کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه بدن پرندگان

معاینه بدن پرندگان

معاینه بدن پرندگان

 

در این مقاله معاینه بدن پرندگان بررسی خواهد شد:

لمس پوست روی تنه معمولاً نفخ زیرپوستی یا شکستن را نشان می‌دهند. با این که در گونه‌هایی ماند پلیکان‌ها این نرمال است ولی در بسیاری از گونه‌ها معمولاً نتیجه تروما یا عفونت پارگی کیسه‌های هوایی است که امکان گریز هوای زیرپوست را می‌دهد.

سلوم در پرندگان نرمال بین انتهای جناغ سینه و استخوان‌های شرمگاهی، مقعر است. پزشک باید بین مقصد داخلی و خارجی سلوم تشخیص داده شود. اتساع داخلی سلوم ممکن است ناشی از چربی، بزرگ شدن اندام، ascites، نئوپلازی یا وجود تخم باشد.

اتساع خارجی می‌تواند ناشی از چربی زیرپوستی، نئوپلازی (به ویژه لیپوماز) یا فتق باشد. رادیوگرافی یا سونوگرافی ممکن است برای تشخیص اتساع داخلی و خارجی سلومیک و علت شناسی هر دو نیاز باشد. درد سلومیک یا بدشکلی معمولاً با لمس دقیق درک می‌شود.

پشت بدن باید به دقت جهت بررسی آثار اسکولیوز، لوردوزیر یا گوژپشتی لمس شود. از آنجایی که مهره‌های notarial به شکل برجسته ای فیوز می‌شوند، انعطاف ستون فقرات را نمی‌توان همانند روش‌های به کار رفته در سگ‌ها و گربه‌ها ارزیابی نمود.

کارینایcarina جناغ سینه باید از لحاظ وجود انحراف، تروما یا نواقص مادرزادی مانند تقسیم شدگی لمس گردد. انحراف کارینا اغلب حاکی از سابقه راشیتیسم یا سایر بیماری‌های متابولیک استخوان باشد که به پزشک توصیه ارزیابی رادیوگرافی مابقی سیستم اسکلت بندی بیمار می‌گردد.

کلوآک را به شکل بیرونی از لحاظ بزرگ شدگی و آماس (معمولاً حاکی از رفتار تولید مثل در مرغ)، سقوط، زخم یا التهاب اطراف مفصل مخاطی-پوستی و وجود یا عدم وجود صدای اسفنکتر می‌توان ارزیابی نمود. وارونه کردن آرام کلوآک، امکان معاینه سریع موکوس و احتمال وجود ورم پوستی در گونه‌های مشکوک را می‌دهد.

پرندگان خانگی
ادامه مطلب

سنجش دقیق تر کلوآک نیاز به آندوسکوپی دارد. ناحیه بین کلوآک و دم باید از لحاظ تقسیم شدگی پوست بررسی شود. این مورد معمولاً در طوطی‌های خانگی (به ویژه کاکه تیل ها) مشاهده می‌شود و ناشی از رژیم غذایی ضعیف و برش ضعیف بال‌هاست.

برش بال باعث فرود ناشیانه پرنده، و فشار دادن دم به سمت بالا می‌شود. سوء تغذیه باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌گردد. در نتیجه پوست در این نواحی دچار ترک خوردگی شده و منجر به خونریزی و باقی ماندن پر در این ناحیه می‌گردد. این امر هم چنین به دلیل فتق مرغ‌ها که اغلب دربرگیرنده تخمدان یا تخمدان کیستی است می‌گردد و در پرندگان چاق به دلیل چربی شایع است.

در این مقاله معاینه بدن پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.