کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه چشم‌ها خرگوش

معاینه چشم‌ها خرگوش

در این مقاله همه چیز در خصوص معاینه چشم‌ها خرگوش بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

معاینه چشم‌ها

ورقلمیدگی چشم یا glaucoma را می‌توان با مقایسه اندازه و شکل چشم‌ها مشاهده کرد. وجود ترس ممکن است باعث بیرون­زدگی چشم از حفره شود زیرا سیسنوس­های عروقی خرگوش engorgement هستند. (اگلیتز، ۱۹۹۴). آبسه‌های Retrobulbar، تومورها یا کیست‌ها ممکن است علت ورقلمیدگی یک­جانبه چشم باشند. Thymoma یا سایر جراحات توده­ای که بازگشت سیاهرگ را در قفسه سینه متأثر می‌سازند، می‌توانند در ورقلمبیدگی چشم که معمولاً دو جانبه است، مؤثر باشند (ورنایو و همکاران، ۱۹۹۵). پلک‌ها را باید برای وجود علائم زخم، ectropion، entropion، کیست‌های meibomian یا myxomatosis بررسی نمود. چشم‌ها باید تمیز و عاری از تخلیه چرکی باشند. عضله پشتی rectus را می‌توان زمانی که پلک بالایی جمع می‌شود و متصل به sclera است، مشاهده نمود. فشار به ناحیه زیر canthus میانی چشم امکان بیرون آوردن چرک از سوراخ مجرای nasolacrimal در خرگوش‌های مبتلا به dacrocystitis چرکی را فراهم می‌کند.

معاینه سر و حفره دهان

•معاینه عینی سر برای بررسی تخلیه‌های چشمی و بینی، ناحیه عدم تقارن و زخم‌های توده¬ای لازم است.
•معاینه عینی گوش‌ها با استفاده از اتوسکوپ انجام می‌شود. موم و آثار باقیمانده ممکن است بررسی را (به ویژه در گونه‌های گوش آویزان) مبهم کنند. زبانه‌های گوش و بخش انتهای پنهان گوش خارجی نیز باید به دقت معاینه شود. چرک یک یافته نسبتاً رایج در گوش‌های خارجی خرگوش‌های خانگی است. این امر ممکن است با آماس یا علائم بالینی مرتبط نباشد.
•معاینه چشم‌ها و ساختارهای اطراف به صورت عینی و استفاده از دستگاه معاینه چشم لازم است. تست‌های اشک Schirmer، رنگ‌های فلوئوروسین و التراسونوگرافی، کمک¬کننده‌های مفیدی برای معاینه اولیه هستند.
•لازم است تا در لمس جمجمه به فک‌های زیرین بطنی و ناحیه استخوان گونه توجه ویژه¬ای نمود. دستکاری ملایم فک تحتانی برای بررسی میزان جابجایی لازم است.
• دندان‌های پیشین را می‌توان با حرکت لب‌های فوقانی به یک طرف و عقب معاینه نمود. باید اطمینان حاصل شود که همه دندان‌ها وجود دارند. باید توجه ویژه¬ای به انسداد و وجود آسیب در سطح مینای دندان مبذول داشت.
• دندان‌های گونه را می‌توان با استفاده از اتوسکوپ معاینه نمود. اتوسکوپ از طریق diastema وارد دهان خرگوش شده و برای بررسی buccal، occlusalو سطوح زبانی دندان‌های گونه به کار می‌رود. این بررسی با بافت‌های نرم دهان، بزاق و حرکت‌های بیمار محدود می‌شود. اتوسکوپ، یک ابزار معاینه اولیه است ولی معاینه قطعی دهان باید با بیهوشی خرگوش انجام شود.

Nystagmus:

می‌توان Nystagmus را با بررسی حرکت چشم به مدت چند ثانیه  بررسی کرد. گاهی اوقات، Nystagmus کند را می‌توان در خرگوش‌های خانگی در حال استراحت که با nodding سر مرتبط هستند، مشاهده نمود. معمولاً خرگوش‌های مبتلا برای Encephalitozoon cuniculi، seropositive هستند. روشن­سازی مستقیم چشم می‌تواند وضعیت پاتولوژی قرنیه و دستگاهuveal را مشخص کند. نشانه پارگی قبلی عدسی‌ها و تشکیل آب مروارید مرتبط با Encephalitozoon cuniculi وجود دارند.

بستری شدن خرگوش‌ها
ادامه مطلب

بیهوشی موضعی با قطره‌های proxymetacaine باعث تسهیل معاینه قرنیه و پلک سوم می‌شود. استفاده از فلوئوروسین زخم قرنیه­ای را مشخص می‌کند. فلوئوروسین همچنین برای ارزیابی زهکشی مجرای اشک مناسب است. در خرگوش نرمال، رنگ روی صورت سرازیر نشده و باید در سوراخ‌های بیرونی بینی در ظرف یک دقیقه یا بیشتر دیده شوند (اگرچه در سگ‌ها و گربه‌ها بیشتر طول می‌کشد). در جایی که مجرای اشک مسدود شده باشد، dye روی صورت سرازیر و در سوراخ ispsilateral مشاهده نمی‌شود؛ هرچند گاهی اوقات در contralateral ظاهر می‌شود و نشان­دهنده این است که در برخی خرگوش‌ها اتصالی بین مجراهای اشکی وجود دارد.

تست اشک Schirmer:

تست اشک Schirmer در خرگوش‌ها ارزیابی شده است. نوار تست وارد چین conjunctival پایین در سومین جناح پلک شده و به مدت ۱ دقیقه در آنجا باقی می‌ماند. میزان رطوبت با میلی­متر اندازه­گیری شده و از بیهوشی موضعی استفاده نمی‌شود. مقادیر نرمال، بین ۰ تا ۱۱.۲۲ میلی­متر/دقیقه و میانگین ۵.۳۰þ۲.۹۶ هستند. مقادیر پایین مفهوم مبهمی دارند (آبرامز و همکاران، ۱۹۹۰) ولی عدم وجود تولید اشک می‌تواند نشانه dysautonomia باشد. تست پایین Schirmer حاکی از Keratocon junctivitis sicca در سایر گونه‌ها است ولی این وضعیت به­طور طبیعی در خرگوش‌ها رخ نمی‌دهد. زهکشی ناقص اشک که ناشی از بیماری مجرای nasolacrimal است، موجب نتایج بالای Schirmer اشک می‌شود.

تولید زیاد اشک نیز با تحریک قرنیه ناشی از conjunctivitis، آزردگی‌های قرنیه، زخم‌های فرنیه یا اجسام خارجی مرتبط است. درد حدقه چشم ممکن است به علت تورم رنگینه چشم، آب سیاه یا بیماری retrobulbar باشد. معاینه Ophthalmoscopic فوندوس­ها و ساختارهای درونی چشم، نیاز به گشاد کردن مردمک دارد. خرگوش‌ها استراز آتروپینی تولید می‌کنند که ممکن است با قطره‌های آتروپین موضعی در برخی خرگوش‌ها تداخل یابد. یک قطره شامل ۱ درصد آتروپین و ۱۰ درصد phenylephrine، سه یا چهار بار در ۱۵ دقیقه برای خرگوش‌ها توصیه شده است (کرن، ۱۹۹۵) یا اینکه می‌توان ۰.۵ یا ۱ درصد tropicamide را  استفاده نمود. دیسک نوری در بالای خط میانی افقی چشم قرار داده شده و لازم است که با استفاده از ophthalmoscope بررسی دیسک نوری که تورفتگی عمیق و طبیعی دارد، بالای چشم را مشاهده کرد. شبکیه merangiotic است (تا حدی عروقی است).

در این مقاله همه چیز در خصوص معاینه چشم‌ها خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳