کلینیک دامپزشکی روژان
بررسی perineum خرگوش

بررسی perineum خرگوش

بررسی perineum

معاینه perineum، جنسیت خرگوش را تأیید نموده و نشانه­ای از وضعیت کلی تمیزی خواهد بود. سوزش ادرار، تخلیه واژینال، کائوکوتروف­های چسبناک، fly strike، آماس پوستی چین perineal یا اسهال احتمالاً در بررسی این ناحیه مشخص می‌شوند.

دو چین عمیق پوستی در یک طرف سوراخ مقعد غده‌های کشاله­ای هستند که به­طور نرمال با ماده مومی odiferous زرد-قهوه­ای پر شده‌اند. این غده‌ها می‌توانند فشرده شوند. در این موارد باید ترشح را ترکاند یا اینکه عفونی شده و موجب ایجاد چرک می‌شود.

Perineum یک ناحیه فوق­العاده حساس در خرگوش‌هاست. درد ناشی از عفونت، پوست متورم perineal ممکن است منجر به احتباس ادرار، urethritis، آماس مثانه و یا بی­اختیاری ادراری شود. همچنین سوزش ادرار ممکن است به علت بیماری urogenital یا نشان­دهنده مشکلات دیگری ازجمله spondylitis مهره­ای، جراحت زانو یا آرتروز باشد که مانع نشستن صحیح خرگوش جهت ادرار می‌شود (بخش ۱۲.۴.۳).

اختلالات عصبی، درد شکم یا ضعف عمومی می‌تواند منجر به سوزش ادرار یا کثیف شدن perineal شود. آماس پوستی در ناحیه perineal ممکن است ناشی از کائوکوتروف­های خورده­نشده­ای باشد که به خز چسبیده‌اند و موجب چرک پوستی سطحی شده‌اند. چاقی، بیماری دندان و آرتروز مانع تمیز کردن اطراف perineum می‌شوند؛ بنابراین خز در هم گیر کرده و کثیف و عفونی می‌شود. این فرآیند با دایره بدخیمی شروع می‌شود که می‌توان با بریدن آن را شکست و ناحیه perineal را تمیز نموده و آماس پوستی را درمان کرد.

زدودن خز:

برای زدودن بسیاری از خزها می‌توان از قیچی استفاده نمود. جفت تیغ خمیده­شده و قیچی‌های جفتی برای teasing و چیدن موهای جمع­شده در اطراف genitalia و زیر دم مفید هستند. موهای نمد شده را می‌توان با شانه کک، شانه نمود. مسلماً این کار به پوست‌های ظریف آسیب می­رساند. شکیبا بودن و تجهیزات استاندارد موردنیاز هستند. شاید نیاز به بیهوشی باشد. علت اصلی بی­اختیاری ادرار، آماس مثانه، مشکلات تمیز کردن یا کائوکوتروف­های خورده نشده‌اند که برای پیشگیری از تکرار، خرگوش باید بررسی شود. بروز تغییرات vulva بر اساس وضعیت قدرت پذیرش جنسی است. زمانی که ماده خرگوش توانایی جنسی ندارد، vulva صورتی کم­رنگ و خشک است. زمانی که ماده قدرت پذیرش داشته باشد، vulva پف کرده، نمناک و قرمز شده و تا انتهای دوره قدرت پذیرش، ارغوانی رنگ خواهد شد.

جنبش لوله گوارش خرگوش
ادامه مطلب

اگر ماده خرگوش جفت­گیری کند، vulva در ظرف ۲۴ ساعت به رنگ صورتی کم­رنگ در می‌آید. پوست متورم یا خشن اطراف genitalia ممکن است مرتبط با Treponema paraluiscuniculi (syphilis خرگوش) یا هجوم اکتوپیک  Psoroptes cuniculi(کرم ریز گوش) باشد. احتمالاً حین تمیز کردن کرم‌های ریز گوش از گوش‌ها به چین‌های perineal منتقل می‌شوند. بررسی کانال گوش خارجی، بیمارهای مربوط به ماده مترشحه خشن ضخیم ناشی از P. cuniculi را آشکار می‌کند. غده‌های ویروسی (papillomas) Rectoanal می‌تواند موجب زخم‌های crusty در sphincter مقعدی شوند. وضعیت hydration خرگوش را می‌توان حین معاینه perineum ارزیابی نمود. کم شدن آب ممکن است در غیاب کاهش مایع محسوس رخ دهد زیرا redistribution آب و الکترولیت‌ها با تغییرات حرکتی معده­ای-روده­ای مرتبط است. اگرچه خرگوش‌ها ظاهر “sunken eyed” را هنگام از دست دادن آب ندارند ولی پوست ظریف چروک شده و بادش را از دست می‌دهد.

پوست scrotal:

پوست scrotal بدون موی خرگوش‌های نر مکان مناسبی برای ارزیابی وضعیت hydration، tenting پوست است. در ماده‌ها پوست کشاله می‌تواند مفید باشد. غشاءهای مخاطی را می‌توان از طریق بررسی رنگ دماغ یا بالا آوردن لب برای بررسی لثه‌ها و زبان معاینه کرد. سینوز دلیلی بر موردهای پیشرفته بیماری دستگاه تنفس یا قلبی عروقی است. توضیح Anaemiais خفیف دشوار­تر است ولی رنگ­پریدگی شدید واضح است. غشاءهای مخاطی همچنین برای بررسی هیدراسیون به کار می‌روند. البته تا زمانی که مرطوب و محسوس باشند، خرگوش به ­خوبی هیدراته می‌شود. مخاط‌های چسبناک نشان­دهنده کم ­آبی‌ هستند.

در این مقاله همه چیز در خصوص بررسی perineum خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳