کلینیک دامپزشکی روژان
تصویربرداری تشخیصی کبد پرندگان زینتی

تصویربرداری تشخیصی کبد پرندگان زینتی

تصویربرداری تشخیصی کبد

رادیوگرافی:

دو دیدگاه مناسب لازم است: جانبی و پشتی شکمی. هم اندازه کبد و هم جابجایی اندام‌های اطراف باید بررسی شوند.

نمای جانبی: در نمای جانبی کبد نباید از انتهای جناغ گسترش یابد و پیش معده باید به سمت معده در زاویه ۳۰-۴۵ درجه به سمت پایین شیب پیدا کند. باید فضا کم باشد یا هیچ فاصله ای بین قلب و کبد نباشد.

نمای پشتی شکمی: در نمای پشتی شکمی سایه کبد نباید از یک خط متصل به شانه و استابولوم گسترش یابد. باید مراقب تفسیر این دیدگاه بود که سایه قلب یا پیش معده با کبد اشتباه گرفته نشود.

التراسونوگرافی:

این مزایای مختلفی نسبت به رادیوگرافی دارد که امکان بررسی ساختار داخلی کبد را علاوه بر بررسی معاینه مجاور قلب و پریکارد، طحال و دستگاه گوارش فراهم می‌کند.

کبد پرندگان هموژنوس، ریز دانه ای و شامل رگهای خونی عرضی و طولی در سراسر پارانشیم می‌باشد. مثانه صفرا، زمانی که وجود دارد، در سمت راست خط وسط قرار دارد. تغییر در اکوژنیسیته و اندازه کبد باید ذکر شود.

آندوسکوپی / سلوتومی و بیوپسی:

پس از استفاده از آسیب شناسی بالینی و تصویربرداری تشخیصی برای تمرکز روی کبد به عنوان منبع مشکلات بیمار، مرحله بعدی ارزیابی دقیق اتیولوژی و پاتوفیزیولوژی روند بیماری است. برای انجام این کار به فناوری تهاجمی نیاز است. آندوسکوپی یا سلوتومی اکتشافی برای ارزیابی بصری کبد و نمونه برداری برای بررسی مشکل پایه بافت شناسی می‌باشد. چندین رویکرد شرح داده شده است:

از طریق یک برش در پشت بخش دمی دنده‌ها در هر دو سمت؛ از طریق بخش دمی کیسه هوای قفسه سینه؛ و از طریق یک برش خط میانی شکمی.

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی قند خون و چربی خون پرندگان
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص تصویربرداری تشخیصی کبد بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱