ندارد و شاید از ان به عنوان یک غارتگر واقعی () یاد شود. آن‌ها رشد طولانی مدتی دارند و مانند برخی سیچلاید ها به سرعت سایز بزرگی را به دست نمی اورند، در اکواریوم انطور که در طبیعت مشاهده می‌شوند رشد نمی‌کنند ولی در نهایت اگر در بهترین شرایط و تانک بزرگی نگهداری شوند سایز قابل توجهی را به دست می اورند. حرکات سریع ان‌ها، درنده خویی و قلمرو طلبی ان‌ها از خصوصیات بارز ان‌ها به شمار می‌رود.

نگهداری:

در ابتدا توصیه می‌شود اگر تمایل به داشتن یک اکواریوم ارام و بی دردسر دارید قید این ماهی را به کل بزنید. ان‌ها به هیچ عنوان رابطه‌ی خوبی با صلح جویی و ارامش ندارند و حتما در کنار سایر ماهیان ارام نخواند نشست، ان‌ها شدیدا قلمرو طلب هستند و یک اکواریوم خانگی نمی‌تواند ان‌ها را ارضاء کند زیرا ان‌ها کل اکواریوم را می‌خواهند نه گوشه‌ای از ان و چشم دیدن سایرین را در کل اکواریوم که به اصطلاح قلمرو ان‌هاست ندارند. شاید گفته شود نگهداری ان‌ها با اسکار و ماهیان بزرگ جثه امکان پذیر باشد، ما هم منکر آن نیستیم ولی توقع نداشته باشید یک تانک ارام و زیبا بدون خون و خون ریزی داشته باشید.

به هر حال می‌توانید تانک را تا حد امکان بزرگ انتخاب کنید و دکوربندی صخره‌ای با مخفی گاه‌های فراوان را مهیا کنید تا در صورت نگهداری جمعی سیچلاید ها کمتر با مشکلات مواجه شوید. شاید معقول‌ترین حالت نگهداری انفرادی یا تک گونه‌ای ان‌ها در یک تانک بزرگ باشد تا شما با کمترین مشکل احتمالی مواجه شوید. به هر حال تصمیم باشماست شاید امروز سیچلاید گرگی شما کوچک باشد و در کنار سایرین به خوبی و خوشی زندگی کند ولی بهتر است به فکر اینده و خوی تندخویی و قلمرو طلبی این ماهی هم باشید.

چاقو ماهی ( بررسی گونه های مختلف ماهیان زینتی)
ادامه مطلب

سایر نکات نگهداری :

موارد دیگری که باید در نگهداری ان‌ها یاداور شد دما و شرایط آبی ست که در بالا هم اشاره شد، این ماهیان زیاد پر توقع نیستند و در شرایط معمول یک اکواریوم خانگی به راحتی زندگی می‌کنند، دکور بندی صخره‌ای به هر نوع دکور گیاهی ارجحیت دارد زیرا به ندرت گیاهان طبیعی در اکواریوم ان‌ها دوام خواهد اورد. سیفون کردن مرتب اکواریوم و شفاف بودن اب در رنگ و درخشندگی ماهی تاثیر گذار است، به هر حال با ضایعات و کثافاتی که بیشتر از انواع رایج ماهیان دیگر به جا خواهند گذاشت شما مجبورید به اکواریوم خود بیشتر برسید و در تمیز سازی و شفافیت اب وسواس بیشتری به خرج دهید.

تغذیه:

هر نوع غذای گوشتی و خشک و زنده را به راحتی در یک چشم به هم زدن شکار، و نوش جان می‌کند.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در مورد سیچلاید گرگی بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب راهنمای بهداشت، پرورش و نگهداری ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱