کلینیک دامپزشکی روژان
 آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه

 آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه

 آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه

 

در این مقاله آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه بررسی خواهد شد:

 

آنسفالیت

این بیماری عبارتست از التهاب مخ که ممکن است اولیه و یا ثانویه باشد یعنی متعاقب بیماری‌های عفونی حادث شود.

در سگ‌ها پس از بیماری سگ‌های جوان ممکن است این بیماری به وقوع بپیوندد جراحات بیماری برحسب علت بیماری مسببه تغییر می‌کند.

 

نشانی‌های بیماری

مهم‌ترین نشانه بیماری وجود اختلالات عصبی است که کنترل اعمال دستگاه حرکت را از بین می‎برد. سگ بیمار تعادل خود را از دست داده و تلوتلو می‌خورد و در بعضی موارد در فرم‌های شدید بیماری سگ مریض به پشت خوابیده و قدرت ایستادن را از دست می‌دهد.

تشخیص

در سگ و گربه بیمار لازم است این بیماری از وجود تومور در دستگاه عصبی، مسمومیت‌ها و اختلالات دستگاه حرکت تشخیصی افتراقی داده شود البته با توجه به اتیولوژی بیماری و نشانی‌های امراض فوق‌الذکر این بیماری مشخص می‌شود.

درمان

توجه به تغذیه سگ بیمار حائز اهمیت است هرگاه سگ بیمار از خوردن غذا امتناع کند لازم است با استفاده از لوله معدی غذا را به طور اجباری به دام بخورانیم.

 

مننژیت سگ و گربه

مهم‌ترین نشانی‌های بیماری در سگ گربه عبارتست از افزایش درجه حرارت، صلابت بدن و دردناک بودن عمل خم کرن سر. مایع نخاعی ممکن است سفید شیری رنگ بشود و لکوسیت‌های مایع نخاعی افزایش پیدا کنند.

در این مقاله آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

علائم پر شدن کیسه مقعدی سگ
ادامه مطلب

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.