کلینیک دامپزشکی روژان
هدیه دادن سگ

سگ را هدیه ندهید!

چرا دادن سگ به عنوان هدیه ایده نادرستی است؟

بی شک تصور شما این است که یک توله زیبا با روبان قرمز بزگ، برای فردی که دوستش دارید هدیه جذاب و غافلگیر کننده‌ای خواهد بود! دوباره فکر کنید.

هرچند که این هدیه می‌تواند به زیبایی یک رؤیا باشد اما در واقع یک ایده نادرست است.

مطمئناً افراد زیادی تصور شما را دارند، اما دلایل متعددی وجود دارد که به موجب آنها باید از هدیه دادن توله سگ‌ها جلوگیری به عمل آورد. معمولاً چنین هدیه‌ای نه برای مالک جدید و نه برای سگ، شرایط ایده آلی را به همراه نخواهد داشت.

اگر شما به دنبال یک هدیه منحصربفرد برای دوستداران سگ هستید می‌توانید از گزینه‌های دیگری مانند مجسمه یا اسباب بازی‌هایی به شکل سگ، لیوان یا تی شرت هایی که تصویر سگ روی آنها چاپ شده، مجموعه فیلم‌ها و کتاب‌های تربیت و نگهداری سگ را مورد انتخاب قرار دهید.

 

انتخاب سگ به عنوان هدیه برای بزرگسالان:

اول از همه، آیا شما واقعاً می‌توانید مطمئن باشید که این فرد می‌خواهد یک سگ جدید داشته باشد؟ اگر چنین است آیا گیرنده هدیه، برای داشتن سگ کاملاً آماده است و شرایط نگهداری از آن را دارد؟

اگر شما می دانید این شخص عاشق سگ است اما در حال حاضر سگی ندارد احتمالاً دلیلی برای نداشتن سگ وجود دارد و اگر صاحب سگی است شاید شرایط نگهداری از سگ جدید را نداشته و تصمیم دارد در زمان مناسب‌تری سگ دیگری را به جمع خانواده‌اش اضافه کند.

شاید بتوان گفت که یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب سگ به عنوان هدیه برای افراد بزرگسال و مسن، تنها زندگی کردن آنها باشد. بیاد داشته باشید که این دلیل صحیحی برای هدیه دادن سگ نمی‌تواند باشد. چون با این عمل شما نتنها شرایط مناسبی را برای این گروه از افراد ایجاد نمی‌کنید، بلکه ناخواسته باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای آن‌ها می‌شوید.

بیشتر افراد مسن، توانایی فعالیت بدنی بالا، حوصله رسیدگی روزانه، پیاده روی‌های طولانی، مطالعه‌های مداوم و … را ندارند. همچنین افراد شاغل وقت آزاد زیادی حتی در روزهای تعطیل ندارند. آن‌ها ساعات طولانی را خارج از منزل سپری می‌کنند، مسافرت‌های کاری دارند و مشغله‌هایشان این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد که به صورت منظم زمانی را صرف نگهداری و تربیت سگ کنند و ایجاد چنین تعادلی باعث فشارهای عصبی و اختلال در فعالیت‌های روزانه‌شان می‌گردد. به علت و جود این دلایل شما باید قبل از خرید چنین هدیه‌ای حتماً با مالک آینده بحث و گفتگو کرده تا از شرایط و تمایل او نسبت به داشتن سگ کاملاً آگاه شوید. این گفتگو می‌تواند در انتخاب هدیه مناسب و بهتر به شما کمک کند.

 

انتخاب سگ به عنوان هدیه برای کودکان:

هدیه گرفتن یک توله سگ کوچک بامزه برای بسیاری از کودکان چیزی است که تنها در خواب می‌شود دید. آن‌ها با دیدن چنین هدیه‌ای هیجان زده می‌شوند و از خوشحالی فریاد می‌کشند و در این شکی نیست که سگ‌ها دوستان و همبازی‌های مناسبی برای کودکان محسوب می‌شوند.

اما متاسفانه افرادی که چنین هدیه‌ای را برای کودکان در نظر می‌گیرند. تنها به همین شادی و هیجان لحظه‌ای فکر می‌کنند. و متوجه نیستند که مالکیت سگ نیاز به سطح بالایی از مسئولیت پذیری دارد. و این چیزی است که کودکان در سنین پایین درکی از آن ندارند. و سگ برای آنها نقش خواستنی‌ترین اسباب بازیی را دارد که بعد از مدت کوتاهی جذابیت خود را از دست داده و به زیر تخت انداخته می‌شود. و در این زمان است که مراقبت از سگ به وظایف سنگین پدر و مادر اضافه می‌گردد.

آلابای ( نژاد سگ آلابای )
ادامه مطلب

اگر شما والدین کودک نیستید هرگز خرید چنین هدیه‌ای را بدون مشورت پدر و مادر کودک انجام ندهید چون ممکن است آن‌ها اصلاً توانایی پذیرش مسولیت یک سگ را در منزل نداشته باشند. توجه داشته باشید، تصمیم آوردن سگ به منزل یک تصمیم خانوادگی است و تا زمانی که کودکان به سن مسئولیت پذیری نرسیده باشند نباید صرفاً به علت علاقه و خواسته آنها توله‌ای را به منزل آورد.

و در ادامه:

قبل خرید سگ حتماً باید با مربی تربیت سگ در خصوص شرایط خانواده و نژاد مناسب برای ارتباط با کودکان مشاوره داشت باشند زیرا تمام سگ‌ها در هر سن و با هر نژادی توانایی داشتن رفتار پرخاش گرانه و گاز گرفتن را دارند، حتی تربیت شده ترین سگ‌ها نیز ممکن است در زمان مواجهه با درد و ترس رفتاری غیر قابل پیش بینی از خود نشان دهند و کودکان بدون توجه و اطلاع از این واقعیت فقط زیبایی ظاهری سگ را می‌بینند و با همان روشی که با اسباب بازیهایشان بازی می‌کنند به برقراری ارتباط می‌پردازند و همین امر می‌تواند باعث آسیب‌های جدی برای کودکان و سگ گردد، به همین علت هرگز نباید برای مدت طولانی کودکان کم سن را بدون نظارت با سگ‌ها تنها رها کرد.

 

قبل از انتخاب سگ به عنوان هدیه این هفت سؤالات را حتماً از خود بپرسید:

۱_ آیا صاحب جدید با میل و اشتیاق کامل تمایل به نگهداری سگ در حال حاضر را دارد؟

۲_ آیا صاحب جدید به حدی از مسئولیت پذیری رسیده است که بتواند در هر شرایطی از سگ نگهداری به عمل آورد؟

۳_ آیا صاحب جدید توانایی جسمی و زمان آزاد برای رسیدگی و نگهداری از سگ را دارد؟

۴_ آیا صاحب جدید قدرت مالی برای مراقبت و نگهداری از سگ را در طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده را دارد؟

۵_ آیا صاحب جدید فصای مناسب برای پرورش و نگهداری سگ را دارد، محیط او مناسب برای نگهداری از چه نژادی است؟

۶_ آیا صاحب جدید حیاطش حصار مناسبی برای کنترل و نگهداری از سگ نگهبان یا شکاری را دارد؟

۷_ آیا صاحب جدید اطلاعات کاملی در خصوص لوازم مورد نیاز، تغذیه، تربیت و نگهداری از سگ را دارد؟

تنها زمانی که از جواب مثبت این هفت سؤال اطمینان داشتید می‌توانید سگ را به عنوان هدیه‌ای غافلگیر کننده انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

در این مقاله (سگ را هدیه ندهید) همه چیز در خصوص هدیه دادن سگ بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب آنچه صاحب یک سگ باید بداند است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱