کلینیک دامپزشکی روژان
لیتوانی

قوانین حمل و نقل حیوانات لیتوانی

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات لیتوانی مورد بررسی قرار گرفته می شود، با ما همراه باشید؛

 

 

 

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم در بخش ۲ طبقه بندی قرار داده است. اگر می‌خواهید از بریتانیا به لیتوانی سفر کنید، آزمون تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نمی‌شود. گواهی سلامت مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، در هنگام به لیتوانی هیچ قرنی برای حیوان خانگی شما نمی‌توانید وارد شوید. مواردی که خلاف آن ذکر شده باشد، در مواردی مانند سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت از عاطفی اعمال می‌شود.

 

 1. ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به لیتوانی است که حیوان خانگی خود را با ریزتراشه ۱۵ دیجیتالی سازگار با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب می‌کنید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توان با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، می‌شوند و می‌پرسند که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌توانید تراشه سازگار را کاشت کنید. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحل شماره ۵ را ببینید).

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

 1. واکسیناسیون:

واکسن هاری حیوانات خانگی

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به لیتوانی انجام شده است.

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسیناسیون اولیه نامیده می‌شود و پس از گذشت ۲۱ روز از تزریق آن تلقی معتبر می‌شود. واکسن باید یک ساله باشد، مگر اینکه واکسن ۳ ساله باشد و مشخص شود که می‌تواند از آن استفاده کند. حیوان خانگی شما باید در فواصل منظم مطابق با مشخصات سازنده واکسینه شود. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

تمام واکسیناسیونی که بعد از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما از کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد لیتوانی می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید زودتر از ۲۱ روز قبل از ورود به لیتوانی انجام شود.

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

لیتوانی واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان یک واکسن اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد لیتوانی شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود برآورده شوند.

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد لیتوانی می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

 1. تست تیتر هاری:

اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا وارد لیتوانی می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، آزمایش تیتر هاری (FAVN) باید انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.)

نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض اینکه نتایج آزمایش در محدوده قابل قبولی باشد، حیوان خانگی شما می‌توانید زودتر از ۳ ماه تقویم پس از تاریخ خون گیری وارد شود و از قرنطینه جلوگیری کند. این مرحله الزامی نیست که از یک کشور مبتلا به هاری وارد لیتوانی شوید.

 

 1. درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی:

هنگام ورود به لیتوانی از هر کشوری نیازی به درمان کرم نواری نیست.

 

 1. گواهی سلامت حیوان خانگی:

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما به این نیاز دارید که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر را انتخاب کنید.

حمل و نقل و غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل می‌کند، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرمتجاری به لیتوانی از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. در صورت ورود به لیتوانی از یک کشور مبتلا به هاری، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای لیتوانی را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به لیتوانی سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

حمل و نقل غیرمتجاری به لیتوانی از یکی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

از دامپزشک خود بخواهید که پاسپورت دامپزشکی اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی نیست که از دیگر اتحادیه اروپا به لیتوانی سفر می‌کنند، اگر در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا، واکسن تقویت کننده هاری انجام شود.

مهم نیست از چه کشوری وارد لیتوانی می‌شوید، شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

حمل و نقل تجاری حیوانات خانگی به لیتوانی از یک کشور عاری از هاری یا کنترل شده در خارج از اتحادیه اروپا:

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها می‌توانند به صورت تجاری از کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای عاری از هاری یا کنترل‌شده هاری وارد لیتوانی شوند. سگ‌ها، گربه‌ها و فرت از کشورهای دیگر فقط می‌توانند با یا در عرض ۵ روز از صاحبان یا نماینده صاحبشان وارد لیتوانی شوند. در این صورت مقررات غیر تجاری اعمال خواهد شد.

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما ایالات متحده سفر کند، دامپزشک باید توسط USDA برای تأیید توسط USDA ایالتی معتبر باشد، اگر گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی ارتش یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش به کار گرفته شده تکمیل شود.

CFIA فرم‌های صادر شده توسط دامپزشکان کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به لیتوانی سفر می‌کنید، باید توسط آژانس دولتی، مجوز تولید و شناسایی صادر شود.

GermanWings Airlines قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی تأیید شده (BIP) در فرودگاه بین المللی ویلنیوس وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها می‌توانند به صورت تجاری از کشورهای عاری از هاری یا تحت کنترل هاری وارد لیتوانی شوند. سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها فقط می‌توانند به صورت تجاری از این کشورهای آلوده به هاری وارد لیتوانی شوند و باید طبق مرحله شماره ۳ بالا آزمایش تیتر انجام دهند.

حمل و نقل تجاری حیوانات خانگی به لیتوانی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

اگر حیوان خانگی شما به تنهایی از یکی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا به لیتوانی سفر می‌کند، حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوزی باشد که در مرجع حاکم در کشور اروپا مسئول و حیوانات حیوانات خانگی ثبت شده است، سفر کند. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از تکمیل تکمیل شده است.

 

 1. صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه:

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر کنید، به منظور حمل و نقل آنها بر اساس اصول غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشید و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آنها آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

 1. ورود هوایی:

حیوانات خانگی همراه از طریق هوا از غیر عضو اتحادیه اروپا وارد می‌شوند باید این کار را در یک پست خارجی مرزی (BIP) تأیید شده در آژانس بین المللی ویلنیوس انجام دهند. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد لیتوانی شوند یا از طریق یکی دیگر از عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری ندارد و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی لیتوانی باید از شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه از سلامت ظاهری خوبی شما نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

حیوانات خانگی ممکن است به عنوان باکس تحویل شده یا به عنوان بار هوایی وارد کابین شوند.

 

 1. واردات توله سگ یا بچه گربه:

توله سگ‌ها و بچه گربه‌هایی که:

– سن کمتر از ۱۲ هفتگی و واکسینه نشده برای هاری یا

– بالای ۱۲ هفتگی، واکسینه شده برای هاری اما نمی‌تواند شرایط انتظار ۲۱ روزه را برآورده کند.

تحت شرایط زیر می‌توانید از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد لیتوانی شوید:

 • بچه گربه باید توسط صاحب یا نماینده قانونی خود همراه باشد
 • توله سگ یا بچه گربه باید از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد.
 • بچه گربه از روز تولدش در داخل خانه نگهداری می‌شود و در محلی که به دنیا آمده بزرگ شده است.
 • توله سگ یا بچه گربه باید میکروچیپ شوند.
 • بچه گربه باید با پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی همراه باشد.

توله سگ یا بچه گربه شما نیز باید با یکی از موارد زیر همراه باشد:

– اظهارنامه مالک ضمیمه گذرنامه خود مبنی بر اینکه از زمان تولد تا زمان تولید حیوان خانگی شما محل تولد خود را ترک نکرده و با حیوانات وحشی که می‌توانند ناقل بیماری هاری یا هاری باشند تماس ندارند.

– مادرشان که پاسپورتش نشان می‌دهد که در زمان زایمان واکسن هاری زده است.

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های بزرگ‌تر از ۱۲ هفته مشمول مقررات مراحل ۱ و ۲ بالا هستند. در صورت ورود از کشوری با بیماری هاری، قانون مرحله ۳ اعمال می‌شود.

 

 1. نژادهای ممنوعه:

نژادهای سگ زیر و میکس آنها ممکن است با صاحب خود وارد لیتوانی شوند تا زمانی که برای مدت کوتاهی از لیتوانی بازدید می‌کنند، در مکان‌های عمومی به بند بسته شده و پوزه زده‌اند و نخی به انسان و حیوانات نمی‌زنند: American Pit Bull Terrier (همه تحت این طبقه بندی نژاد می‌شوند)، تریر آمریکایی استافوردشایر، بولداگ آمریکایی، دوگو آرژانتینی، فیلا برازیلیرو، کانگال، شپرد قفقازی و شپرد روسیه جنوبی.

تمامی نژادهای سگی که در طبقه بندی پیت بول تریر آمریکایی گنجانده شده‌اند و میکس آنها با انتقال محل اقامت اجازه ورود به لیتوانی را ندارند. سایر نژادهای سگ ذکر شده در بالا ممکن است برای زندگی به لیتوانی نقل مکان کنند. با این حال، آن‌ها به مجوز شهرداری محلی نیاز دارند.

 

 1. صادرات حیوانات خانگی:

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها که لیتوانی را به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک می‌کنند باید قبل از ترک لیتوانی شرایط ورود به کشور مقصد خود را داشته باشند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با هاری ببرید، دامپزشک شما باید حداقل ۳ ماه قبل از ترک لیتوانی، آزمایش تیتر خون را ۳۰ روز پس از ریزتراشه و واکسیناسیون هاری انجام دهد.

اگر حیوان خانگی شما از لیتوانی شمالی منشأ دارد و به بریتانیا سفر می‌کند، باید مراحل ۱، ۲، ۳ و ۴ بالا را دنبال کند، زیرا این منطقه توسط بریتانیا به عنوان بیماری هاری بالا در نظر گرفته می‌شود.

مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

 1. دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها مشمولات الزامات و اکسیناسیون هاری، اما ممکن است شرایط دیگری را رعایت کنند و برای ورود به آن باید گواهی سلامت داشته باشند. برای ورود حیوانات خانگی به غیر از سگ، گربه و موش خرما، مجوز صادرات از دامپزشکی قبل از حرکت باید صادر شود. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا می‌شوند.

 

 1. CITES:

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات لیتوانی مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب قوانین بین المللی حیوانات است. اما نکته قابل توجه این است که اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه و ایرلاین، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱