کلینیک دامپزشکی روژان

انبساط معده و انسداد روده در خرگوش

انبساط معده و انسداد روده در خرگوش

در این مقاله انبساط معده و انسداد روده در خرگوش بررسی خواهد شد:

انبساط معده در خرگوش‌های خانگی موجب برخی از انواع انسداد معده ­ای-روده ­ای می‌شود. خرگوش‌ها دائماً بزاق را ترشح نموده و قادر به استفراغ نیستند؛ بنابراین مایعات در معده انباشته شده و اگر مواد غذایی نتوانند از دستگاه گوارش عبور کنند، به­ سرعت با آب منبسط می‌شوند. گاز تولید شده و موجب انبساط بیشتر می‌شود. معده و پروکسیمال روده مربوط به انسداد با آب و گاز انبساط یافته و تصویر رادیوگرافی خاصی را ارائه می‌دهد. 

اجسام خارجی دربرگیرنده گلوله‌های به هم فشرده “نمدی” مو است که پالس‌های خشک­ شده کامل، تکه‌هایی از فیبر فرش و یا سایر اجسام کوچک هستند. معمولاً روده کوچک محل انسداد است ولی انسدادهای pyloric نیز ممکن است اتفاق بیفتند. خرگوش‌ها به­ طور نرمال میزان زیادی مو را در خلال تمیز کردن، می‌خورند و این موها از دستگاه گوارش و بدون هیچ مشکلی عبور می‌کنند ولی نمدهای به هم فشرده و موی انباشته ­شده موجب انسداد می‌شوند.

دوره مو ریزی:

در خلال دوره موی­ ریزی، نمدهای بزرگ مویی ممکن است انباشته شوند، به ­ویژه در کف پا (plantar) metatarsus و در خلال تمیز کردن توسط خرگوش خورده می‌شوند. این نمدهای مویی بیشتر در خرگوش‌های آنقوره و گونه‌های کوتوله کرک­دار یافت شده‌اند ولی سایر گونه‌ها را نیز متأثر ساخته‌اند. خرگوش‌های مبتلا به مشکلات دندان به­ طور ویژه در معرض انسداد روده ­ای قرار دارند. خرگوش‌های مبتلا به بیماری دندان پیشین نمی‌توانند مو را به­ طور مؤثری بیرون بکشند و توده‌های بزرگی  قبل از بیرون کشیدن آن‌ها شکل می‌گیرد.

صاحبان خرگوش‌هایی که مشکل تمیز کردن دارند باید این نمدها را پیدا کرده و فوراً بیرون بیاورند. Pulses خشک­ شده­ای همچون دانه‌های لوبیا، نخودهای خشک شده و یا غله شیرین نیز می‌توانند در انسداد روده کوچک کمک کنند.  این نوع مواد مغذی نباید در غذای خرگوش وارد شوند. به نظر می‌رسد خرگوش‌های مبتلا به مشکلات دندان بیشتر در معرض بلعیدن کل این مواد مغذی باشند (هرکورت-براون و فریجنز، ۱۹۹۹).

زخم‌ها یا تومورهای التهابی در دیواره روده ممکن است منجر به بیماری انسداد در هر مکانی از دستگاه گوارش ازجمله colon شوند. زخم‌های Extramural ازجمله تومورها، چسبندگی‌ها، آبسه‌ها و کیست‌های کرم نواری در omentum می‌توانند منجر به انسداد شوند.

سنگ‌های کیستی:

به ­عنوان علتی برای انسداد روده­ای گزارش شده‌اند (تالبوت و ایروتن، ۱۹۷۵). شدت علائم و دوره بیماری با محل انسداد ارتباط دارد. انسداد کامل روده کوچک در ابتدا سریع و کشنده است، مگر اینکه انسداد سریعاً برطرف شود. گاهی اوقات، جسم خارجی می‌تواند از طریق روده کوچک عبور کرده و به ­طور متناوب روده را مسدود کند و هنگام عبور جسم از روده موجب درد شکم و بی­ اشتهایی ‌شود. پیشرفت انسداد را می‌توان از لحاظ رادیوگرافی و از طریق سایه‌های گاز در روده کوچک  کنترل نمود. ileocaecal valve محل بالقوه­ ای از انسداد روده است.

لیمفومای روده در این محل در دو مورد یافت شده‌اند (هارکورت-براون، داده‌های منتشرنشده)؛ یکی intussusception روده بزرگ که در میان ­روده بروز می‌یابد. انسداد روده بزرگ دوره‌های طولانی بیشتری دارد که روزها به طول می‌انجامد. انسداد روده بزرگ ناشی از اجسام خارجی خورده­ شده نیست زیرا لومن روده کوچک خیلی کوچک‌تر از کولون است.

بیماری‌های رحم در خرگوش
ادامه مطلب

در عوض، تومورها، چسبندگی‌ها و محتویات به هم فشرده caecal می‌توانند موجب انسداد کولون شوند. تاریخچه معمول خرگوش مبتلا به انسداد حاد پروکسیمال شده و خرگوش یک دقیقه در وضعیت خوب است و پس از آن می‌میرد. ویژگی این بیماری این است که انبساط شدید معده همراه با گاز و مایع ایجاد شده و خرگوش پف می‌کند. خرگوش‌های مبتلا کاملاً بی­ رغبت و افسرده بوده و معمولاً غش می‌کنند.

دهیدراسیون و شکم نامعمول نیز مشاهده شده‌اند. معده منبسط­ شده را می‌توان در شکم cranial (به ­ویژه در طرف چپ) لمس نمود. همچنین شکم می‌تواند منبسط و طبلی شده و اگر پارگی روده اتفاق بیفتد، به­ صورت خمیری خواهد بود. نابرابری‌های الکترولیت موجب علائم مختلف می‌شوند. Twitching، کوری و تشنج‌ها ممکن است در مراحل نهایی اتفاق بیفتند.

رادیوگرافی شکم:

را می‌توان در نیمه خلفی شکم که عملکرد گردش خون یا دستگاه تنفس را مختل نموده، مشاهده کرد. سایه‌های گاز در پروکسیمال روده کوچک قابل­ مشاهده هستند. برای این وضعیت دردناک و استرس­زا نیاز به درمان سریع است. دردکشی و فشارزدایی سریع معده ضروری است. معده را می‌توان با عبور لوله معدی  جهت آزادسازی گاز و مایع،  فشارزدایی کرد.

معمولاً لوله معدی با لوله مسدود می‌شود و باید تخلیه شود و مجدداً نصب شود.

در بسیاری از موارد، بیماری روده سریعاً کشنده بوده و مرگ ظرف ۱۲ ساعت اتفاق می‌افتد. شانس کمی در حرکت دادن جسم خارجی عبوری از روده کوچک و ورود به روده بزرگ وجود دارد. محرک جنبشی می‌تواند به این فرآیند کمک کند ولی اگر روده کاملاً مسدود شده باشد، ممکن است موجب پارگی روده شود.

اگر بیماری زود بروز یابد و جراحی سریع انجام شود، جراحی یک روش مناسب و موفقیت­آمیز است. بااین­حال، مشکلات تهدیدکننده حیات زیادی در ارتباط با enterotomy در خرگوش‌ها وجود دارد. دردکشی دارای ریسک بالا، لومن باریک روده، بافت نرم گردشونده، omentum کوچک، احتمال بروز چسبندگی‌ها، عدم تعادل آب و الکترولیت، قولنج پس از جراحت، عفونت و ریسک عود ناشی از تنگی روده ازجمله آن‌ها هستند. خرگوش‌های دارای موی بلند یا آن‌هایی که مبتلا به مشکلات دندان هستند، همچنان در معرض علت قرار دارند، حتی اگر پس از جراحی زنده بمانند. همچنین کشتن از روی ترحم محتمل‌ترین گزینه انسان است، مگر اینکه صاحبان خرگوش برای جراحی پافشاری کنند و همه ریسک‌ها و هزینه تحمیل­شده را بپذیرند.

انبساط معده:

نیز ویژگی mucoid enteropathy است. معمولاً شروع این وضعیت کندتر از انبساط ناشی از انسداد روده است. میان­روده به هم فشرده با انبساط معده در ارتباط است و نشان­دهنده mucoid enteropathy است. رادیوگرافی را می‌توان برای تشخیص این دو وضعیت به کار برد ولی از پهلوشکافی نیز می‌توان برای تأیید تشخیص استفاده نمود.

در این مقاله انبساط معده و انسداد روده در خرگوش بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.