کلینیک دامپزشکی روژان

پرتونگاری محاسبه ای (CT)

در این مقاله همه چیز در خصوص پرتونگاری محاسبه ای (CT) بررسی شده استه است، با ما همراه باشید؛

پرتونگاری محاسبه ای (CT)

ارزیابی رادیوگرافی آناتومی پرندگان به دلیل هم قرارگیری پیچیده ساختارهای بافت نرم و استخوان کاملاً دشوار است. استفاده از تکنیک‌های جدید مانند پرتونگاری محاسبه ای، پرتونگاری اشعه گاما و تصویربرداری طنین مغناطیسی (MRI) با ارزیابی غیر تهاجمی ساختار و عملکرد اندام داخلی می‌توانند در این زمینه کمک کنند. پرتونگاری محاسبه ای استفاده از اشعه‌های ایکس پردازش شده کامپیوتری را برای فراهم نمودن تصاویر توموگرافی (“برش”) شی اسکن شده میسر نموده است. داده‌های برش اشعه ایکس با استفاده از منبع اشعه ایکس تولید می‌شوند که حولشی چرخیده می‌شوند به طوریکه شی از پرتو عبور می‌کند؛ حس گرهای اشعه ایکس در قسمت مخالف دایره از منبع اشعه ایکس قرار می‌گیرند. افزایش تعداد حس گرها باعث افزایش رزولوشن می‌شود (اسکنر ۱۶ برشی ۱۶ حسگر دارد). سپس داده‌ها از طریق رایانه پردازش می‌شوند تا تصاویر به تعداد صفحات تولید گردند (عرضی، سهمی و تاجی) و حتی تشخیص سه بعدی را فراهم می‌نمایند.

پیشرفت جدید، استفاده از میکرو –سی تی برای ایجاد تصاویر با رزولوشن بالاتر و بازسازی سه بعدی بیماران کوچک مانند پرندگان است. این فناوری برای بسیاری از پزشکان به راحتی در دسترس نیست، ولی برای دستیابی به درک جزئی تر از آناتومی پرنده و فرآیندهای بیماری به کار می‌رود. با این که زمان کوتاهی برای اسکن با تجهیزات مدرن مورد نیاز است ولی لازم است که بیمار حین فرآیند جنبشی نداشته باشد. بنابراین بیهوشی عمومی مورد نیاز است. با اینکه زمان‌های اسکن کوتاه هستند ولی قالب بندی تصاویر زمان می‌برد و همچنین تفسیر آن‌ها زمان بیشتری می‌طلبد.

عروس هلندی (همه چیز درمورد عروس هلندی)
ادامه مطلب

در معرض اشعه قرار گرفتن باید با محدود کردن محدوده باید به حداقل برسد و معاینه انجام شده و تعداد بررسی‌ها در دوره زمانی کوتاه انجام شود. ابزار کنتراست درون وریدی را برای تشخیص ساختارهای بافت نرم در سلوم و برجسته نمودن نواحی التهاب می‌توان استفاده کرد.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص پرتونگاری محاسبه ای (CT) بررسی شده است.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱