کلینیک دامپزشکی روژان

عفونت گوش در سگ‌ها

عفونت گوش در سگ‌ها – علائم و تشخیص

عفونت گوش در سگ‌ها، به طور معمول یکی از بیماری‌های شایع برای سگ‌ها می‌باشد که باکتری و یا مخمر عامل ایجاد کننده آن هستند.
گاهاً عفونت گوش در سگ‌ها به صورت خود به خودی برطرف می‌شود. اما بهتر است که هرگاه متوجه ایجاد عفونت در گوش سگ شدیم به دامپزشک مراجعه نماییم.
چرا که بعضی از عفونت‌ها ممکن است به صورت مزمن تبدیل شوند و در نهایت کاهش شنوایی یا از دست رفتن شنوایی سگ را به دنبال داشته باشند.
در این مقاله به طور کلی به بررسی علائم و تشخیص عفونت گوش در سگ‌ها می‌پردازیم، تا بتوانید به موقع عفونت گوش در سگ را تشخیص بدهید و اقدامات لازم را انجام دهید.

علائم عفونت گوش در سگ‌ها چیست؟

احساس ناراحتی:

عفونت گوش در سگ‌ها معمولاً با ایجاد احساس ناراحتی است. به این صورت که سگ معمولاً آرام نیست و گوش خود را بیش از حد معمول می‌خاراند یا می‌مالد در این حالت باید به عفونت گوش در سگ مشکوک شوید.
گاهاً سگ ممکن است ناله کند و یا گوش خود را به وسایلی مانند اسباب بازی و مبل بمالد، در این وضعیت نیز باید مشکوک به عفونت گوش در سگ شوید.

تکان دادن یا کج کردن سر:

یکی دیگر از علائم عفونت گوش در سگ‌ها، تکان دادن بیش از حد سر یا کج کردن سر می‌باشد.
این کار برای کم کردن احساس ناراحتی به علت عفونت گوش در سگ، ممکن است ایجاد شده باشد.

ناراحتی سگ در عفونت گوش
ممکن است در این وضعیت، سگ سرش را جلو و عقب ببرد و بعضی دیگر ممکن است فقط سرشان را به یک سمت کج کنند.
البته تکان دادن سر ممکن است از علائم کنه گوش در سگ نیز ناشی شده باشد.
پس بهتر است از اقدامات خودسرانه و خوددرمانی اجتناب کنید. و در این شرایط به دامپزشک مراجعه نمایید تا تشخیص و درمان صحیح برای سگ شما انجام پذیر است.

داشتن ترشحات زرد قهوه‌ای یا خونی از گوش:

گاهاً عفونت گوش در سگ‌ها می‌تواند ایجاد ترشحات زرد، قهوه‌ای یا خونی را به همراه داشته باشد.
برخی از ترشحات مرطوب و برخی دیگر خشک می‌باشند.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این ترشحات در ابتدای عفونت فقط در اعماق گوش ظاهر می‌شوند. اما با گذشت زمان کم کم از گوش خارج نیز می‌گردند.
پس اگر مشاهده کردید که از گوش سگ شما ترشحات زرد رنگ یا قهوه‌ای یا خونی خارج می‌شود. باید بدانید که احتمالاً مدت زمان زیادی از ابتلای سگ به عفونت گوش می‌گذرد.
البته اگر گوش سگ ترشح ندارد، به این معنا نیست که گوش عفونت ندارد و ممکن است عفونت گوش در سگ‌ها در بدون ایجاد ترشحات از گوش صورت گیرد.

بوی نامطبوع گوش سگ:

بو کردن گوش سگ، یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید از این طریق عفونت گوش در سگ را تشخیص دهید.
گوش سالم، بوی بد و نامطبوعی ندارد و اگر متوجه بوی شدید و زننده و بدی از گوش سگ شدید احتمالاً باید به عفونت گوش در سگ شک کنید.
در این حالت نیاز است که حتماً سگ را نزد دامپزشک ببرید. تا معاینات تخصصی برای سگ انجام گیرد و در صورت نیاز از درمان‌هایی مانند آنتی بیوتیک برای سگ استفاده شود.

بوی نامطبوع گوش

تورم و قرمزی گوش در عفونت گوش در سگ‌ها:

برای آنکه بتوانید به طور دقیق‌تر تورم و قرمزی یک گوش را تشخیص دهید. می‌توانید یک گوش سگ را با گوش دیگرش مقایسه کنید.
رنگ قرمز تیره احتمالاً برای گوش سگ به معنای عفونت می‌باشد. چرا که در حالت طبیعی رنگ گوش سگ باید صورتی رنگ باشد.

بیماری های چشم سگ
ادامه مطلب

عدم تعادل سگ:

اگر مشاهده می‌کنید که سگ شما نمی‌تواند تعادلش را حفظ کند، و به طور مداوم به جایی تکیه می‌دهد یا تلوتلولو می‌خورد یا به صورت یک دایره حرکت می‌کند باید به عفونت گوش میانی شک کنید.
گوش میانی در بدن به جز انتقال صداها، وظیفه حفظ تعادل را از طریق مایع گوش میانی را نیز بر عهده دارد.
لذا در صورت مشاهده عدم تعادل در سگ، احتمالاً سگ دچار عفونت در گوش میانی شده است.
در صورت مشاهده عدم تعادل در سگ فوراً سگ را نزد دامپزشک ببرید. تا به طور کامل معاینه گردد و در صورت تشخیص عفونت گوش درمان‌های لازم برای سگ آغاز گردد.

استفراغ در سگ:

در نهایت استفراغ نشان دهنده عفونت شدید در گوش سگ می‌باشد.
اگر مشاهده می‌کنید که سگ شما استفراغ می‌کند و نمی‌تواند تعادلش را حفظ کند باید به صورت اورژانسی و فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.
البته استفراغ می‌تواند نشان دهنده مشکلات بسیاری از جمله مشکلات گوارشی در سگ نیز باشد. لذا در صورت مشاهده استفراغ حتماً باید دامپزشک سگ را معاینه کند.

تشخیص عفونت گوش در سگ‌ها چگونه انجام می‌شود؟

از آنجا که علل ایجاد کننده عفونت گوش در سگ‌ها، بسیار زیاد هستند باید تشخیص و معاینه عفونت گوش در سگ توسط یک تیم حرفه‌ای دامپزشکی انجام می‌گیرد.

همچنین پس از شناسایی علت ایجاد عفونت گوش، باید تلاش کرد آن را رفع کرد و تجویز داروهای مناسب برای شرایط سگ شما نیز کاملاً باید توسط دامپزشک انجام گیرد.
بهتر است لیستی از علائم سگ تهیه کنید و در اختیار دامپزشک قرار دهید. و به طور دقیق بیان کنید که این علائم از چه زمانی آغاز شده‌اند؟ آیا با گذشت زمان بهبود پیدا کرده‌اند یا خیر؟ چه علائمی جدیداً ظاهر شده‌اند؟ و چه علائمی با مرور زمان در حال بدتر شدن هستند؟
دامپزشک احتمالاً کانال گوش و پرده گوش را معاینه می‌کند. و ممکن است با استفاده از سواب از کانال گوش سگ نمونه برداری انجام دهد.
سپس دامپزشک این نمونه‌ها را به آزمایشگاه ارسال می‌کند تا بتواند تشخیص بهتری از نوع عفونت گوش در سگ داشته باشد.

اگر گوش سگ ترشح داشته باشد، احتمالاً دامپزشک آن را بررسی کرده و برای ترشحات کشت انجام می‌دهد تا بتواند مناسب‌ترین آنتی بیوتیک با توجه به عاملی که گوش سگ را دچار عفونت کرده است را تجویز نماید.
در موارد پیشرفته‌تر ممکن است که دامپزشک به سراغ آزمایش خون، آزمایش ادرار، ام آر آی، یا ct اسکن هم برود.
این آزمایشات به طور کامل علت اصلی عفونت گوش سگ را مشخص می‌کنند، و به روند درمان کمک بسیار شایانی خواهند کرد.

سخن پایانی

عفونت گوش در سگ‌ها یکی از عارضه‌هایی است که باعث ایجاد درد و ناراحتی فراوانی برای حیوان می‌گردد.
لذا ضروری است که علائم عفونت گوش در سگ‌ها را به طور کامل بشناسید تا در صورت مشاهده و در مراحل اولیه بتوانید سگ را برای دریافت درمان مناسب نزد دامپزشک ببرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.