کلینیک دامپزشکی روژان
اگزمای سگ و گربه1

اگزمای سگ و گربه

اگزمای سگ و گربه

 

نقش بیماری زائی

راجع به علت بیماری اگزما عقاید و نظریات مختلف از طرف دانشمندان ابراز گردیده است گروهی اگزما را یک عارضه پوستی می‌دانند که با علائم خارش سرخی مخملکی شکل توجه دامپزشک را جلب می‌کند و بعد در اثر ترشح سروزیته و چرکین شدن آن یک نوع عفونت پوستی را سبب می‌گردد و گروهی اگزما را سندرومی می‌شناسند که خارش علامت اصلی آن محسوب می‌شود.

نشانی‌های بیماری

مهم‌ترین علامت بیماری خارش است بعد از خارش سرخی مخملکی شکل به وقوع می‌پیونددد که با ادم همراه است بعد وزیکول و پاپول با پوسته‌های مشخص توجه را جلب می‌کند آنگاه عفونت ثانویه حادث گشته و این پاپول‌ها چرکین می‌شوند و سپس این جراحات خشکیده و برحسب شدت بیماری بعد از مدتی ایجاد جراحات پوستی اگزمائی شکل را می‌نماید.

درمان

معمولاً درمان بیماری مشکل است زیرا میزان آلودگی شدید می‌باشد در عفونت‌های اولیه تجویز پماد نافع بوده. و می‌توان با مالش این پماد روی قسمت‌های آلوده نسبت به درمان بیماری اقدام نمود.

 

تجویز یدور دو سدیم یا یدور دو پتاسیم به میزان ۲/۰ تا یک گرم از طریق خوراکی نافع است. استفاده از قرص‌های ویتامینی به ویژه Decadronبه میزان cc2 و تزریق آن در ورید و همچنین مالش پماد Codelsolروزی دو بار صبح و عصر در نواحی آلوده نتایج خوبی به دست داده است.

استفاده از قرص و آمپول Calcistinنیز نافع است. و بدین منظور روزی ۲ آمپول یکی صبح و یکی عصر در عضله تزریق نموده. و ۶ قرص در سه نوبت هر نوبت ۲ عدد به دام بیمار می‌خورانند.

طرز تهیه شیر برای بچه گربه
ادامه مطلب

در این مقاله اگزمای سگ و گربه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.