کلینیک دامپزشکی روژان
آندوسکوپی پرندگان(1)

مراقبت از تجهیزات آندوسکوپی پرندگان

در این مقاله نحوه مراقبت از تجهیزات آندوسکوپی پرندگان بررسی خواهد شد:

 

مراقبت از تجهیزات آندوسکوپی

 

استفاده دستی

آندوسکوپ های دیجیتالی حساس هستند و حین انتقال، استفاده و تمیز کردن باید جانب احتیاط را رعایت نمود.

هر تلسکوپ دربرگیرنده دسته‌های فیبرنوری شیشه ای و یک سری لنزهای میله ای است، وارد نمودن فشار بیش از حد بر این عناصر حساس منجر به آسیب دیدن تلسکوپ و غیر قابل استفاده شدن آن می‌گردد. زمانی که از تلسکوپ استفاده نمی‌شود باید آن را در جعبه‌اش قرار داد.

زمانی که تلسکوپ از جعبه‌اش بیرون است باید محافظ پلاستیکی را تا زمان آماده شدن برای استفاده روی آن قرار داد و همچنین تلسکوپ را باید در یک سطح صاف نشاند تا از شکستگی احتمالی اپتیک‌ها یا خمش تصادفی آن جلوگیری به عمل آید.

آندوسکوپ های خمش ناپذیر همیشه باید توسط عدسی روی تلسکوپ بلند شوند و هرگز از طریق میله این کار نباید صورت گیرد.

لازم است از نیروهای چرخشی وارد شده به میله تلسکوپ در زمان استفاده آگاهی یافت. از خمش بیش از حد از طریق محورهای طولانی تلسکوپ با یک دست باید اجتناب ورزید.

ظاهر شدن هلال روی بخشی از تصویر نشان دهنده این است که استوانه به دلیل خمش بیش از حد در معرض خطر است.

کابل نوری دربرگیرنده دسته‌های فیبر نوری است و با اینکه منعطف است ولی اگر دسته‌ها پیچیده شوند، در معرض آسیب قرار می‌گیرند. نگهداری محتاطانه و جمع کردن کابل هنگام عدم استفاده از تلسکوپ برای جلوگیری از شکستن فیبرهای نوری، ضروری است. کابل‌های شکسته شده فیبر نوری به شکل نقاط سیاه در تصویر مورد بررسی، دیده می‌شوند. ابزارهای آندوسکوپی بعد از استفاده باید به احتیاط تمیز شده و جهت اطمینان از باز و بسته شدن نرم باید تست گردند.

تمیز کردن

برای تمیز کردن باید کابل نوری را از تلسکوپ جدا کرد و هر مبدل کابل نوری را نیز جدا نمود. خون باقیمانده، ماده پروتئینی و آلودگی‌های ناشی از اسفنج، باید جدا شوند و از یک پارچه نرم یا پارچه پنبه ای و محلول پاکسازی آنزیمی PH خنثی باید استفاده شود و سپس تلسکوپ را باید در یک حامل پلاستیکی صاف قرار داد و آن را با محلول پاکسازی به مدت ۴۵ دقیقه خیس نمود و به هیچ وجه نباید از پاک کننده فراصوتی استفاده کرد و برای از بین بردن آثار محلول پاکسازی باید از آب مقطر کمک گرفت.

چرا تخم پرندگان زینتی را انکوباسیون می‌کنند؟
ادامه مطلب

لازم است لنزها (نوک عدسی) و فیبر نوری ورودی پشتی با پاک کننده الکی یا پنبه آغشته به الکل ۷۰ درصد برای از بین بردن باقی مانده یا فیلم به کار روند.

زمانی که تمیز کردن مورد رضایت بود، باید عناصر نوری با پارچه نرم بدون کرک تمیز شده و سپس کل تلسکوپ با پارچه نرم بدون کرک یا با فشار هوا خشک گردد.

استریل کردن/ گندزدایی

تلسکوپ‌های خمش ناپذیر را می‌توان با طی کردن توصیه‌های سازنده استریل و عفونت زدایی کرد. اگر استریل سازی سرد به کار رود نباید بیش از ۴۵ دقیقه آن را خیس نمود.

برخی تلسکوپ‌ها را می‌توان در اتوکلاو قرار داد ولی این کار ممکن است طول عمر تلسکوپ‌ها را متأثر کند.

تنها زمانی می‌توان از اتوکلاو استفاده نمود که سازنده تأیید کند که تلسکوپ برای این امر مناسب است. باید اطمینان حاصل شود که اتوکلاو در یک محفظه مناسب قرار گرفته و با سایر مواد فلزی (از جمله محفظه) تماس ندارد. نباید تلسکوپ را در حوله پیچید زیرا ممکن است لکه‌ها و مواد باقیمانده به تلسکوپ بچسبند. بعد از جوشاندن در اتوکلاو، باید اجازه داد تلسکوپ به آرامی سرد شده و به دمای اتاق برسد چرا که تغییرات ناگهانی دما ممکن است باعث شکستن میله‌های شیشه ای گردد.

در این مقاله نحوه مراقبت از تجهیزات آندوسکوپی پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.