کلینیک دامپزشکی روژان
عوارض عقیم سازی گربه نر

عوارض عقیم سازی گربه نر

عوارض عقیم سازی گربه نر

عقیم سازی جزو عمل‌های جراحی محسوب می‌شود، و معمولا برای انجام آن نیاز به انجام بیهوشی می‌باشد.
در کنار مزایای بسیاری که انجام عمل عقیم سازی برای گربه نر به عمل می‌آورد، ممکن است عوارضی نیز به دنبال داشته باشد.
این عوارض می‌تواند شامل برخی از مشکلات جسمی ناشی از جراحی و یا مشکلات روحی در اثر تغییرات هورمون‌ها و تغییر رفتار بر اثر شرایط جدید برای حیوان باشد.
در این مقاله به بررسی عوارض عقیم سازی گربه نر می‌پردازیم و به صورت اجمالی عوارضی که ممکن است برای گربه نر، پس از عقیم سازی ایجاد شود را بیان می‌کنیم.

عقیم سازی گربه نر چگونه انجام می‌شود؟

شیوه‌های مختلفی برای عقیم سازی، بر اساس شرایط حیوان وجود دارد. اما معمول‌ترین روش عقیم‌سازی برای گربه نر، از طریق برداشتن هر دو بیضه با یک برش کوچک در کیسه بیضه انجام می‌شود.
به طور کلی این عمل، از عمل عقیم سازی گربه‌های ماده ساده‌تر است. چرا که عقیم سازی در گربه‌های ماده، از طریق برداشتن رحم و تخمدان‌ها به طور کامل انجام می‌شود که نیازمند جراحی پیچیده‌تری است.
اگر گربه بیهوش شده باشد، ممکن است که عوارضی را به علت بیهوشی و تاثیرات آن تا چند ساعت در گربه مشاهده کنید. همچنین برخی از مسکن‌ها و داروهای آرامبخش نیز برای گربه تجویز می‌شوند، تا درد کمتری را احساس کند و دچار استرس نگردد.

عوارض عقیم سازی گربه نر:

۱. افسردگی گربه نر

ممکن است پس از جراحی، گربه شما کمی آرام‌تر و یا حتی گیج‌تر از حالت معمول به نظر برسد. این حالت تا حدی طبیعی بوده و پس از از بین رفتن تاثیر داروی بیهوشی به طور کامل این علائم نیز از بین خواهند رفت.
با این حال ممکن است به طور کلی گربه شما پس از عمل عقیم سازی آرام‌تر شود. که این اتفاق به آن علت می‌افتد که در بدن گربه شما دیگر هورمون‌های جنسی که باعث تحرک زیاد و پرخاشگری گربه می‌شدند. وجود ندارند لذا گربه آرام‌تر به نظر می‌رسد.
آرام شدن گربه پس از عمل جراحی عقیم سازی را نباید با افسردگی اشتباه گرفت.

افسردگی زمانی اتفاق می‌افتد که حیوان علائم غیر طبیعی مانند؛ بی‌اشتهایی زیاد، گوشه‌گیری و یا حتی ترس از صاحب خود نشان دهد.
برای آنکه افسردگی برای حیوان پیش نیاید و یا احتمال آن پس از عمل جراحی عقیم سازی بسیار کم شود. باید بعد از جراحی حیوان را در محیط آرام، بدون استرس و با تغذیه مناسب نگهداری کرد.

عقیم سازی گربه نر

 

۲.ورم کردن محل جراحی:

به طور کلی جراحی ممکن است باعث ایجاد التهاب و ورم در محل جراحی شود. که با بهبود زخم، این تورم و التهاب نیز کاهش پیدا می‌کند. اگر پس از بهبود زخم و یا گذشت مدت زمانی به طور کامل این تورم از بین نرفت، حتماً با دامپزشک مشورت نمایید.

۳. عفونت محل زخم:

زمانی که یک بافت برای جراحی و یا به هر منظوری برش می‌خورد، آن بافت آسیب پذیرتر شده و احتمال ورود باکتری و قارچ‌ها به آن محل افزایش پیدا می‌کند.
احتمالاً پس از عمل جراحی عقیم‌سازی، پزشک در صورت احساس نیاز برای گربه آنتی بیوتیک و ضد قارچ تجویز می‌کند.
و برای آنکه گربه محل زخم را لیس نزند و ایجاد خونریزی و یا عفونت نشود. بهتر است که از گردنبند الیزابت برای گربه استفاده نمایید.

هزینه عقیم سازی گربه
ادامه مطلب

۴. لرزش بدن، گیجی و بی‌حالی:

وجود لرزش در بدن، گیجی و بی‌حالی تا چند ساعت، پس از عمل جراحی به علت تاثیر داروهای بیهوشی تا حدود زیادی طبیعی می‌باشد.
اما در صورت مشاهده تداوم در این مسئله و عدم بهبودی بهتر است که با دامپزشک مشورت نمایید.
همچنین لرزش در بدن ممکن است به علت بی‌اشتهایی حیوان و افت قند خون اتفاق افتاده باشد.
لذا پس از انجام عمل جراحی مراقب تغذیه و اشتهای گربه باشید.

۵.وجود خون در ادرار:

از دیگر عوارض عقیم‌سازی گربه نر، می‌توان به وجود خون در ادرار اشاره نمود.
بهتر است که پس از عقیم سازی مراقب حیوان باشید تا در صورت مشاهده هرگونه اختلالی مانند، انسداد ادرار و یا خون در ادرار فوراً با دامپزشک تماس بگیرید.
عوارض فوق با احتمال بسیار پایین ممکن است که برای گربه پیش بیایند. اما به هر حال نمی‌توان کمترین احتمال را نیز نادیده گرفت و با سلامت حیوان بازی کرد.

۶.چاقی و اضافه وزن گربه نر:

یکی دیگر از عوارضی که اگر مراقب آن نباشید اتفاق افتادن آن اجتناب ناپذیر است. ایجاد چاقی و اضافه وزن برای گربه نر و ماده پس از عقیم سازی است.
پس از آنکه شما گربه را عقیم می‌کنید، در واقع آن بخشی از انرژی که حیوان برای پیدا کردن جفت و اسپرم سازی و تولید مثل آن نیاز داشت دیگر برای حیوان موجودیت ندارند.
لذا حیوان نیز به میزان غذای کمتری پس از عقیم سازی نیازمند است.

توصیه ما به شما این است که پس از عقیم سازی از غذای کمتر و با کیفیت‌تر برای حیوان استفاده نمایید.
در هر صورت نوع جیره غذایی، میزان غذا و هرگونه تغییر در رژیم غذایی باید با مشورت دامپزشک و با توجه به شرایط گربه شما در نظر گرفته شود.
به همین دلیل لازم است که پس از عقیم سازی حتماً با دامپزشک درباره نوع غذا و میزان غذایی که به گربه پس از عمل جراحی عقیم سازی می‌دهید، مشورت نمایید.

سخن پایانی

عمل جراحی عقیم سازی به طور کلی اگر نزد دامپزشک حاذق و در شرایط مناسب انجام شود، عوارض چندانی به دنبال نخواهد داشت.
عوارض عقیم سازی گربه نر که در بالا به آنها اشاره شد، با احتمال بسیار پایینی ممکن است که برای گربه پیش بیایند.

درنهایت لازم به ذکر است که اگر عقیم سازی مطابق پروتکل ها و در شرایط صحیح انجام گیرد، و موارد گفته شده در بالا به ندرت و در صورت قصور پزشکی، مشکلات زمینه ای حیوان و احتمالات بسیار ضعیف برای شرایط خاص ممکن است پیش بیاید.

با این حال پس از انجام عمل جراحی عقیم سازی بهتر است که شرایط حیوان را کاملاً در نظر بگیرید و در صورت بروز هرگونه مشکل و ناهنجاری فوراً با دامپزشک مشورت نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.