کلینیک دامپزشکی روژان
آبستنی کاذب در سگ‌ها

آبستنی کاذب در سگ‌ها

آبستنی کاذب در سگ‌ها

 

جسم زرد در سگ‌های غیر آبستن ۳ تا ۵ هفته بعد از خروج اوول همچنان باقی می‌ماند از این قرار می‌توان گفت که سگ ماده همیشه به طور کاذب در این مدت آبستن است و باقی ماندن جسم زرد همراه با تولید پروژسترون را برای مدتی بیشتر از حد معمول تحت عنوان سندرم آبستنی کاذب نامگذاری کرده‌اند. کثرت وقوع و شدت و ظهور این حالت بستگی تامی به میزان تحریکات حاصله حین عمل مقاربت دارد.

 

نشانی‌ها و تشخیص

در بسیاری موارد حیوان فقط وزن معمولی موقع آبستنی را به دست می‌آورد و همراه با این علامت بزرگ شدن غدد پستانی توجه دامپزشک را جلب می‌کند. ترشح شیر ۵۰ تا ۷۵ روز پس از مرحله طلب فحلی باقی می‌ماند.

نشانی‌های اتفاقی معمولاً همراه با این علامت ممکن است ظاهر گردد مثل سستی رباط‌های فرج و لگن.

به علت غیر عادی بودن درجه حرارت بدن و وضعیت حرکات دام چنین برمی‌آید که دام می‌خواهد جنین خود را خارج کند.

آبستنی کاذب به وسیله رادیوگرافی و ملامسه بدن از آبستنی طبیعی تشخیص داده می‌شود.

پیشگیری

به وسیله برداشت تخمدان و رحم می‌توان از این کیفیت جلوگیری نمود اما این طریقه زیاد اطمینان‌بخش نیست. زیرا غدد گستانی ترشحات خود را همچنان دارا بوده این امر ممکن است دوره شیرواری را افزایش دهد. هرگاه برداشت رحم و تخمدان نامطلوب باشد در این صورت به کار بردن یک تا ۶ میلی‌گرم مواد استروژن مثل Oestradiolهفت تا ۱۰ روز بعد از مرحله طلب فحلی ممکن است از پیشرفت نشانی‌ها جلوگیری نماید. مواد استروژن به طور کامل برگشت و سیر قهقهرائی جسم زرد را به جلو می‌اندازد و بایستی فقط در حیواناتی که زاد و ولد نکرده‌اند به کار رود.

 آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه
ادامه مطلب

تشخیص

مشاهده تورم مهبل در موقع فحلی از علائم مشخصه بیماری است. امتحان آزمایشگاهی و یافت شناسی توده پیش آمده و برآمده در مهبل و بیرون زده از سوراخ فرجی نشان می‌دهد که این توده از نسج کف و یا دیواره مهبل است. و معمولاً مربوط به گردن رحم و مجرای ادرار است.

هیپرپلازی مهبل در سگ ماده خون بیرون زده شامل بخش اساسی غشاء مخاطی ادم دار است.

درمان

تورم معمولاًبلافاصله بعد از فحلی فروکش می‌کند. به وسیله انجام عمل جراحی می‌توان توده بیرون زده از سوراخ فرجی را برداشت. ولی بایستی به صاحب دام یادآوری نمود که این عمل ممکن است مقاربت دام را با اشکال مواجه سازد. و بهتر است به منظور تولید مثل از تلقیح مصنوعی استفاده نماید.

در این مقاله آبستنی کاذب در سگ‌ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.