کلینیک دامپزشکی روژان
دستگاه تولید مثل پرنده ماده

دستگاه تناسلی پرندگان ماده

در این مقاله دستگاه تناسلی پرندگان ماده بررسی خواهد شد:

دستگاه تناسلی پرندگان ماده

جنین پرندگان مرغی دو تخمدان و دو اویداکت دارد.

در طول انکوباسیون ناحیه گنادی سمت چپ سلول‌های زایا بیشتری را نسبت به سمت راست دریافت می‌کند، که منجر به نمو نامتقارن می‌شود. تخمدان راست و اویداکت معمولاً رگرسیون می‌کنند، بنابراین بیشتر پرندگان فقط یک تخمدان سمت چپ دارند (به استثنای kiwi و بعضی از جانواران شکاری).

 

تخمدان:

در کنار بخش فوقانی کلیه چپ، مجاور غده فوق کلیوی قرار دارد. منبع خون تخمدان وارد ناف hilus تخمدان می‌شود جایی که در تماس نزدیک با دیواره پشتی سلوم می‌باشد. منبع شریانی از شاخه تخمدان- اویداکت شریان کلیوی فوقانی سمت چپ حاصل می‌شود، در حالی که زهکشی وریدی از طریق دو ورید تخمدان می‌باشد که به طور مستقیم وارد بخش دمی واناکاوا می‌شود. این آناتومی عروقی اویداکتومی را ایجاد می‌کند که یک روش دشوار و خطرناک است، که نیاز به بزرگ نمایی نوری و ابزارهای تخصصی اتصال دهنده دارد.

در پرندگان تخم گذار فصلی (به عنوان مثال طوطی‌ها) سه مرحله رشد تخمدان را می‌توان تشخیص داد:

  • سریع پیش از جفت گیری. در آغاز فصل تولید مثل تخمدان شروع به بزرگ شدن می‌کند.
  • مرحله به اوج رسیدن. تخمک گذاری و تخم گذاری شروع می‌شود
  • مرحله مقاوم. با تخم گذاری کامل می‌شود، تخمدان از لحاظ اندازه کاهش می‌یابد.

هر فولیکول، حاوی یک تخمک احاطه شده توسط دیواره فولیکول است که توسط ساقه معلق شده است و عضلات صاف، رگ‌های خونی و اعصاب دارد.

دیواره فولیکول عروق بالایی دارد و با فیبرهای کولینرژیک و آدرنرژیک عصب دار شده است. گردش در سراسر سطح استیگما می‌باشد، که یک باند جنوبیmeridional است، کمتر عروقی است و بافت پیوندی یا عضله صاف ندارد. ویتلوژن یا زرده متشکل از پروتئین و لیپید است و در کبد سنتز می‌شود (ویتلوژنز) و با رشد به فولیکول وارد آن می‌شود. در طی تخمک گذاری دیواره فولیکول در امتداد استیگما شکافته می‌شود، زرده و تخمک را آزاد می‌کند.

فولیکول سپس به کیسه ای کوچک با دیواره نازک پس روی می‌کند و جذب می‌شود. هیچ جسم لوتئومی تشکیل نمی‌شود، اگرچه رگرسیون فولیکول ممکن است پروژسترون را برای ۲۴ ساعت اول ترشح کند، بر روی عمل تخمک گذاری و رفتار لانه سازی تأثیر می‌گذارد.

 

تخمک را می‌توان به پنج ناحیه تقسیم کرد:

اینفاندیبولوم، مگنوم، ایسموس، رحم (غده پوسته) و مهبل (واژن).

 

اینفاندیبولوم:

شبیه یک قیف با دیواره نازک است؛ روزنه‌اش، یک شکاف دراز، نماها به داخل پاکت تخمدان توسط کیسه هوای شکمی سمت چپ تشکیل شده است. اینفاندیبولوم به سرعت به یک قسمت لوله ای (ناحیه chalaziferous) با دیوار ضخیم و چین خوردگی‌های مخاط زیاد، باریک می‌شود. اینفاندیبولوم به طور معقول متحرک است، به سمت پوشش فولیکول در حال نمو حرکت می‌کند و هنگام وقوع تخمک گذاری آن را به دام می‌اندازد.

قبل از اینکه آلبومن (آلبومن فوراً در حوالی زرده ضخیم می‌شود و chalaza در هر انتهای زرده ضخیم می‌شود) توسط غدد chalaziferous در ناحیه لوله ای تجذیه شود لقاح در اینفاندیبولوم رخ می‌دهد. تخم در طی ۱۵ دقیقه در سراسر اینفاندیبولوم عبور می‌کند.

از قسمت اینفاندیبولوم تخمک در حال رشد از مگنوم عبور می‌کند که، طولانی‌ترین و مارپیچ‌ترین قسمت اویداکت است این انتقال با بزرگ شدن ناگهانی چین خوردگی‌های مخاطی مشخص می‌شود.

 

غده‌های لوله ای متعددی در این چین‌ها وجود دارند که آلبومن ترشح می‌کنند. عبور از مگنوم ۳ ساعت طول می‌کشد، در طی این مدت تخم آلبومین، سدیم، منیزیم و کلسیم به دست می‌آورد.

 

قسمت بعدی اویداکت، یعنی ایسموس کوتاه است و کالیبر (قطر لوله) کاهش می‌یابد، و چین خوردگی‌ها برجسته نسبت به مگنوم کمتر برجسته است. پس از یک باند کوتاه بافت مشخص بدون غدد، دیواره ایسموس غدد لوله‌ای شبیه به مگنوم دارد.

گذر از ایسموس کند است و ۷۵ دقیقه طول می‌کشد، در طی آن پروتئین به آلبومین اضافه می‌شود و غشاهای پوسته (داخلی و خارجی) اضافه می‌شوند.

جدایی مشخص بین ایسموس و رحم (غده پوسته) وجود ندارد و این قسمت نسبتاً کوتاه است.

 

اما به دو بخش تقسیم می‌شود:

 

اولیه کوتاه، باریک “ناحیه قرمز” و یک ناحیه pouch مانند. در رحم چین خوردگی‌های طولی با شیارهای عرضی برش داده می‌شوند،، لاملای برگ مانند تشکیل می‌دهند. تخم به مدت ۲۰ ساعت در رحم می‌ماند: پلمپ کردن (افزودن محلول‌های آبکی) در هشت ساعت اول رخ می‌دهد و سپس پوسته تخم شکل می‌گیرد و در طی ۱۵ ساعت دیگرآهکی می‌شود.

دردهای گوش میانی پرندگان
ادامه مطلب

 

مهبل:

S شکل است به دلیل عضله صاف و بافت پیوندی که دارد، توسط اسفنکتر از رحم جدا می‌شود. چین خوردگی‌های مخاط واژن نازک و کم هستند و دارای دیواره عضلانی ضخیم است. غدد ترشحی وجود ندارد. با این حال، در نزدیکی اسفنکتر fossulae اسپرماتیک هستند، کریپت های که به عنوان محل ذخیره سازی اسپرم تا چند هفته عمل می‌کنند.

پرندگان نابالغ دارای غشایی هستند که ورودی واژن به کلوآک را می‌پوشاند؛ پاره شدن این غشاء می‌تواند به وجود خون بر روی پوسته اولین تخم گذاشته شده، حساب آید.

تخمک از دیواره پشتی سلوم توسط مزوسالپنکسmesosalpinx پشتی آویزان می‌شود. مزوسالپنکس شکمی به طور پشتی از اویداکت گسترش می‌یابد، اما حاشیه آزاد است. عضله صاف در هر دو لیگامنت با لایه‌های عضلانی صاف دیواره اویداکتی پیوسته است و از قسمت دمی ماهیچه صاف در لیگامنت شکمی به chord عضلانی فیوز شده با سطح شکمی رحم و مهبل متراکم می‌شود.

این لیگامنت ها ممکن است به حرکت تخم در طول مسیر تخمک مخصوصاً در مگنوم کمک کند.

همانند تخمدان، رشد فصلی و تمایز تخمک مشخص است تحت تأثیر سیستم عصبی و غدد درون ریز است.

 

در ادامه ی دستگاه تناسلی پرندگان ماده؛

 

تخم

لایه کشیده شده روی سطح زرده دیسک ژرمینال حاوی بلاستودرم (در صورت لقاح) یا بلاستودیک (در صورت عدم لقاح) می‌باشد. زیر دیسک ژرمینال”زرده سفیده” یا لاتبرا است، که چگالی کمتری از زرده زرد دارد و بنابراین همیشه بی اعتناترین بخش در جهت گیری تخم مرغ می‌باشد. آن از پروتئین (دو سوم) و چربی (یک سوم) ساخته شده است.

 

زرده زرد (دو سوم چربی و یک سوم پروتئین):

در چهار لایه غشای زرده محصور شده است، اگرچه از نظر مکانیکی قوی است، غشای نفوذپذیر آب و نمک را بین زرده و آلبومن تشکیل می‌دهد.

زرده از آلبومن چسبناک‌تر است و آلبومن حاوی پروتئین است (اووموسین). مقدار اووموسین تعیین می‌کند آیا آلبوم متراکم یا نازک است. یک لایه chalaziferous متراکم در اطراف زرده وجود دارد، که با chalazae در هر انتهای تخم ادامه می‌یابد که با غشاهای پوسته ادغام می‌شوند. بنابراین chalazae زرده را در وسط تخم مرغ آویزان می‌کند . فراتر از این لایه chalaziferous سه لایه آلبومن وجود دارد: لایه‌های نازک داخلی و خارجی، و یک لایه متراکم بین آن‌ها.

 

آلبومن:

برای محیط آبی جنین مشارکت می‌کند، اجزای ضد باکتری دارد و منبع تغذیه ای برای جنین است. پوسته تخم مرغ دارای سه لایه است: غشاءهای پوسته، تستا و کوتیکول. دوغشای پوسته وجود دارد، هر یک از چندین لایه فیبر تشکیل شده‌اند.

لایه داخلی همانطور که توضیح داده شد به chalazae فیوز می‌شود. لایه بیرونی به تستا آمیخته شده است. آن‌ها در در انتهای صاف جدا می‌شوند تا سلول هوا تشکیل شود.

تستا از یک ماتریکس آلی الیاف ریز و یک جزء جامد معدنی کلسیت (کربنات کلسیم خطی -کریستالی) تشکیل شده است. ماتریکس آلی از یک لایه نازک داخلی پستانی، حاوی برجستگی مخروطی تعبیه شده در غشای پوسته بیرونی، و یک لایه بیرونی ضخیم اسفنجی تشکیل شده است.

ترکیبات معدنی یک لایه داخلی نازک مربوط به لایه پستانی و یک لایه بیرونی ضخیم بیرونی مربوط به لایه اسفنجی دارد. منافذ از طریق تمام لایه‌ها ایجاد می‌شوند، که از طریق آن‌ها تبادل گاز و آب رخ می‌دهد. کل پوسته را کوتیکول خارجی احاطه می‌کند، که یک لایه آلی مداوم که از دست دادن آب را کاهش می‌دهد و تا حدودی در برابر باکتری‌ها مقاوم است.

هم چنین دارای خاصیت دفع آب است. همه گونه‌ها بر روی پوسته‌های خود کوتیکول ندارند. باشید.

 

در این مقاله دستگاه تناسلی پرندگان ماده بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱