کلینیک دامپزشکی روژان
ویروس های شایع در پرندگان

ویروس های شایع در پرندگان

در این مقاله ویروس های شایع در پرندگان بررسی خواهد شد:

 

ویروس نیل غربی

تعریف/مرور اجمالی

این یک فلاوی ویروسflavivirus است که به پرندگان، افراد و اسب‌ها قابل انتقال است. پرندگان به عنوان مخزن ویروس عمل می‌کنند ولی پشه‌ها حاملان ویروس هستند. این بیماری در آفریقا، خاورمیانه، اروپا، آسیا و آمریکای شمالی مشاهده شده است. در پرندگان مرگ و میر ناشی از ورم عضله قلب و ورم مغز است.

ارائه بالینی

علائم بالینی شامل مرگ ناگهانی یا افسردگی، بی اشتهایی، ضعف، کاهش وزن و بی حالی است. برخی پرندگان علائم عصبی از جمله وضعیت غیر نرمال سر/گردن، آتاکسی، رعشه، دور زدن، گم گشتگی، فلج عضلانی و اختلال بینایی را از خود نشان می‌دهند.

مدیریت

پیشگیری حول واکسیناسیون و کنترل پشه می‌چرخد.

پولی موویروس پرندگان

پلی موویروس در باجریگارها ممکن است ناشی از بیماری مخچه همراه با لرزش‌های مشخص باشد. این مورد همچنین در طوطی کاکل سفید مبتلا به PBFD همزمان مشاهده شده است.

هرپس ویروس

این ویروس ممکن است موجب انسفالومیلیت در کبوترها گردد. هرپس ویروس طوطی کوچک دم دراز باعث متأثر شدن طوطی‌های Psittacula و Neophema می‌گردد. آن‌ها با علائم stargazing، تلو تلو خوردن، رعشه، گردن کجی و تنگی نفس بروز می‌یابند. بیماری Marek در طیور، بوقلمون و بلدرچین مشاهده شده است.

آدنو ویروسAdenovirus

این ویروس به ندرت به عنوان پاتوژن اصلی عمل می‌کند؛ یک مورد که نویسنده مشاهده کرده ناشی از PBFD بوده است. علائم عصب شناختی در عروس هلندیcockatiels و باجریگارها مشاهده شده است. انسفالیت غیر پیش آورنده در آسیب شناسی مشاهده گردیده است.

توگا ویروسTogavirus

این ویروس موجب انسفالینت اسب شرقی و انسفالینت اسب غربی emus شده و با علائمی همچون آتاکسی، افسردگی، بی اشتهایی، خونریزی، اسهال و استفراغ همراه است و در نهایت به مرگ منجر می‌شود. توگا ویروس همچنین علت serositis پرندگان در نظر گرفته شده که می‌تواند منجر به مننژیت غیر چرکی و انسفالینت در طوطی‌ها گردد.

ارگانوفسفرها و کاربامات ها پرندگان زینتی
ادامه مطلب

سایر ویروس‌ها

انسفالومیلیت ویروسی مشکوک در لوری کیت‌ها مشاهده شده و طوطی‌های مبتلا به Polytelis spp.، فلج دوطرفه پیشرونده پاها و پاهای گره خورده را نشان می‌دهند. ویروس آنفولانزای پرندگان ممکن است باعث از بین رفتن تعادل، آتاکسی و گردن کجی در برخی پرندگان شود ولی علائم عصب شناختی نسبتاً نادر هستند.

در این مقاله ویروس های شایع در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

نویسنده: دکتر باب دانلی

مترجم ارشد: آقای دکتر احمد رضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.