کلینیک دامپزشکی روژان
احیا قلبی و ریوی سگ

عملیات احیا قلبی و ریوی سگ

عملیات احیا قلبی و ریوی:

 • علائم حیاتی را کنترل کنید. اگر سگ نفس نمی‌کشد و ضربان قلب ندارد به سرعت عملیات احیا قلبی و ریوی را شروع کنید. اگر شک دارید که سگ شما نفس می‌کشد یا در هر ۱۵ ثانیه یک ضربان قلب حس می‌کنید، شروع به ماساژ قفسه سینه سگ کنید.
 • ماساژ قفسه سینه (فشار به قفسه سینه)

سگ‌های سایز کوچک (وزن کمتر از ۷ کیلوگرم): مثال نژاد مالتیز، یورکشایر تری یر، چی هوآهوآ و …

 

تکنیک یک دست:

با یک دست خود قفسه سینه سگ را در کف دست طوری بگیرید که ۴ انگشت شما زیر قفسه سینه سگ قرار داشته باشد و شست دست شما رو به بالا باشد.

 

تکنیک دو دست:

کف یک دست را بر روی قفسه سینه قرار داده بطوریکه پاشنه دست (کف دست در مجاورت شست) مستقیماً روی محل قلب باشد و دست دیگر را بر روی دستی که روی بدن سگ است قرار دهید. آرنج دستهای خود را صاف نگهدارید بطوریکه شانه‌ها درست بالای دست‌های شما قرار بگیرند. یک سوم تا نصف عرض قفسه سینه را تحت فشار قرار دهید. اطمینان حاصل نمائید که قفسه سینه مجدداً پس از فشار متناسب شما به جای خود باز می‌گردد و سپس مجدداً فشار وارد نمائید.

 

سگ‌های سایز متوسط (دارای قفسه سینه بزرگ و گرد):

مثال نژاد رتریور (Retriever)، ژرمن شپرد (German shepherd)، روت وایلر (Rottweiler) و …

 

سگ‌های دارای قفسه سینه بشکه مانند و صاف:

مثال باستن تری یر (Boston terrier)، پاگ (Pug)، فرنچ بول داگ (French bulldog)، انگلیش بول داگ (English bulldog) و …

 

سگ را به پشت بخوابانید، بطوریکه دست‌ها و پاها رو به بالا باشد. کف یک دست را بر روی قفسه سینه قرار داده بطوریکه پاشنه دست (کف دست در مجاورت شست) مستقیماً روی محل قرار گرفتن قلب باشد و دست دیگر را بر روی دستی که روی بدن سگ قرار گرفته است قرار دهید. آرنج دستهای خود را صاف نگهدارید تا شانه‌ها درست بالای دست‌های شما قرار بگیرند. یک سوم تا نصف عرض قفسه سینه را تحت فشار قرار دهید. اطمینان حاصل نمائید که قفسه سینه مجدداً پس از فشار متناسب شما به جای خود باز می‌گردد و سپس مجدداً فشار وارد نمائید.

 

نکات عملیات احیا قلبی و ریوی سگ:

 • ماساژ قلبی (فشار به قفسه سینه) را به میزان ۱۰۰ تا ۱۲۰ ماساژ در دقیقه انجام دهید.
 • به ازاء هر ۳۰ ماساژ قلبی (فشار به قفسه سینه) ۲ بار تنفس مصنوعی دهید. برای این کار به ارامی دهان سگ را ببندید و گردنش را بکشید تا راه‌های هوایی باز شوند. دهان خود را بر روی سوراخ‌های بینی سگ گذاشته و بازدم خود را وارد بینی سگ نمائید تا جایی که قفسه سینه سگ بلند شود. این تنفس مصنوعی باید در مدت زمان یک ثانیه صورت گیرد. پس در مدت حدود ۲ ثانیه ۲ بار نفس مصنوعی داده و سپس مجدداً ماساژ قلبی (فشار به قفسه سینه) را از سر می‌گیریم.
 • هر ۲ دقیقه، ضربان قلب و شروع خود بخودی تنفس سگ را کنترل نمائید. اگر این کار توسط دو نفر صورت می‌گیرد، بهتر است هر دو دقیقه جای خود را عوض نمایند.
بیماری های گوش سگ ها
ادامه مطلب

احیای قلبی و ریوی را تا زمانی که به بیمارستان دامپزشکی برسید ادامه دهید. ب دون انجام احیای قلبی و ریوی شانس بسیار کمی برای زنده نگه داشتن سگ بیش از ۱۰ دقیقه وجود دارد. با انجام احیا قلبی و ریوی مناسب، شما مدت زمان لازم برای زنده رساندن سگ به بیمارستان دامپزشکی فراهم می‌نمایید.

شوک:

شوک نتیجه پاسخ بدن به تغییرات میزان جریان خون و میزان اکسیژن در اندام‌های داخلی بدن و بافت‌ها می‌باشد.

شوک اغلب بدلیل ضربه، از دست دادن خون و مایعات، نارسایی قلبی، واکنش شدید آلرژیک یا عفونت اتفاق می افتد.

در صورت عدم توجه به شوک و عدم درمان به موقع، شوک می‌تواند منجر به ایست عملکرد دستگاه قلبی و ریوی شود. سگ را سریعاً به نزد دامپزشک ببرید و در حین انتقال آماده برای انجام عملیات احیا قلبی و ریوی باشید.

نکات شوک:

  • علائم شوک در سگ: لثه‌های بی رنگ، افزایش مدت زمان پر شدن مجدد مویرگی، بی حالی یا عدم هوشیاری، ضربان ضعیف، تعداد نبض و ضربان قلب بالا.
  • علائم حیاتی سگ را کنترل نمائید و در صورت لزوم عملیات احیا قلبی و ریوی را انجام دهید.
  • بدن سگ را از نظر خونریزی خارجی کنترل نمائید.
  • بدن سگ را با پیچیدن او در پتو گرم نگهدارید.
  • سریعاً سگ را به نزد دامپزشک ببرید.

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص عملیات احیا قلبی و ریوی سگ بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک  دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱