کلینیک دامپزشکی روژان
رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها

رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها

رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها

جوجه اردک‌ها معمولاً از پرندگان دوست داشتنی و پرطرفداری هستند که به سرعت با صاحب خود انس می‌گیرند و به او وابسته می‌شوند.
برای تامین سلامتی و شادابی جوجه اردک‌ها، تغذیه یکی از مولفه‌هاییست که بسیار مهم و تعیین کننده است.
رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها، در واقع رژیم غذایی است که شامل تمام مواد غذایی باشد که برای رشد و تکامل این پرنده زیبا کافی هستند و تضمین کننده سلامتی و طول عمر بیشتر برای این پرنده باشند.
در این مقاله به بررسی رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها تا زمانی که بتوانند مانند یک اردک بالغ غذا بخورند می‌پردازیم.

رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌های تازه به دنیا آمده

اگر برای به دنیا آمدن جوجه اردک‌ها از دستگاه جوجه کشی استفاده کرده‌اید، نباید تا ۲۴ ساعت اول بعد از تولد جوجه‌ها به آنها آب و غذا بدهید.
جوجه‌ها در طی این ۲۴ ساعت، باید داخل دستگاه جوجه کشی بمانند تا محتویات زرده کاملاً جذب بدن آنها شود.
چنانچه جوجه‌ها را پیش از این مدت و بلافاصله از دستگاه خارج کنید. و به آنها آب و غذا بدهید محتویات زرده جذب بدن آنها نشده به مرور زمان ایجاد عفونت می‌کند. و جوجه اردک‌ها در اثر عفونت کیسه زرده از بین خواهند رفت.

غذای جوجه اردک‌ها پس از ۲۴ ساعت

بعد از گذشت ۲۴ ساعت از زمان تولد می‌توانیم جوجه‌ها را از دستگاه جوجه کشی بیرون بیاورید و از محلول آب و شکر برای تغذیه آنها استفاده کنید.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که غلظت قندی که در آب حل می‌کنید نباید بیش از ۱۰ درصد باشد.
خوردن آب پس از ۲۴ ساعت باعث فعال شدن سیستم گوارشی جوجه اردک‌ها می‌شود. و سبب جذب بهتر زرده و افزایش اشتهای جوجه‌ها خواهد شد.
نوشیدن آب برای جوجه اردک‌ها ضروری است چنانچه جوجه‌ها از نوشیدن آب قند امتناع کردند با استفاده از یک سرنگ به آرامی این محلول را به آنها بدهید.

رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها در روز دوم

در روز دوم پس از تولد زرده باید کاملاً جذب شده باشد و هیچ اثری از آن در انتهای شکم پرنده مشاهده نکنید.
برای تغذیه جوجه اردک، می‌توانید در روز دوم از تخم مرغ آب پز خرد شده، سبزیجات خرد شده در ماست و دانه‌های پودر شده در آب گرم استفاده کنید.
اگر جوجه اردک شما علاقه زیادی به خوردن غذاهای آبکی دارد، بهتر است که وعده‌های غذایی را مخلوط با آب یا ماست به پرنده بدهید.
ظرف مورد استفاده برای غذای جوجه اردک باید کم عمق باشد، تا به راحتی نوک پرنده به غذا برسد.
برای آنکه پرنده وارد ظرف نشود و غذا را آلوده نکند، می‌توانید ظرف را کمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید یا از توری‌های شبکه‌ای استفاده نمایید.
رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها، همچنین می‌تواند شامل ترکیبی از پنیر و سبزیجات و هویج رنده شده نیز باشد.

نکته:
از اکثر سبزیجات در رژیم غذایی جوجه اردک‌ها میتوانید استفاده کنید، به جز سبزیجاتی که می‌دانید سمی هستند و شبدرها.

می‌توانید همچنین برای اینکه غذا را کمی آبکی تر کنید از مقداری شیر پاستوریزه نیز بر روی غذاها استفاده کنید.
شیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن جوجه اردک‌ها می‌شود که این مسئله باعث کم شدن تلفات این پرنده خواهد شد.
البته باید بدانید که شیر و تخم مرغ آب پز به سرعت فاسد می‌شوند. و حتماً بعد از نیم ساعت باید ظرف غذا را تعویض کنید تا جوجه اردک‌ها مسموم نشوند.
رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها، باید شامل میزان زیادی غذا و آب برای پرنده باشد. به گونه‌ای که لازم است روزانه حداقل ۶ بار به پرنده غذا بدهید و آبخوری او را پر کنید.
این کار باعث تقویت بدن پرنده در برابر بیماری‌ها شده و رشد سریع‌تر جوجه‌ها را در پی خواهد داشت.

نژادهای طوطی خانگی
ادامه مطلب

غذای جوجه اردک‌های یک هفته‌ای

پرورش دهندگان در این سن، احتمالاً از جیره غذایی استارتر اردک‌ها استفاده می‌کنند، اما اگر شما در خانه از یک جوجه اردک نگهداری می‌کنید. می‌توانید از مواد غذایی موجود در خانه نیز برای تغذیه جوجه اردک استفاده نمایید.
نکته‌ای که باید بسیار به آن توجه کنید این است که رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها رژیمی است که تنوع غذایی بالایی داشته باشد و وعده‌های غذایی تکراری در آن کمتر به چشم بخورد.
تنوع غذایی در رژیم غذایی جوجه اردک‌ها سبب، دریافت تمامی مواد مغذی مورد نیاز جوجه اردک‌ها خواهد شد.  و همچنین اشتهای پرنده را افزایش خواهد داد.
در رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌های یک هفته‌ای، باید حتماً ترکیبی از دانه‌ها و غلات خرد شده مانند گندم جو ذرت سویا جو دوسر ارزن کتان و… وجود داشته باشد.
برای آن که اشتهای جوجه اردک‌ها افزایش پیدا کند. می‌توانید دانه‌های خرد شده را با آب یا ماست ترکیب کنید.

سیستم گوارشی جوجه اردک‌های یک هفته ای نمی‌تواند پوسته‌های دانه‌ها را هضم کند، لذا ضروری است پس از آنکه دانه‌ها را خرد کردید، پیش از خوردن پرنده آنها را الک کنید.
همچنین برای حفظ تنوع رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها، می‌توانید از سبزیجاتی مانند کاهو، کلم، هویج، خیار، سیب زمینی پخته و… نیز استفاده نمایید.
در کنار ظرف غذای پرنده حتماً یک ظرف آب در اختیار جوجه‌ها بگذارید.
چرا که جوجه اردک‌ها، برای هضم غذا و تمیز کردن نوک خود نیاز به آب دارند و قرار دادن آبخوری در کنار ظرف غذای آنها ضروری می‌باشد.

غذای جوجه اردک‌های دو هفته‌ای:

زمانی که جوجه اردک‌ها به دو هفته رسیدند، مواد غذایی که در گروه رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها قرار می‌گیرند افزایش پیدا می‌کند.
در این زمان جوجه اردک‌ها، قادر خواهند بود انواع دانه‌ها و غلات سفت را نیز هضم کنند.
بهتر است برای کمک به هضم دانه‌های سفت، مقداری سنگریزه نیز همراه دانه‌ها به پرنده‌ها بدهید. تا هضم غذا در چینه‌دان پرنده سهولت بیشتری پیدا کند.
در این سن می‌توانید از پودر استخوان، کنجاله سویا، نارگیل، بادام و انواع غلات مانند جو، گندم، ذرت، دانه سویا و… نیز در رژیم غذایی پرنده استفاده کنید.
زمانی که پرنده دیگر می‌تواند دانه‌ها را بخورد و هضم کند، دیگر نیازی به استفاده از تخم مرغ آب پز یا مخلوط دانه‌های خرد شده با آب و شیر نیست.
رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌های دو هفته‌ای نیز، مانند جوجه اردک‌های یک هفته‌ای می‌تواند شامل ترکیبی از سبزیجات و علوفه خرد شده مانند یونجه، هویج، کدو، کلم، کاهو و خیار باشد.
باآنکه ترکیب مواد غذایی با آب در این سن برای پرنده لازم و ضروری نیست. اما به منظور تامین بهتر آب بدن اردک‌ها و افزایش اشتهای آنها می‌توانید سبزیجات را با آب مخلوط نمایید.

رژیم غذایی مناسب جوجه اردک‌ها پس از دو هفته

پس از دو هفتگی معمولاً جوجه اردک‌ها می‌توانند رژیم غذایی یک اردک بالغ را داشته باشند، و تمامی مواد غذایی که یک اردک بالغ می‌تواند از آنها استفاده کند را استفاده کنند.
در سن هفت ماهگی جوجه اردک‌ها به بلوغ کامل می‌رسند و توانایی تخم گذاری پیدا می‌کنند. البته این دوره بسته به نژادهای مختلف اردک‌ها متفاوت خواهد بود.
جیره غذایی اردک‌ها پس از دو هفته بسته به هدفی که از پرورش جوجه اردک‌ها دارید متفاوت است و باید جیره غذایی مناسب با هدف شما را مصرف نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.