کلینیک دامپزشکی روژان
سالک سگ

سالک سگ

سالک سگ

 

در این مقاله سالک سگ بررسی خواهد شد:

بررسی لیشمانیوز پوستی به لحاظ جنبه واگیری آن به انسان حائز اهمیت است زیرا همانطوری‌که می‌دانیم سالک انسان به وسیله انواع مختلف پشه خاکی (Phlebotom) از سگ سرایت می‌کند این نوع بیماری در بین سگ‌های ایران بخصوص تهران شایع بوده و نگارنده بارها این بیماری را بین سگ‌های درآشیب شمیران و یوسف آباد مشاهده نموده است.

عامل بیماری یکی از انواع لیشمانیا مخصوصاً Leishmania Tropica می‌باشد.

نشانی‌های بیماری

مهم‌ترین نشانه این بیماری ایجاد جراحات پوستی روی پوزه و کنار لب‌ها می‌باشد که بعد از چند روز این جراحت پوسته پوسته می‌شود و هرگاه به طریقه مکانیکی پوسته را برداریم مشاهده می‌کنیم که جراحت مملو از سروزیته است در همین مواد سروزی موجود در قرحه مقادیر زیادی Leishmaniaجای دارد که از طریق تشخیص آزمایشگاهی می‌توان به وجود بیماری پی برد برای این منظور ابتدا موضع آلوده را با پنبه پاک کرده و پس از خراش قسمت سطحی قرحه از ناحیه عمقی جراحت لامی تهیه و به طریقه گیسما رنگ‌آمیزی می‌کنیم و در زیر میکروسکوپ لیشمانیا را مورد مطالعه قرار می‌دهیم.

لیشمانیوز احشائی به وسیله لیشمانیا دوتوانی حادث می‌شود که مخصوص احشاء داخلی بوده. و از نظر واگیری آن به انسان از لحاظ انگل شناسی و بیماری‌های انگلی حائز اهمیت است.

درمان

استفاده از ترکیبات آنتیموان به ویژه Antimosan (Bayer) نافع است. و به منظور درمان ۲ تا ۳ سانتی‌متر مکعب از آن را زیر جلد تزریق می‌کنند. تزریق Atebrineنتایج خوبی در درمان سالک سگ به دست داده است. و برای این منظور مقدار cc3 از آن را در عضله تزریق می‌نمایند. بالاخره استفاده از املاح ید بخصوص یدور دو پتاس را برای التیام زخم‌های جلدی نافع شناخته شده‌اند. و برای این منظور به وسیله قلم پتاس نسبت به معالجه عوارض جلدی سالک اقدام می‌نمایند.

اورژانس سقوط از ارتفاع سگ
ادامه مطلب

در این مقاله سالک سگ بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد