کلینیک دامپزشکی روژان
نمفومانی در سگ و گربه

نمفومانی در سگ و گربه (Nymphomania)

نمفومانی در سگ و گربه (Nymphomania)

این عارضه که در سگ­های ماده حادث می­شود عبارتست از بروز حالت طلب همیشگی در دام. حالت مذکور با حرکات جنسی غیرطبیعی در حیوان شروع می­شود و سگ ماده همیشه و در همه حال میل دارد به منظور مقاربت به دنبال سگ­های نر برود اما کمتر به سگ نر اجازه مقاربت می­دهد. این عارضه در گربه­های ماده بیش از سگ­های ماده مشاهده می­شود. هنگامی­که گربه­ها را از مقاربت منع می­کنند حرکاتی نظیر اعمالی که گربه نمفومان انجام می­دهد در طول مدت فحلی طبیعی در دام مشاهده می­شود.

سبب­ های بیماری

به نظر می­رسد که افزایش تولید مواد استروژن در سگ و گربه ماده باعث بروز این عارضه می­شود. هرگاه سگ و گربه ماده میل زیادی به جنس نر پیدا کنند اما حرکات طبیعی مربوط به میل جنسی طبیعی را بروز ندهند در این صورت این بیماری را به تورم مهبل نسبت می‌دهند.

 

نشانی‌ها و تشخیص بیماری

سگ یا گربه ماده مبتلا به نمفومانی معمولاً عصبی و حساس و در بعضی مواقع چموش و شرور و رموک می‌باشد. سگ ماده به دنبال سگ نر می‌رود و با او بازی می‌کند ولی به او اجازه مقاربت نمی‌دهد. گربه ماده نشانی‌های فحلی را به طور قوی و جدی بروز داده و آزادانه مراقبت می‌کند. فرج حیوان معمولاً متورم و سرخ می‌شود و ممکن است لکه‌های خونی از آن ترشح شود این گونه حیوانات معمولاً عقیم هستند.

درمان

در حیوانات با ارزشی که به منظور تولیدمثل به کار می­روند ماشاژ یا قطع کیست‌های تخمدان از طریق شکافتن جدار شکم (Laparotomy) نافع است. تزریق گ.ناد و تروپین به میزان ۱۰۰ تا ۵۰۰ واحد به منظور ایجاد دوره فحلی منظم توصیه می‌شود اما برداشت تخمدان بهترین طریقه معالجه شناخته شده است.

درمان قارچ پوستی سگ
ادامه مطلب

در این مقاله نمفومانی در سگ و گربه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.