کلینیک دامپزشکی روژان
فیزیولوژی گوارش در خرگوش

معاینه صورت، سر و حفره دهان خرگوش

معاینه صورت، سر و حفره دهان

برخی خرگوش‌ها معاینه سر و حفره دهان را با حداقل محدودیت تحمل می‌کنند. سایر خرگوش‌ها می‌جهند و درصدد گریز هستند؛ بنابراین پیچاندن این خرگوش‌ها در حوله ایمن­تر است. اگر خرگوش خیلی تقلا می‌کند، باید از آرام­بخش استفاده نمود زیرا معمولاً ایمن­تر است و استرس کمتری دارد. بررسی چشمی کانال گوش خارجی احتمالاً ماده ترشحی crusty خاصی را نشان می‌دهد که به هجوم Psoroptes cuniculi مربوط می‌شود یا ماده ترشحی مومی (به­ویژه در گونه‌های گوش آویزان) مشاهده می‌شود. بخش انتهایی پنهان کانال گوش با بخش غضروفی یا زبانه‌های گوش جدا شده‌اند.

می‌توان معاینه هر دو طرف زبانه‌های گوش را با اتوسکوپ انجام داد. مفهوم­سازی اتوسکوپ eardrum به دلیل طول کانال شنوایی و وجود موم و مواد زائد دشوار است. با استفاده از مخروط باریک و هدایت آرام آن به نزدیک خمیدگی کانال گوش می‌توان بهترین نما را به دست آورد اما این روش ممکن است برای خرگوش آزاردهنده باشد. پوست اطراف صورت و سر به­طور نرمال تمیز و عاری از آلودگی است. برخی اوقات این امر، کار یک همنشین مطمئن است که سر را تمیز و آراسته می‌کند.

و در ادامه:

وجود زخم‌های کوچک در خز حاکی از این است که خرگوش احتمالاً به دلیل درد اطراف صورت خود را تمیز نکرده است. لکه بزاق روی چانه یا اطراف دهان معمولاً نشان­دهنده بیماری دندان است که ناشی از درد فرو بردن یا چرک موجود در حفره دهان ناشی از چشایی بد است. آماس پوستی نمناک چین‌های عمیق پوست زیر چانه در برخی گونه‌های سست نژاد رخ می‌دهد. آبریزش چشم ناشی از لکه­دار شدن اشک است و خز کدر پوشیده­شده در صورت که canthus میانی چشم را می‌پوشاند، منجر به چرک پوستی سطحی در این ناحیه می‌شود. سر باید برای وجود آبسه‌های یک طرف صورت، زیر عضله فک یا در امتداد فک پایینی به دقت لمس و معاینه شود. یک طرف صورت را باید با طرف دیگر مقایسه نمود. بررسی سر از بالا نیز می‌تواند مفید باشد زیرا عدم تقارن بافت نرم ممکن است خیلی ظریف باشد.

بیماری‌های رحم در خرگوش
ادامه مطلب

با لمس مرز بطنی فک زیرین و ناحیه استخوان گونه می‌توان درد یا آماس استخوان را که مربوط به طویل­شدگی ریشه‌های دندان است، تشخیص داد. لازم است سوراخ بینی را برای وجود علائم تخلیه بینی بررسی نمود. دندان‌های پیشین را می‌توان به­ راحتی با جمع کردن لب‌ها معاینه کرد. دندان‌های آسیابی و پیش­آسیابی را می‌توان با کمک اتوسکوپ یا speculum واژینال بررسی کرد. در عمل، دندان‌های نرمال و غیر نرمال گونه با این روش قابل تشخیص‌اند اما همیشه امکان تشخیص علت وضعیت غیرعادی وجود ندارد. ناهنجاری‌های دندان با معاینه کامل قابل تشخیص نیستند زیرا بافت‌های نرم روی این نما را پوشانده‌اند. خرگوش‌هایی که از بررسی دهان ناراحت می‌شوند، معمولاً مبتلا به مشکلات دندان‌های گونه هستند. بزاق زیاد، halitosis، وجود غذا، خون و چرک نشان­دهنده مشکلات دندان است و لازم است برای معاینه کل دهان بیهوشی عمومی و ترجیحاً رادیوگرافی انجام شود.

در این مقاله همه چیز در خصوص معاینه صورت، سر و حفره دهان خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳