کلینیک دامپزشکی روژان
آندوسکوپی پرندگان(1)

تجهیزات آندوسکوپی در پرندگان

در این مقاله تجهیزات آندوسکوپی در پرندگان بررسی خواهد شد:

 

تجهیزات

آندوسکوپ های مدرن خمش ناپذیر از یک سری میله‌های شیشه ای استفاده می‌کنند که از طریق فضاهای کوچک هوا حاوی تلسکوپ خمش ناپذیر جدا می‌گردند. این سیستم لنز میله ای معمولاً به سیستم هاپکین اشاره دارد. (شکل۱)

و برای انتقال بهتر نور، ایجاد رزولوشن تصاویر و بزرگنمایی و نیز ایجاد حوزه وسیع تر دید نسبت به سیستم‌های لنز شیشه ای مقعر به کار گرفته می‌شود.

بسیاری از پزشکان از آندوسکوپ خمش ناپذیر ۲.۷ میلی متری با نمای مورب ۳۰ درجه استفاده می‌کنند. این امر امکان حوزه وسیع تر دید را نسبت به میدان‌های دید ۰ درجه می‌دهد. آندوسکوپ های ۱.۹ میلیمتر برای بیماران کوچک‌تر در دسترس هستند. (کمتر از ۱۰۰ گرم) ولی فقدان جزئیات نوری باعث محدود شدن استفاده از آن‌ها می‌گردد.

با وجود خمش ناپذیری آندوسکوپ، ولی اگر بیش از حد منعطف یا پیچ داده شود، در معرض آسیب قرار می‌گیرد. به همین دلیل، استفاده از معاینه همراه با درپوش عملیاتی یا درپوش محافطتی، توصیه شده است.

اسلایدهای درپوش روی تلسکوپ قرار گرفته و آن را در محل، قفل می‌کنند. درپوش عملیاتی دو ایستگاه قفل (برای آبیاری و دمیدن) و یک کانال عملیاتی برای استفاده از ابزارهای آندوسکوپ فراهم می‌کنند. اتصال تلسکوپ به منبع نور با یک کابل (با عنوان راهنمای روشنایی فیبر نوری نیز شناخته می‌شود) انجام می‌شود. این از کابل‌های فیبر نوری دسته ای و بهم پیوسته تشکیل شده که نور را از منبع به تلسکوپ انتقال می‌دهد.

تشریح اجزای اصلی سیستم لنزهای میله ای هاپکین

شکل ۱ تشریح اجزای اصلی سیستم لنزهای میله ای هاپکین

کابل‌های فیبر نوری منعطف هستند ولی به راحتی در برابر نیروهای پیچشی دوام نمی‌آورند. استفاده از منابع نور سر (نور تولید شده بدون استفاده از روشنایی سیمابی) تولید گرما در نوک تلسکوپ را به حداقل می‌رساند.

بسیاری از منابع متداول نوری، تنگستن –هالوژن و یا زنون هستند. منابع نوری زنون نور سفید تر، درخشان تر و خنک تری نسبت به هالوژن-تنگستن فراهم می‌کنند. این امر نه تنها باعث ایجاد روشنایی بهتری حین بررسی درون بدن می‌شود بلکه اگر دوربین‌ها و مستندات ویدئویی نیاز باشند، ضروری است.

منابع نوری کوچک‌تر LED اکنون نیز در دسترس هستند ولی میزان روشنایی تولید شده آن‌ها همانند منبع نور زنون نیست.

با اینکه آندوسکوپی را می‌توان به همراه بررسی تصویر از طریق عدسی تلسکوپ به کار برد ولی این کار منجر به ایجاد فشار به پشت و چشم می‌گردد. استفاده از دوربین و مانیتور آندوسکوپ، بزرگنمایی بهتری از حوزه عملیاتی را فراهم می‌کند ضمن اینکه برای اپراتور ارگونومیک تر است.

عروس هلندی (همه چیز درمورد عروس هلندی)
ادامه مطلب

دوربین سه تراشه دیجیتالی، تصویر با کیفیت و نور بالایی فراهم می‌کند و به دلیل اتصال به آندوسکوپ آسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با بررسی یک تصویر روی مانیتور با کیفیت بالا هم تصویر را می‌توان بررسی کرد و هم اپراتور در حالت ارگونومیک قرار می‌گیرد (شکل ۲). ضبط‌های ویدئویی مطلوب هستند چرا که روال‌هایی را مستند می‌کنند که ابزار ارزشمندی برای آموزش دامپزشکان و مشتریان می‌باشد. ابزارهای آندوسکوپی متنوعی برای استفاده موجود هستند.

این ابزارها شامل:

انبرک‌های بافت برداری؛ انبرک‌های چنگک زنی؛ قیچی‌ها، سوزن‌های تزریق/ تلقیح؛ میله‌های پرتوجراحی

دو اندازه میله‌های پرتوجراحی که بیش‌ترین استفاده را دارند:

Fr (برای استفاده در آندوسکوپ های ۲.۷ میلیمتری) و Fr 3 (برای استفاده به همراه آندوسکوپ های ۱.۹ میلیمتری)، انبرک‌های بافت برداری برای جمع آوری بافت‌ها به کار می‌روند. لبه برش تیز بوده و نیروی اضافی برای بستن بافت‌ها معمولاً نیاز نیست و ممکن است منجر به خرد شدن وسیله گردد.

انبرک‌های چنگکی برای دستکاری بافت‌ها و از برداشتن اجسام خارجی کوچک به کار می‌روند. این قیچی‌ها بیش‌ترین استفاده را در برش کپسول‌های لیفی (روی کبد) یا کیسه‌های هوا دارند. سوزن تزریق/ تلقیح برای تزریق داروها به درون جراحات، آبیاری نواحی کوچک یا استنشاق ماده به کار می‌روند. استفاده از میله‌های جراحی پرتویی امکان استفاده از جراحی پرتویی حین فرآیند جراحی داخلی را می‌دهد

نمونه ای از دستگاه قابل حمل که متشکل از منبع نوری، دوربین، مانیتور، تجهیزات ضبط و کابل نوری است

شکل ۲ نمونه ای از دستگاه قابل حمل که متشکل از منبع نوری، دوربین، مانیتور، تجهیزات ضبط و کابل نوری است

در این مقاله تجهیزات آندوسکوپی در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.