کلینیک دامپزشکی روژان
نفخ در سگ و گربه

نفخ در سگ و گربه

جزئیات نفخ در سگ و گربه با هم متفاوت است اما کلیات نفخ در حیوانات دام کوچک مانند سگ و گربه برخلاف انسان می‌تواند کشنده باشد. روزانه افراد زیادی به دلیل نفخ سگ یا گربه‌شان به کلینیک مراجعه می‌کنند و اظهار نگرانی می‌کنند. و در برخی موارد مشاهده می‌شود که حیوان در اثر نفخ از دست رفته است. و متاسفانه تعداد این موارد کم نیست.
به طور کلی نفخ برای این حیوانات شرایط خطرناکی است که در آن آب و هوا در معده یا روده جمع می‌شوند، و منجر به تورم یا نفخ یا به اصطلاح آمیانه آن باد کردگی می‌شود. در این حالت اگر با دست خود به آرامی چند ضربه بر شکم حیوان وارد کنید خواهید دید که صدایی مانند صدای طبل می‌دهد، و این صدا به دلیل وجود هوا به وجود می‌آید. البته همانطور که گفته شد علاوه بر هوا ممکن است کف نیز در شکم وجود داشته باشد. و این مورد در کیس‌های گوناگون، متفاوت است.

نفخ در سگ چگونه است؟

سگ‌هایی که علائم نفخ را دارند سعی می‌کنند که استفراغ کنند. اما استفراغ آنها محتویاتی ندارد و نهایتاً چند قطره مایع از دهانشان بیرون بیاید. اما حالت استفراغ برای آن ها به وجود می آید. همچنین همانطور که گفته شد شکمشان متورم می‌شود، و به آن که دست می‌زنید صدایی طبل مانند می شنوید. همچنین بزاق زیادی تولید می‌کند و حیوان ناآرام می‌شود. و این ناآرامی به علت وجود درد شدید است. همچنین از دیگر علائم آن می توان به تنگی نفس اشاره کرد، زیرا آن هوای موجود در معده یا روده سبب می شود فضای داخل محوطه شکمی اشغال شود و حیوان نمی‌تواند به درستی نفس بکشد.

اقدامات لازم برای درمان نفخ:

در این موارد حتما باید به دامپزشک مراجعه کرد. زیرا این مشکل بسیار جدی و خطرناک است و ممکن است در زمان کوتاهی حیوان را بکشد. و در واقع هر زمان که علائم نفخ را دیدید باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.
از انجام هر گونه درمان انسانی مانند مصرف عرق نعنا جداً خودداری کنید. و عملاً شرایط را بدتر می‌کند و احتمال زیاد سبب مرگ حیوان می‌شود.

درمان های ارائه شده توسط دامپزشک:

دامپزشک در ابتدا حیوان شما را معاینه می کند و تاریخچه بیماری را بررسی می‌کند و همچنین شرح شرایط و علائم حیوان را از شما می پرسد. همچنین دامپزشک از شما می‌خواهد توضیح دهید که حیوان شما چه خوراکی هایی مصرف کرده و چه جاهایی رفته است و اینکه علائم از کی شروع شده و… .سپس معاینات فیزیکی را انجام می‌دهد. سپس دامپزشک یک لوله از دهان حیوان وارد می‌کند که می‌رود به معده و اگر شرایطش باشد گاز را از معده تخلیه می‌کند.
در برخی موارد حاد ممکن است دامپزشک یک قسمت از بدن را شیو و تمیز کند، و یک سوزن یا نیدل به آن ناحیه فرو کند تا بتواند گاز را تخلیه کند. و تشخیص مناسب ترین راه درمان با توجه به شرایط حیوان توسط دامپزشک معالج تعیین می‌شود.
پس از آن به دلیل اینکه حیوان در تنش و استرس قرار گرفته است، ممکن است دامپزشک برایش سرم تجویز کند. و معمولاً سرم داخل وریدی به حیوان داده می‌شود تا مایعات از دست رفته و فشار وارده به بدن حیوان جبران شود. در کنار سرم ممکن است از برخی آنتی بیوتیک ها نیز به منظور پیشگیری از برخی عفونت ها و برخی مشکلات قلبی نیز استفاده می‌شود. که حتماً باید با تجویز دامپزشک مصرف شوند.
در صورتی که معده چرخیده باشد(در سگ سانان متداول است)، که به آن GDB می‌گویند، دامپزشک ناچار به جراحی می‌شود. در جراحی باید معده را سر جای خودش جا بزنند.

سفر به همراه سگ(هوایی، زمینی)
ادامه مطلب

مراقبت های پس از جراحی:

پس از جراحی نیز باید وعده های غذایی را تقسیم کنند و میزان وعده ها کم کنند اما تعداد وعده ها را افزایش دهند. و تعداد وعده ها نیز توسط دامپزشک تعیین می‌شوند.
همچنین باید ورزش و مصرف آب را نیز در حیوان محدود کرد.

تشخیص نفخ:

توجه داشته باشید ممکن است برخی چیز ها شبیه نفخ به نظر برسند، برخی از این موارد مانند گیر کردن جسم خارجی در مری هستند که ممکن است حالت استفراغ را در حیوان به وجود بیاورند. اما در ایت مورد ما در شکم تورم نداریم. و در برخی موارد دیگر نیز علائم شبیه به نفخ ممکن است وجود داشته باشد.

سخن پایانی:

توجه داشته باشید که نفخ یا همان تورم در ناحیه شکم مسئله مهم و خطرناکی است و حتی ممکن است منجر به مرگ حیوان شود، پس علائم را جدی بگیرید و سعی کنید به محض اینکه علائم نفخ را مشاهده کردید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

در این مقاله همه چیز در خصوص نفخ در سگ و گربه بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳