کلینیک دامپزشکی روژان
ویژگی‌های خارجی و معاینه فیزیکی خرگوش

ویژگی‌های خارجی و معاینه فیزیکی خرگوش

در این مقاله همه چیز در خصوص ویژگی‌های خارجی و معاینه فیزیکی خرگوش بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

ویژگی‌های ظاهری (خارجی)

ویژگی‌های ظاهری خرگوش همانند حیوانات طعمه بیان­کننده نیاز به آگاهی از محیط خواهد بود. ویژگی ظاهری خاص خرگوش‌ها، گوش‌های برجسته و بیرونی‌شان است. این گوش‌ها ۵-۶ سانتیمتر طول دارند و تا ۳۰ سانتیمتر یا بیشتر راست شده و به سمت زمین آویزان می‌گردند. در خرگوش وحشی این ویژگی‌ها وجود دارند و با آن‌ها می‌تواند تهدیدهای بالقوه را شناسایی کند. چشم‌ها برجسته شده و در یک طرف سر قرار دارند و دید تقریباً ۳۶۰ درجه را به وجود می‌آورند. بینی تقریباً حرکت دائم و جنبشی دارد و نیز ادراک دقیقی از بویایی سوراخ‌های بینی نسبت به لمس مقادیر زیاد vibrissae لمسی دارد.

خرگوش‌ها، پوست نازک و خز متراکمی دارند که متشکل از موهای زیرکرکی نرم و موهای خشن guard است. آن‌ها footpads ندارند ولی در عوض پاها با خز ضخیم پوشانده شده‌اند. پوست بینی شل و آویزان است و غبغب بزرگی در ماده‌ها و برخی گونه‌ها ایجاد شده است. غدد بویایی در فضاهای عمیق کشاله­ای در بخش مقعد پشتی به سوراخ urogenital قرار دارد. در خرگوش نر، بیضه‌ها در کیسه‌های بیضه­ای در یک طرف آلت قرار دارند. آبراه کشاله­ای باز می‌ماند و بیضه‌ها به سمت شکم جمع می‌شوند. انقباضات در دوره عدم فعالیت جنسی یا زمانی که غذای ناکافی وجود دارد، اتفاق می‌افتد. خرگوش‌های نر، نوک‌های ابتدایی دارند.

معاینه بالینی

لیستی از تشخیص‌های مختلف برای برخی شرایط مربوط به خرگوش‌های خانگی در جدول ۱.۷ داده شده‌ است.

وضعیت عمومی:

سلامت عمومی خرگوش را می‌توان از طریق حالت پوشش و وزن بدن ارزیابی نمود. حیوانات چاق در معرض اختلالات آراستگی، ادرار sludgy، آماس مثانه، بیماری انگلی پوستی، لکه­دار شدن perineal ناشی از کائوکوتروف­های خورده­نشده، ضربه پرش، بیماری قلبی عروقی، آرتروز، لیپیدوز کبدی و مرگ هستند. از سوی دیگر، کاهش وزن یک یافته بالینی مهم است و از­آنجایی­که خرگوش به­ندرت غذای ناکافی دریافت می‌کند، این مورد نادیده گرفته می‌شود. بیماری دندان، hypomotility معده­ای-روده­ای، بیماری کبدی یا کلیوی نئوپلازیا می‌تواند علت کاهش وزن باشد (با وجود اینکه خرگوش سرزنده و با صاحبش خوب باشد).

ریوچ (۲۰۱۰) روشی برای امتیازدهی شرایط جسمی خرگوش ارائه داده است. امتیازدهی وضعیت بر اساس لمس نقاط عطف خاص آناتومیک انجام می‌شود تا چاقی بدن را بررسی کند، نه اینکه فقط بر وزن حیوان متکی باشد. با استفاده از این روش، قسمت‌هایی از بدن که با چاقی جسم مرتبط‌ هستند (ران، دنده‌ها، کمر) برای ارزیابی اینکه خرگوش چاق است یا خیر بررسی می‌شوند. در آزمایش‌هایی که در دانشگاه ادینبورگ انجام شد، مشخص گردید که ناحیه دنده مناسب‌ترین قسمت برای بررسی چاقی جسم است و ران‌ها و کمر فقط تغییرات قابل­سنجشی را در افزایش وزن بدن نشان می‌دهند. دنده‌ها بلافاصله پشت آرنج لمس و حدی از فشار برای لمس دنده‌ها ارزیابی شده است. هرچه فشار موردنیاز بیشتر باشد، چاقی بیشتر است (جدول ۱.۸).

عوامل مرتبط با هم در بیماری گوارشی خرگوش
ادامه مطلب

رفتار عمومی:

یک خرگوش سالم واکنشی و هوشیار بوده و دماغش دائماً تکان می‌خورد. وی از محیط اطرافش آگاه بوده و در زمان آسایش باید مشتاق به کاوش باشد. واکنش به درد کامل، بی­حرکت و بی­اعتنا به اطراف است. مشکل امعا و احشائی ازجمله ایستایی روده یا urolithiasis به نسبت آبسه‌ها یا شکستگی‌ها، درد بیشتری دارند. گاهی اوقات، علائم آشکاری از درد مانند دندان­قروچه را می‌توان دید که معمولاً با درد امعا و احشاء (به­ویژه مشکلات روده­ای مانند enteropathy بلغمی) همراه است (بخش ۸۹ را ببینید). انسداد روده­ای با فشردگی شدید و عدم تحرک که نمود بالینی ویژه­ای دارد، همراه است (باکس ۱.۸). وجود سیخونک‌ها در دندان‌های آسیابی mucosa  حساس که زبان را زخمی می‌کنند، برای خرگوش‌ها بسیار دردناک است.

لیست تشخیص‌های مختلف برای برخی شرایط شایع در خرگوش‌های خانگی

رتبه­ بندی شرایط جسمی در خرگوش‌ها

انسداد روده ای در خرگوش‌های خانگی

انسداد روده ای در خرگوش‌های خانگی، نمود بالینی مشخصی دارد. رایج‌ترین علت انسداد، موهایی است که به دلیل تمیز کردن به ویژه از پاهای عقبی در دوره ریزش مو می‌ریزند. بقولات خشک¬شده، اشیاء خارجی، تومورها و کیست‌های کرمی از دیگر علل انسداد هستند. اگر این وضعیت زود شناسایی و فوراً جراحی انجام شود، احتمال معقولی برای موفقیت وجود دارد اما اگر شناسایی و درمان انجام نشود، خرگوش می‌میرد مگر اینکه جسم خارجی عبور کرده و وارد روده شود.
بازنمود
• شروع ناگهانی. خرگوش تا چند ساعت قبل از بازنمود، خوب است.
• افسردگی شدید. خرگوش بدون واکنش بوده و کاملاً بی اشتهاست.
• نفخ شکم. صاحبان خرگوش ممکن است متوجه بادکردگی خرگوش شوند هرچند که با پوشش ضخیم پوشانده شده باشد.
• معده نفخ کرده آشکار. “حالت عجیب” یا شکم بادکرده یا درد شکم یک نشانه واضح در رادیوگرافی شکم است.
• شوک، کم شدن آب بدن و غش کردن بسته به محل انسداد، وضعیت خرگوش به¬سرعت بدتر می‌شود.
• رادیوگرافی‌های شکم، قابل تشخیص هستند. نفخ شکم که ناشی از گاز یا مایع است به¬وضوح معلوم است. قسمتی از روده پر از باد را معمولاً به¬صورت رادیوگرافی و نزدیک شدن به محل انسداد می‌توان دید. اگر انسداد وارد روده بزرگ شود، می‌توان گاز را در میان¬روده و روده پروکسیمال مشاهده کرد.
• سایر علل انبساط معده، enteropathy یا dysautonomia بلغم مانند هستند که هر دو قابلیت پیش-بینی ضعیفی دارند.
• لمس شکم. درون کشی یا جسم خارجی عضو فشرده¬شده قابل لمس است (به¬ویژه اگر خرگوش بیهوش یا خفته باشد).
• لاپاراتومی اکتشافی سریع تجویز شده است.

در این مقاله همه چیز در خصوص ویژگی‌های خارجی و معاینه فیزیکی خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳