کلینیک دامپزشکی روژان
عوارض عقیم سازی گربه ماده

عوارض عقیم سازی گربه ماده

عوارض عقیم سازی گربه ماده

اگر شما به تازگی گربه ماده خود را عقیم سازی کرده‌اید، احتمالاً متوجه تغییراتی در رفتار گربه شده‌اید.
ممکن است برخی از این حالات و رفتارها برای شما نگران کننده باشند و با خود فکر کنید که آیا برای بروز این رفتارها و یا علائم لازم است که به دامپزشک مراجعه کنم یا خیر.
در این مقاله به صورت اجمالی عوارض عقیم سازی گربه ماده را بررسی می‌کنیم و پس از مطالعه این مقاله، به راحتی می‌توانی تصمیم بگیرید که چه زمانی نیاز است که به دامپزشک مراجعه کنید.

عقیم سازی گربه ماده

عقیم سازی برای گربه‌های ماده با هدف از بین بردن توانایی تولید مثل و عدم ترشح هورمون‌های جنسی در بدن گربه ماده انجام می‌پذیرد.
به طور کلی این کار برای آرامش بیشتر حیوان و جلوگیری از بیماری‌هایی است که ممکن است در صورت عدم عقیم سازی برای گربه پیش بیاید.
روش‌های گوناگونی با توجه به شرایط گربه ممکن است دامپزشک برای عقیم سازی در نظر بگیرد.
اما متداول‌ترین روش عقیم‌سازی برای گربه‌های ماده برداشتن کامل بافت تخمدان و رحم می‌باشد.
این کار مزایای بسیاری از جمله کاهش هورمون‌های جنسی، آرامش بیشتر حیوان، زندگی راحت‌تر در محیط خانه و عدم احتمال بروز بیماری‌هایی مانند سرطان‌های تخمدان و رحم، برای گربه ماده به دنبال دارد.
اما نمی‌توان عوارض عقیم سازی گربه ماده را نیز نادیده گرفت و باید، به طور کامل به عنوان یک صاحب گربه این عوارض را بشناسید تا گربه بتواند دوران نقاهت و بهبودی خوبی را پشت سر بگذارد. و از عفونت‌ها و یا مشکلات ثانویه برای گربه جلوگیری شود.

عوارض عقیم سازی گربه ماده:

به طور کلی تولید مثل جزو طبیعت و چرخه طبیعی زندگی هر موجود زنده‌ای است. و عقیم سازی در واقع بر هم زدن این چرخه طبیعی محسوب می‌شود.
با این حال نگهداری از گربه عقیم نشده در خانه، ممکن است که باعث اذیت شدن حیوان و برهم خوردن آرامش گربه گردد.
در هر صورت شما و دامپزشک باید در یک چک لیست بررسی کنید که آیا این کار در واقع به نفع گربه خانگی شماست و یا خیر.
عقیم سازی یک جراحی محسوب می‌شود و هیچ جراحی بدون عارضه و جراحت نیست.
برای این کار نیاز است که گربه بیهوش و آماده سازی شود. و برای عقیم سازی نیز نیاز است که توسط برش‌هایی در جراحی، به طور کامل بافت تخمدان و رحم از بدن حیوان خارج شوند.
بیشتر عوارض ناشی از عمل جراحی عقیم سازی به علت تاثیرات داروی بیهوشی روی بدن حیوان است. که بعد از، از بین رفتن اثر این داروهای بیهوشی و جراحات ناشی از عمل جراحی بهبودی کامل برای گربه حاصل می‌گردد.

از عوارض عقیم سازی گربه ماده به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. ایجاد افسردگی برای گربه پس از عقیم سازی

بعضا افسردگی برای گربه‌های ماده پس از عقیم سازی، یکی از تغییرات محتمل خواهد بود.
علت این افسردگی، بیشتر تاثیر داروهای بیهوشی و تغییر ناگهانی در زندگی حیوان است.
این افسردگی معمولاً با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی و محبت و توجه به گربه و فراهم کردن یک محیط آرام و بدون استرس برای حیوان به مرور زمان برطرف خواهد شد.
البته پس از عقیم سازی نباید افسردگی را با آرام شدن حیوان اشتباه بگیریم.
آرام شدن حیوان پس از عقیم سازی یک رفتار عادی است. و در واقع منظور از افسردگی اینجا علائمی مانند؛ بی‌اشتهایی، گوشه‌گیری، ترس از صاحب و… می‌باشد. و اگر گربه شما هیچ یک از این علائم را ندارد و صرفاً کمی نسبت به قبل آرام‌تر شده است این تغییر رفتار عادی می‌باشد.

هزینه عقیم سازی گربه

۲. ورم بدن بعد از عقیم سازی

از عوارض پس از جراحی عقیم سازی برای گربه‌های ماده می‌توان به ورم در ناحیه برش برای خروج رحم و تخمدان اشاره نمود.
این ورم معمولاً به خاطر برش، بخیه زدن و التهاب ناشی از جراحی می‌باشد و به مرور زمان با بهبود زخم برطرف خواهد شد.
گاهاً نیاز است که برای کم کردن این ورم، آنتی بیوتیک مصرف شود که در صورت نیاز دامپزشک آن را برای گربه شما تجویز خواهد کرد.

درمان چنگ گربه
ادامه مطلب

۳. لرزش بدن گربه بعد از عمل جراحی

باید بدانید که لرزش بدن از دیگر عارضه‌هایی است که تا حدی پس از عقیم سازی طبیعی می‌باشد. لرزش بدن به علت تاثیر ماده بیهوشی بروز پیدا می‌کند. و با کمتر شدن اثر ماده بیهوشی لرزش نیز کمتر می‌شود.
البته اگر گربه شما پس از عقیم سازی بی‌اشتها شده و یا مجبور به مصرف داروهایی پس از عقیم سازی می‌باشد. ممکن است لرزش بدن به علت بی‌اشتهایی و این داروها نیز اتفاق افتاده باشد.
برای کم کردن این عارضه لازم است که یک مراقبت اصولی و درست، همراه با تغذیه مناسب و محیط بدون استرس و آرام برای حیوان فراهم کنید.
و اگر پس از گذشت مدتی لرزش بدن گربه بهتر نشد. حتماً با دامپزشک در این مورد مشورت نمایید.

۴. اضافه وزن پس از عقیم سازی گربه

زمانی که شما یک بافت را از بدن یک موجود زنده خارج می‌کنید به علت اینکه آن بافت دیگر در بدن وجود ندارد. انرژی که آن بافت برای بقا و ادامه حیات نیاز داشت نیز از چرخه زندگی حیوان حذف خواهد شد.
در واقع پس از آنکه شما تخمدان و رحم را از بدن گربه ماده خارج می‌کنید، آن قسمت از انرژی، از بدن گربه که صرف تخمک گذاری، بارداری، فحلی و تمامی امور تولید مثل می‌شد اکنون دیگر وجود ندارند.
پس توجه به این نکته که با کاهش میزان انرژی مورد نیاز گربه باید جیره غذایی گربه نیز تغییر کند و کاهش یابد نیز بسیار حائز اهمیت است.
اگر شما همچنان پس از عقیم‌سازی به اندازه‌ای که پیش از عقیم سازی به گربه غذا می‌دادید به او غذا بدهید. در واقع انرژی که صرف تولید مثل و تخم گذاری گربه می‌شد اکنون به صورت اضافه وزن و چربی در بدن ذخیره می‌شود. و باعث ایجاد اضافه وزن در گربه خواهد شد.
پس لازم است که بعد از عقیم سازی حتماً در مورد جیره غذایی گربه و نوع غذایی که به گربه می‌دهید باید با دامپزشک مشورت نمایید.

سخن پایانی

هرگونه جراحی و تغییری در بدن همراه با عوارضی است. کاهش دادن عوارض ناشی از این تغییرها بسیار حائز اهمیت بوده و در سلامت آینده گربه بسیار تاثیرگذار است.
مراقبت از گربه پس از عقیم سازی باید شامل فراهم کردن یک محیط آرام و بدون استرس، استفاده از غذاهای مورد نیاز و مورد علاقه گربه، مراقبت از زخم‌ها و تلاش برای آن باشد که گربه به شرایط جدید عادت کند.

درنهایت لازم به ذکر است که اگر عقیم سازی مطابق پروتکل ها و در شرایط صحیح انجام گیرد، و موارد گفته شده در بالا به ندرت و در صورت قصور پزشکی، مشکلات زمینه ای حیوان و احتمالات بسیار ضعیف برای شرایط خاص ممکن است پیش بیاید.

در این مقاله به صورت اجمالی به عوارض عقیم‌سازی گربه ماده پرداخته شد و راه حل‌هایی برای کاهش این عوارض ارائه گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.