کلینیک دامپزشکی روژان
کوکسیدیوز

کوکسیدیوز سگ و گربه

کوکسیدیوز سگ و گربه

پنج نوع کوکسیدی به عنوان عامل بیماری کوکسیدیوز سگ و گربه ذکر شده است اما معمولاً isospora bigeminaو I.felisو I.rivoltaبرای سگ و گربه بیماری‌زا هستند. انگل عامل بیماری بیشتر در روده کوچک فعالیت دارد. گاهی اوقات نیز در سکوم مشاهده می‌شود.

کوکسیدیوز بیشتر در سگ‌های جوان مشاهده می‌شود. مهم‌ترین نشانه بیماری اسهال است و در موارد شدید بیماری اسهال خونی، بی‌اشتهائی، ضعف و لاغری مفرط توجه دامپزشک را جلب می‌کند. این نشانی‌ها ممکن است چند روز تا یک هفته و یا ۱۰ روز بعد تغییر کند و کمتر کشنده است مگر اینکه با عوامل دیگر توأماً دام را از پای درآورد.

کوکسیدیوز در توله‌ها نیز حادث می‌شود و این امر به علت آلودگی آن‌ها با مدفوع مادرشان می‌باشد.

به منظور درمان بیماری استفاده از Sulfamethazineتوصیه شده است که می‌توان بدین منظور مقدار ۶۰ میلی‌گرم به ازاء هر کیلو وزن زنده دام از راه دهان تجویز نمود. هر ۱۲ ساعت یک بار و درمان مدت ۴ روز باید ادامه یابد.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص کوکسیدیوز سگ و گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

هاری در حیوانات: بیماری، علائم، انتقال، و پیشگیری
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱