کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری قلبی سگ

بیماری های قلبی سگ ها

در این مقاله بیماری های قلبی سگ ها بررسی خواهد شد؛

قلب (The Heart)

گردش منظم خون دربدن به وسیله انقباض عضله قلب انجام می‌گیرد و از این طریق به همراه خون و اکسیژن و مواد غذایی و الکترولیت‌ها و هورمون‌ها به سلول‌های بدن رسانده می‌شوند. بدین وسیله اعمال بدن تنظیم می‌شوند.

خون مواد زائد حاصل از فعالیت‌های متابولیکی مانند دی اکسید کربن را نیز حمل می‌کند. بیماری‌های قلبی ممکن است پس از تولد به وجود آمده یا مادرزادی باشند. روش‌ها و تجهیزات ویژه‌ای مانند الکتروکاردیوگرافی و اکوکاردیوگرافی و رادیوگرافی و گوشی مخصوص می‌توانند به طور دقیق فعالیت طبیعی و نیز انواع بیماری‌های قلبی را مشخص نمایند.

علائم بیماری‌های قلبی شامل سرفه کردن و کوتاه شدن تنفس و رخوت و بی حالی و ضعف و اتساع حفره شکمی و متورم شدن دست و پا می‌باشند. اگر سگ دچار حملات غش می‌شود و از رشد طبیعی بازمانده و فعالیت بدنی حیوان کاهش یافته است و یا اگر لثه‌هایش آبی و تیره شده بهتر است از دامپزشک کمک بخواهید.

 

نارسایی احتقانی قلب (Congestive Heart Failure)

نارسایی قلب وقتی پیش می‌آید که قلب نتواند خون اکسیژن دار رابه بدن برساند. واژه احتقانی اشاره به وضعیت غیرطبیعی دارد که حجم زیادی ازمایع به دلیل نارسایی قلبی در خارج سیاه رگ‌ها انباشته شود (مثلاً در ریه). وقتی که چنین حالتی رخ داد سگ شروع به سرفه می‌کند و تنفسش کوتاه می‌شود. درحین انجام تمرینات ورزشی زود خسته شده و شکم به دلیل تجمع مایع (آسیت) متسع می‌گردد. اگر بیماری نارسایی احتقانی قلب تشخیص داده شود به وسیله داروهای مؤثر بر قدرت و سرعت انقباض ماهیچه قلب درمان می‌شود. درمان‌های صحیح سبب افزایش ظرفیت عروقی و دفع مایع تجمع یافته در بدن از طریق ادرار می‌شود. تغذیه با غذاهای کم نمک موجب کاهش تجمع مایعات در بدن می‌شود.

 

بیماری کرم قلب (Heartworm Disease)

عوارض این بیماری ناشی از کرم‌هایی است که در حفره‌های قلب زندگی می‌کنند. همان طور که قبلاً به آن اشاره کردیم میکروفیلر این کرم از طریق پشه ناقل وارد سیستم خون رسانی بدن می‌شود. کرم‌های بالغ به حفره‌های قلبی و عروق ریوی مهاجرت می‌نمایند. هنگامی که طولشان به سی سانتیمتر می‌رسد موجب انسداد جریان خون شده به عروق ریوی آسیب می‌رسانند. در این حالت قلب به راحتی نمی‌تواند خون را به ریه بفرستد. در شکل پیشرفته بیماری شاهد نارسایی قلبی و تخریب شدید بافت ریه خواهیم بود. بیماری کرم قلب به کمک دارو قابل درمان است. برای کشتن کرم بالغ در این بیماران استراحت طولانی توصیه می‌شود. برای پیشگیری بهتر است در فصول گرم سال علاوه بر مبارزه با پشه ناقل داروهای لازم به مصرف حیوان برسند.

 

از دیگر انواع بیماری های قلبی سگ ها:

 

بیماری مزمن دریچه‌ای در توله‌ها (Chronic Valvular Disease)

دریچه‌های قلبی توله‌ها بسیار ظریف می‌باشد و به طور ناگهانی و دقیق باز و بسته می‌شوند و جریان خون را در قلب تنظیم می‌کنند. شکل متداول بیماری‌های قلبی بیماری مزمن دریچه‌ای است. این حالت وقتی پیش می‌آید که دریچه‌های قطور شده کاملاً بسته نشوند و اجازه دهند خون از آنها نشت کند. این وضعیت سبب می‌گردد از قدرت قلب در پمپاژ کردن خون کاسته شده نارسایی قلبی پیشرفت نماید. علائم این نارسایی عبارتند از: سرفه، تنفس صدادار، سختی درنفس کشیدن و بی خوابی شبانه. دامپزشک با گوشدادن به صدای قلب صدای غیر طبیعی ناشی از عارضه فوق را تشخیص می‌دهد.

برنامه ضد انگل سگ ها
ادامه مطلب

 

بیماری‌های مادرزادی قلب (Congenital Heart Diseases)

 

اولین مورد ازبیماری‌های مادرزادی قلب مشکلاتی هستند که در کار کرد قلب خلل وارد می‌کنند. این عارضه از زمان تولد وجود دارد. ولی فقط موقعی متوجه آن می‌شوید که توله را نزد دامپزشک ببرید. او صداهای غیر طبیعی قلب را تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات بیماری فقط مدت کوتاهی بعد از تولد حضور دارد و بعد برطرف می‌شود. در ادامه تعدادی از بیماری‌های فوق معرفی می‌گردند.

 

یک شکل دیگراز بیماری مادرزادی قلب:

وجود مجرای نابجایی بین سرخرگ آئورت و ششی است. این مجرا قبل از تولد موجود است وکمی بعد از تولد مسدود می‌شود. این مجرا موجب ارتباط سرخرگ ششی و آئورت می‌شود درنتیجه وقتی این مجرا بسته نشده باشد خون اکسیژن دار به ریه‌ها بازپس زده می‌شود و بافت‌های سایر نقاط بدن از اکسیژن کمتری بهره خواهند برد. اگر به صدای قلب گوش دهید مور مور ممتدی را خواهید شنید. درمان آن فقط عمل جراحی است.

 

شکاف بین بطن‌ها

این عارضه در بعضی ازتوله های تازه متولد شده دیده می‌شود. این عارضه مشتمل بر وجود شکاف‌های باریک و کوچکی در دیواره ماهیچه‌ای که دو حفره بطنی قلب را از هم جدا می‌کنند می‌باشد. اندازه شکاف دربیماران مختلف متغیر است. درمان این عارضه هم به کمک عمل جراحی صورت می‌گیرد. از دیگر بیماری‌های مادرزادی انسداد دریچه ششی می‌باشد که راه خروج خون از بطن راست را مسدود می‌کند. بیماری فوق به استنوزپولمونیک معروف است. این نقص باعث افزایش فشار وارد بر قلب و نارسایی قلب می‌شود. بعضی ازاشکال انسداد (استنوز) به کمک عمل جراحی بهبود می‌یابند.

در این مقاله بیماری های قلبی سگ ها بررسی شد.

تذکر مهم: تمامی موارد بالا صرفا جهت اطلاع صاحبین سگ ها جهت پیگیری میباشد؛ بدیهی است درمان و تجویز دارو باید حتما و قطعا توسط دامپزشک انجام گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت و اینستاگرام ما سربزنید.

 

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

منبع:آنچه یک صاحب سگ باید بداند/احمدرضا اله یار ترکمن و دیگران