کلینیک دامپزشکی روژان
Deformities of ornamental birds

تشخیص ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص تشخیص ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

 

 

 

تشخیص ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های پرندگان زینتی

تشخیص ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های مادرزادی و اکتسابی به ویژه در نوزادان و نوجوانان دشوار است. عواملی که بر شکل گیری نرمال اسکلت تأثیر می‌گذارند موارد ذیل هستند:

والدین پرنده

 

ژنتیک:

ناهنجاری‌های ارثی در برخی پرندگان شناسایی شده‌اند.

 

سلامت:

به طور ویژه، مسمومیت‌های سنگین فلزی که بی نشانه هستند با ناهنجاری‌های مادرزادی در فرزندان پرندگان مبتلا، مرتبط هستند.

 

رژیم غذایی:

کیفیت ضعیف رژیم غذایی که به پرندگان مادر خوارنده می‌شود معمولاً در سلامت و شکل گیری اندام فرزندان بروز می‌یابد. به ویژه عدم تعادل کلسیم-فسفات معمولاً در جوجه‌هایی با ناهنجاری‌های اندام نمود پیدا می‌کند.

 

فرآیندها و پارامترهای جوجه کشی:

جوجی کشی مصنوعی با احتمال بیشتری در معرض تولید جوجه‌هایی با ناهنجاری‌های امدانی مواجه است تا جوجه کشی طبیعی. دما، رطوبت، تهویه غیر صحیح دستگاه جوجه کشی و میزان و درجه تبدیل تخم‌ها ممکن است نتایج زیان باری بر رشد جنین و در نتیجه ایجاد ناهنجاری داشته باشند.

 

محیط لانه سازی:

طراحی جعبه آشیانه به چند طریق بر نوزادان می‌تواند تأثیر بگذارد: کف‌های لغزنده به در رفتگی coxofemoral در باجریگارها (“گشادی پا”) کمک می‌کند؛ والدین بی تجربه ای که سریعاً وارد جعبه لانه شده و به شکل سنگین روی جوجه‌ها فرود می‌آیند ممکن است به ایجاد آسیب و در نتیجه ناهنجاری کمک نمایند.

 

پرورش دستی:

با این که بسیاری از پرورش دهنگان دستی در حال حاضر از رژیم غذایی تجاری با کیفیت مطلوب استفاده می‌کنند ولی هنوز هم مواردی وجود دارند که از رژیم‌های غذایی خانگی استفاده نموده یا رژیم‌های غذایی تجاری را طبق دستورالعمل سازنده به کار نمی‌برند یا رژیم‌های تجاری مکمل مواد غذایی دیگر هستند. این اقدامات ممکن است منجر به ناهنجاری‌های اسکلتی گردند.

 

پرندگانی که به شکل دستی و با نور زیاد پرورش می‌یابند:

محفظه جادار آن‌ها به جای این که تیره و نسبتاً تنگ باشد اغلب امکان حرکت به اطراف را فراهم می‌نماید. این باعث تحمل وزن اضافی روی پاها شده و در نهایت منجر به خمیده شدن عضلات و ایجاد ناهنجاری می‌گردد.

 

سایر نکات:

بسیاری از جوجه‌هایی که با رژیم غذایی با کیفیت مطلوب پرورش یافته و سپس به رژیم غذایی دانه ای عادت داده می‌شوند، زود رس هستند. این باعث کاهش ارزش مواد غذایی به جوجه در حال رشد شده و معمولاً به ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های اکتسابی می‌انجامد. هیپرپاراتیروئیدیسم و راشیتیسم ناشی از تغذیه (که جمعاً به بیماری متابولیک استخوان اشاره دارند) عوامل اساسی بسیاری از این مشکلات هستند.

مرغ مینا از چی میترسه؟
ادامه مطلب

راشیتیسم یک بیماری متابولیک استخوان در حیوانات در حال رشد است که ناشی از کمبود ویتامین D3 می‌باشد (این می‌تواند ناشی از رژیم غذایی ناکافی، عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید، نقص در فعال شدن ویتامین D، نارسایی کلیوی، از دست دادن فسفات کلیوی یا سوء هاضمه دستگاه گوارش باشد). نتیجه این امر، اختلال در کانی سازی بافت استئوئیدی یا غضروف اپی فیزی است که منجر به نازک شدن و ضعیف شدن ساختارها می‌گردد. این نیز به نوبه خود منجر به بدشکلی انتهای استخوان‌ها به ویژه در tibiotarsus پروکسیمال، منقار (منقار لاستیکی)، سر دنده‌ها و در برخی موارد مفاصل costochondral (تسبیح راشیتیسمی) می‌گردد. در رادیوگرافی ممکن است گشادشدگی و انحراف صفحات رشد مشاهده گردد.

در ادامه نکات:

هیپرپاراتیروئیدیسم مرتبط با تغذیه معمولاً در پرندگان جوان و بالغی که رژیم غذایی‌شان کمبود کلسیم یا فسفرهای زیاد (یا هر دو) دارد، دیده شده است. برای مثال، رژیم‌های غذایی که فقط حاوی دانه هستند ممکن است نسبت کلسیم به فسفرشان به صورت ۱:۱۰ باشد. میوه‌ها، آجیل‌ها و بسیاری از سبزیجات نیز کمبود کلسیم و فسفر زیاد دارند. زمانی که این رژیم‌های غذایی به پرندگان خورانده می‌شوند، (به ویژه والدینی که جوجه‌ها را پرورش داده یا پرندگان جوانی که اخیراً به دام فتاده اند) غده پاراتیروئید هورمون پاراتیروئید آزاد می‌کند که به غیر از سایر اثرات، کلسیم را از استخوان خارج می‌کند تا سطح سرم کلسیم را حفظ نماید. در نتیجه استخوان نازک به راحتی خم شده یا می‌شکند و منجر به ایجاد ناهنجاری و بدشکلی می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص تشخیص ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱