کلینیک دامپزشکی روژان
اختلالات دستگاه عصبی پرندگان

اختلالات سیستم عصبی مرکزی پرندگان

در این مقاله اختلالات سیستم عصبی مرکزی پرندگان بررسی خواهد شد:

اختلالات سیستم عصبی مرکزی پرندگان

وضعیت مادرزادی/ موروثی

هیدروسفالی در طوطی‌های مسن تر مشاهده شده ولی ممکن است بیشتر اکتسابی باشد تا موروثی. نوروپاتی Lafora بدن عمدتاً در طوطی دم بلند گزارش شده است. سیتوپلاسم حاوی گلیکوپروتئین دربرگیرنده اجسامی از اعصاب است که احتمالاً ناشی از نقص متابولیسم درون سلولی است. سموم تراتوژنیک مانند دیوکسین ممکن است منجر به رشد غیر متقارن مغز گردد. بیماری انباشت لیزوزومی در شترمرغ استرالیایی گزارش شده ولی در پرندگان اهلی خیر.

بیماری‌های ویروسی

پارامیوکسو ویروس ۱، ۲، ۳ و ۵

 

Paramyxovirus 1 (PMV-1، بیماری نیوکاسل) در مرغ خانگی، طوطی‌ها و کبوترها مشاهده شده است. PMV-2 عمدتاً از گنجشک سان ها جدا می‌شود. PMV-3 پارامیوکسو ویروس اصلی است که طوطی‌ها را مبتلا می‌کند. انتقال PMV-1 به شکل افقی از طریق تنفس، ترشحات و مدفوع انجام می‌شود. بردارهای مکانیکی (بال، حشرات، تجهیزات و انسان‌ها) نیز ممکن است ویروس را منتشر کنند. انتقال عمودی نیز امکان پذیر است. دوره جوجه کشی بسته به نژاد بین ۳ تا ۲۸ روز است و PMV-1 یک بیماری مشترک دام و انسان است. در انسان‌ها (فقط پستانداران علائم بالینی دارند) آماس‌های ملتحمه گرانولی و حاد، سینوزیت و بیماری عمومی وجود دارند که دوره ریکاوری ۷-۲۰ روز است.

ارائه بالینی

PMV-1: PMV-1 ممکن است منجر به مرگ ناگهانی گردد. علائم بالینی این ویروس، CNS، دستگاه تنفس و روده ای معدی را درگیر می‌کنند که شامل افسردگی، رعشه، فلج عضلانی، پیچش گردن، آتاکسی، opisthotonos، گردن کجی، آماس ملتحمه، ترشح بینی، ادرار زیاد و اسهال هستند.

آرتروز در پرندگان
ادامه مطلب

PMV-3: PMV-3 ممکن است موجب التهاب لوزالمعده، لنفوپلاسموسیتی، ورم عضله قلب، درد گوش میانی و درد گوش داخلی گردد. در طوطی نوک نارنجی، انسداد/ ورم ریوی و هپاتومگالی (شیوع بالای بیماری گله ای و مرگ و میر اندک) وجود دارد. درکوکاتیل های nestling، ممکن است opisthotonos، رعشه، فلج پا، dyspnea و مرگ و میر بالا مشاهده گردد. در فنچ ها آماس ملتحمه ابتدایی، بی اشتهایی، اسهال زرد رنگ و تنگی نفس مشاهده شده است.

تشخیص

تشخیص با استفاده از آزمایش سرولوژیکی (PMV-3 ممکن است با PMV-1 واکنش متقابل دهد) یا جداسازی ویروس و کشت انجام گردد.

مدیریت

واکسن (زنده یا غیر فعال) موجود است ولی ممکن است برای همه گونه‌ها مناسب نباشد. ویروس با دمای بالا (بالاتر از ۵۶ درجه)، نور خورشید، مواد شوینده، ۱ درصد کلرامین، سدیم هیپوکلریت، لیزول، فنول و ۲ درصد فرمالین غیر فعال می‌شود.

در این مقاله اختلالات سیستم عصبی مرکزی پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

نویسنده: دکتر باب دانلی

مترجم ارشد: آقای دکتر احمد رضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.