کلینیک دامپزشکی روژان
سستدهای سگ ­ها و گربه­ ها

سستدهای سگ ­ها و گربه­ ها

در این مقاله سستدهای سگ ­ها و گربه­ ها بررسی خواهد شد:

 

سستدهای سگ ­ها و گربه­ ها

هرگاه سگ­ها و گربه­ ها در شرایط بهداشتی نگهداری شوند و غذای کامل و پاکیزه در اختیارشان قرار دهند. و از تغذیه آن­ها به وسیله حیوانات دیگر و یا غذاهای غیر بهداشتی جلوگیری نمایند. در این صورت سستدهای کمتری این گونه دام­ها را مورد حمله قرار داده و خطر ابتلاء سستدها کمتر خواهد بود.

ولی چون این امر کمتر عملی می­شود سستدهای مختلف در سگ­ها و گربه­ ها ایجاد بیماری می­نمایندکه از لحاظ بهداشت سگ و گربه و سلامتی انسان و از نقطه نظر بهداشت عمومی و مسائل بیماری­های مشترک انسان و دام حائز اهمیت است.

مهم­ترین سستدهای بدن سگ Dipylidium Caninum می­باشد که در مرحله لاروی در بدن کک زندگی می­کنند و مهم­ترین سستد بدن گربه Taenia Taniaeformis می­باشد که در مرحله لاروی در بدن موش­های خانگی و موش­های صحرائی به سر می­برد.

سگ­های شکاری و سگ­های گله که در حومه شهرها به سر می­برند از لحاظ انتقال سستدا در یک وضعیت قرار دارند این گونه سگ­ها اغلب به واسطه تغذیه از خرگوش اهلی و خرگوش صحرائی و پس مانده لاشه­های گاو گوسفند و خوک به سستدهای مختلف آلوده می­گردند و ممکن است بعداً به واسطه آلودگی با Echinococcus Granulosus بهداشت اهالی یک ناحیه را به مخاطره اندازند.

اهمیت این گونه سستدها از لحاظ بهداشت انسانی بر هیچکس پوشیده نیست چه بعضی از آن‌ها مثل  Echinococcus GranulosusوT. Ovisدر مرحله لاروی در بدن انسان زندگی می‌کنند و انسان میزبان واسط آن‌ها است و همین امر از نقطه نظر بهداشت محیط حائز اهمیت است و باعث آلودگی لاشه‌های کشتاری مصرفی اهالی یک ناحیه می‌شود.

سستدهای سگ و گربه اگرچه برای آن‌ها بیماری‌زا هستند اما نشانی‌های کلینیکی مشخص در دام بوجود نمی‌آورند و آلودگی برحسب گونه‌های مختلف سستد، درجه عفونت و میزان آلودگی و سن و شرایط مختلف زیست در بدن یک میزبان فرق می‌کند. هرگاه نشانی‌های بیماری در دام مشاهده شود در این صورت این علائم به طور خلاصه عبارت است از کسالت، قابلیت تحریک و تندی مزاج، اشتهای متلون، درهم برهم شدن موهای بدن، دل درد، اسهال شدید و بالاخره از دست دادن آب بدن لاغری مفرط و حرکات صرعی شکل بدن.

در سگ‌ها تشخیص بیماری برمبنای مشاهده تخم انگل و یا یک بند کرم پهن است که از لحاظ جنسی رسیده باشد (Proglottid).

این بند کرم در مدفوع مشاهده می‌شود و کرم‌های بالغ با خصوصیات متفاوتی که دارند از هم متمایز می‌باشند.

درمان کیسه مقعدی گربه
ادامه مطلب

از آنجائی که شناسایی سستدها به لحاظ بیماری‌های مهمی که در انسان بوجود می‌آورند از لحاظ بهداشت انسانی حائز اهمیت است. ذیلاً خصوصیت‌های مختلف سستدهای سگ و گربه بررسی می‌شود.

Dipylidium Caninum

میزبان قطعی این انگل سگ و گربه و گرگ و روباه و دیگر حیواناتی وحشی می‌باشند. میزبان واسط آن‌ها کک‌ها و در بعضی مواقع شپش‌ها هستند. و به طور آزاد در حفره بدن به سر می‌برند و هر بند آن‌ها ۱۵ تا ۷۰ سانتی‌متر درازا و در حدود ۳ میلی‌لیتر عرض دارد. و ۳۰ تا ۱۵۰ قلاب در سر دارند.قلاب‌های بزرگ ۱۲ تا ۱۵ و کوچک‌ترین آن‌ها ۵ تا ۶ مو طول دارند. هر یک از بندهای یک کرم رسیده مثل تخم خیار می‌باشد. که در قسمت وسط حاشیه آن‌ها کیسه‌هائی مشاهده می‌شود. این انگل معمولاً در سگ و در بعضی مواقع در گربه ایجاد بیماری می‌کند و تقریباً در همه جای دنیا یافت می‌شود.

Taenia Taeniaeformis

میزبان قطعی این کرم سگ و گربه و روباه و دیگر گوشتخواران می‌باشد. میزبان واسط آن موش‌های صحرائی و موش‌های خانگی و دیگر جوندگان می‌باشند. و در کیسه‌های بزرگ در کبد به سر می‌برند. هر بند ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر طول و ۵ تا ۶ میلی‌متر عرض دارد و ۳۴ قلاب در سر دارند. که قلاب‌های بزرگ ۳۸۰ تا ۴۲۰ مو و قلاب‌های کوچک ۲۵۰ تا ۲۷۰ مو درازا دارند و فاقد گردن می‌باشند. و به علت اینکه کیست‌های آن‌ها در شاخه‌های رحم است شمارش آن‌ها مشکل می‌باشد. این انگل بیشتر در بدن گربه مشاهده می‌شود. و در مواردی نادر در سگ گزارش شده است و تقریباً در همه جای دنیا مشاهده و گزارش شده است.

در این مقاله سستدهای سگ ­ها و گربه­ ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد