کلینیک دامپزشکی روژان

عقیم سازی سگ (هزینه عقیم سازی ، عقیم سازی برای چه سگی لازم است ؟)

در این مقاله همه چیز در خصوص عقیم سازی سگ بررسی شده است ، با ما همراه باشید ؛

 

عقیم سازی آری یا خیر؟

این موضوع که سگ، گربه یا خرگوش خود راعقیم کنیم یا خیر، هر روزه از بسیاری از دامپزشکان سوال می شود. اما انجام دادن آن آیا صحیح است یا خیر؟ آیا حیوان گناه ندارد؟ آیا لذت مادر یا پدر شدن را از او نمی گیریم؟ شانس سرطانی شدن، توموری شدن وغیره چطور؟ آیا…؟
در این متن به زبان ساده و ابتدایی، بدون استفاده از کلمات علمی پیچیده، می خواهیم به این موضوعات بپردازیم.
برای این موضوع باید ابتدا بدانیم که اندام های تناسلی چگونه عمل می کنند؟
عقیم سازی در سگ و گربه با هم تفاوت چندانی از لحاظ ظاهری ندارد اما در نر و ماده متفاوت است.

 

ساختار تناسلی سگ:

اکنون به سراغ اندام های تناسلی می رویم، مهمترین قسمت های اندام تناسلی در نر شامل یک جفت بیضه به همراه مخزن کوچک ذخیره اسپرم(اپی دیدیم)، آلت تناسلی در یک غلاف، اشتراک یک مجرا با مجرای ادراری و چند غده کوچک مانند پروستات است. مهمترین قسمت های تناسلی در ماده ها شامل یک جفت تخمدان، دو شاخ رحم (در انسان یک رحم مخزنی داریم اما در خرگوش و سگ و گربه این بافت به دو قسمت تقسیم شده و هر کدام به یک تخمدان منتهی می شود)، یک دهانه رحم (سرویکس) و در انتها یک مجرای واژن می باشد.

عقیم سازی چیست و چگونه انجام می شود؟

عقیم سازی در نر بدین صورت انجام می شود که تمام بیضه به همراه مجرای ذخیره و باروری اسپرم (اپی دیدیم) به همراه قسمتی از مجرای خروجی برداشت می شود و پس از جراحی تا حداکثر دو هفته، مقداری از اسپرم در مجرای منتهی به مجرای ادراری باقی می ماند و پس از آن حیوان عقیم محسوب می شود. به علت اینکه این مجاری و بیضه ها در بیرون از محوطه شکمی قرار دارد، جراحی چندان پیچیده ای ندارد و وارد محوطه شکمی نمی شود و با یک برش کوچک می توان به بافت دسترسی پیدا کرد.

روش های عقیم سازی:

روش های مختلفی اعم از نوع بسته و باز، با و بدون بخیه، با آنتی بیوتیک های طولانی اثر و یا کوتاه اثر و غیره وجود دارد که بسته به صلاح دید جراح ممکن است از هر کدام از آنها استفاده شود. ما در کلینیک دامپزشکی روژان با استفاده از بهترین تکنیک ها و بهترین مواد اولیه از روش بدون بخیه و با آنتی بیوتیک های طولانی اثر و با برش های اندک، این موضوع را مدیریت کردیم.
عقیم سازی در ماده اندکی پیچیده تر است و به علت اینکه بافت ها در داخل محوطه شکمی ست دسترسی به آن مستلزم برش بر روی شکم می باشد. در عقیم سازی ماده، دو روش وجود دارد که روش کمتر متداول آن برش و برداشت تخمدان هاست و روش متداول تر آن برداشت همزمان تخمدان و رحم تا ابتدای دهانه رحم است. در هر دو روش بافت اصلی حذف می شود و بلافاصله پس از جراحی، حیوان عقیم محسوب می شود. این راحی نیز مانند نر با چندین تکنیک انجام می شود. ما در کلینیک این موضوع را با استفاده از روش های کارآمد و به روز و با بهترین داروها می توانیم با بخیه های زیرپوستی و قابل جذب و با استفاده از آنتی بیوتیک های طولانی اثر، بدون اینکه مشکلی برای حیوان پیش بیاید تاکنون جراحی های موفق و متعددی را پشت سر بگذاریم.

آیا عقیم سازی درد دارد؟

هر نوع جراحی ای که در آن برش وجود داشته باشد، درد به همراه دارد. تفاوتی نمی کند که کدام جراح آن را به چه روشی جراحی کند و علت داروهای بی دردی (آنالجزی) در حین جراحی هم همین است و امروزه روش های مختلفی برای کاهش درد و مدیریت زخم وجود دارد که این موضوع را به شدت کاهش داده و عملاً مبحث درد موضوعی حل شده و بسیار کوچک محسوب می شود.

 

آیا عقیم سازی حیوان مرا از لذت مادر یا پدر شدن محروم می کند؟

به صورت عمومی خیر. ولی برای هر حیوانی در شرایطی ممکن است نیاز به برآورده کردن برخی نیازها به صورت محدود نمود.

 

آیا عقیم سازی برای حیوان من مفید است؟

جواب به این سوال بستگی به شرایط حیوان دارد و یک نسخه کلی نمی توان صادر کرد. ممکن است حیوان در شرایط سختی باشد و نیاز به جراحی داشته باشد. و ممکن است حیوان بر اساس صلاحدید نیازی به این جراحی نداشته باشد. این موضوع به توان و شرایط حیوان و صلاحدید دامپزشک بستگی دارد. گاهاً پیش می آید که برای یک حیوان اصلاً این جراحی صلاح نیست و برای حیوانی دیگر لازم و قطعی.
برای درک بهتر این موضوع می توان مثال های زیادی زد:
گربه ای را در نظر بگیرید که در شهر و بدون صاحب زندگی می کند. و گهگاهی با انسان در ارتباط است، قاعدتاً این حیوان باید عقیم گردد چرا که دسترسی به حیوان و زیر نظر گرفتن شرایط بهداشتی آن بسیار سخت و گاهاً نشدنی ست و با تکثیر زیاد و احتمال عفونت های مختلف و کمبود غذا ممکن است حیوان را تا مرز مرگ پیش ببرد.

 

عقیم سازی, آری یا خیر؟

برخی افراد درمورد درد عقیم سازی اظهار نگرانی می کنند . لازم به ذکر است که عقیم سازی نیز مانند تمام جراحی های دیگر درد دارد. اما این جراحی ، یک جراحی انتخابی است . و صاحب حیوان خودش تصمیم میگیرد که حیوانش عقیم شود با خیر؟

بعضی از حقه‌هائی که بایستی به سگ خود یاد بدهید
ادامه مطلب

 

مزایای عقیم سازی :

اگر حیوان خانگی ای دارید که از نژاد خاصی نیست بهتر است که عقیم شود (این مطلب به صورت کلی است و برای هر حیوان متفاوت است جهت بررسی در خصوص حیوانات خود می توانید از یک دامپزشک کمک بگیرید یا با کلینیک دامپزشکی روژان تماس بگیرید.)

اما ما در این مقاله به برخی از مزایای عقیم سازی می پردازیم:

۱.جلوگیری از تولد توله سگ ناخواسته :بسیاری از افراد توله سگ ها را دوس دارند اما نگهداری از توله سگ ها نیاز به حوصله و وقت دارد که بسیاری از افراد شرایط آن را ندارند.

۲.سگ های ماده ای که عقیم می شوند زندگی طولانی تر و سالم تری خواهند داشت.

۳.در بسیاری از موارد گفته می شود که  اگر سگ ماده قبل از اولین فحلی (یا در برخی موارد با نظر دامپزشک قبل از سومین فحلی) یعنی قبل از شش ماهگی عقیم شود از مشکلات رحمی و سرطان سینه در امان خواهد بود.

گفته می شود سرطان سینه در ۵۰درصد سگ های ماده عقیم نشده وجود دارد.

۴.پس از عقیم سازی سگ ماده ، دیگر فحل نمی شود و نیازی به تمیز کردن خون سگ از سطوح نیست.

۵. اگر سگ نر قبل از ۶ ماهگی عقیم شود احتمال ابتلا آن به سرطان پروستات کاهش می یابد.

۶.عقیم سازی به بهتر شدن رفتار سگ کمک میکند.

۷.عقیم سازی سگ نر باعث می شود تمایل آن به رفتاری مثل نشانه گذاری ، ادرار ، دفاع از قلمرو و… کاهش یابد.

۸.اگر سگ ماده خود را عقیم کنید از تجمع سگ های نر در مقابل محل زندگی سگتان جلوگیری می شود.

۹.کاهش زوزه زدن و رفتار پرخاشگرانه از مزایای عقیم سازی سگ است.

۱۰.انجام ندادن رفتار های غیرمتعارف در حضور دیگران

 

هزینه عقیم سازی چقدر است؟

هزینه عقیم سازی به عوامل مختلفی بستگی دارد که اکنون برخی از آنها را بررسی می کنیم. (جهت اطلاع از قیمت دقیق می توانید با کیلینیک دامپزشکی تماس بگیرید و مشخصات سگ خود را بگویید)

۱.در حالت کلی هزینه عقیم سازی در کیلینیک دامپزشکی بیشتر از حالتی است که دامپزشک به خانه بیاید. اما برای اینکه از سگ شما در شرایط مناسب نگهداری شود و دامپزشک به تجهیزات مناسب دسترسی داشته باشد باید هزینه های اضافی رو متحمل شوید.

۲.گونه حیوان: به دلیل تفاوت های فیزیولوژیکی که بین سگ و گربه وجود دارد ، روش های جراحی و دارو های مصرفی در این دو گونه متفاوت است . در نتیجه هزینه عقیم سازی نیز متقاوت خواهد بود .

۳.مشکلات سلامتی حیوان شما : اگر حیوان شما مشکلاتی مانند اضافه وزن و… داشته باشد روی قیمت عقیم سازی تأثیر می گذارد.

۴.روش جراحی :روش های متفاوتی برای عقیم سازی وجود دارد که طبیعتاً روی هزینه عقیم سازی تأثیر می گذارد.

۵.نژاد سگ : هزینه عقیم سازی سگ در نژاد های مختل ، متفاوت است.

در برخی از موارد ممکن است هزینه های عقیم سازی زیاد باشد اما توجه داشته باشید که هزینه های عقیم سازی خیلی خیلی کمتر از نگهداری از توله سگ است. و دردسر کمتری هم دارد.

 

بعد از عقیم سازی چه نگهداری هایی لازم است؟

بسیاری از افراد عقیم سازی را علت چاق شدن سگ خود می دانند در صورتی که به این نکته توجه ندارند که پس از عقیم سازی بسیاری از فعالیت های حیوان کاهش می یابد. فعالیت های جنسی آن کاهش می یابد یا از بین می رود. و صاحب حیوان پس از عقیم سازی سگ باید کالری غذای حیوان را کاهش بدهید. انرژی ای که قرار بود صرف فعالیت های جنسی شود ذخیره می شود. سگ دیگر فعالیت های جنسی انجام نمی دهد به همین دلیل ممکن است صاحب سگ حس کند که افسرده شده در صورتی که اینگونه نیست.

اگر شما به سگتان به درستی و میزان مناسب غذا بدهید و با او ورزش کنید و به پیاده روی بروید ، سگ شما چاق نمی شود.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ۹۹درصد موفقیت آمیز بودن عقیم سازی مربوط به صاحب حیوان است. و به مراقب های پس از جراحی بستگی دارد.

 

آیا پس از عقیم سازی هم سگ رفتار جنسی دارد؟

در حیواناتی که سن بالایی دارند اولاً زخم ها ۲۴_۷۲ ساعت دیر تر خوب می شوند . اما در سگ هایی که در حین بلوغ هستند یا به بلوغ رسیدند . تجربه بدست آورده اند و شرطی شده اند نسبت به رفتار جنسی و اگر حیوان از یک یا دو سال سن بزرگتر باشد رفتار های جنسی در آن می ماند.

این موارد بحث درمانی بر عهده دامپزشک است اما بحث رفتاری به مربی و صاحب حیوان مرتبط است.

در ۶۰_۷۰درصد موارد رفتار های جنسی بلافاصله از حیوان گرفته می شود.

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص عقیم سازی سگ بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱