کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری های سگ

بیماری های سگ ها(طویل ترشدن کام نرم، التهاب بافت بینی، ذات الریه و…)

در این مقاله بیماری های سگ ها بررسی خواهد شد؛

طویل ترشدن کام نرم (Elongated Soft Palate)

این عارضه در نژادهایی که صورت باریکی دارند دیده می‌شود و باعث خروج ترشحات از بینی و تنفس صدا دار می‌گردد. چون مجرای خروج هوا مسدود شده است حیوان به ناچار از راه دهان تنفس می‌کند. صدای خرخر و خرناس نیز از علائم این بیماری می‌باشد. حیوان در خواب خرخر می‌کند. علائم بیماری در هوای گرم و درحین انجام تمرینات ورزشی و یا هر وضعیت اضطراب آور دیگر تشدید می‌شود. در اغلب بیماران عمل جراحی با اصلاح این وضعیت مشکل را حل می‌نماید.

 

التهاب بافت بینی

Rhinitis

این حالت التهاب مجرای بینی است که در آن ترشحات غلیظ و بد بویی از بینی خارج می‌شود. امکان دارد یک یا هر دو مجرای بینی مبتلا باشند. درمان بستگی به منشأ بیماری دارد. عفونت دندان‌های فک بالا از علل متداول این عارضه می‌باشد. گاهی آنتی بیوتیک عفونت را برطرف می‌کند.

 

ذات الریه. سینه پهلو (Pneumonia)

ذات الریه بیماری حادی است که توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها و عوامل آلرژی زا و یا عوامل انگلی ایجاد می‌شود. باید این عارضه را بدون تأخیر درمان نمود. علائم بیماری عبارتنداز: سرفه، تنفس سریع، تب بالا و نبض تند و در دقه قفسه سینه حیوان و صدای مخصوص ریه‌های سالم که انعکاس صدای دقه می‌باشد (صدای تو خالی) شنیده نمی‌شود بلکه این صدا گنگ (توپر) می‌باشد.

 

دستگاه عضلانی – اسکلتی (The Musculoskeletal System)

دستگاه عضلانی- اسکلتی عمل حفاظتی و حرکتی بدن سگ را بر عهده دارد. به علاوه استخوان‌ها محل ذخیره مواد معدنی هستند و مغز استخوان گلبول‌های قرمزخون را تولید می‌نماید. هرگاه مشکلی برای عضلات، تاندون‌ها و لیگامان ها و استخوان به وجود آید علائم مشخص و واضحی نمایان می‌شود. لنگش، ضعف و درد و سفتی نمایانگر وجود مشکل در اعضا عضلانی- اسکلتی می‌باشد. هرگونه مشکل در حرکت سگ و یا تورم مفاصل مربوط به بیماری‌های این دستگاه می‌باشد.

 

آسیب به لیگامان صلیبی قدامی (Cranial ruciate Ligament Injury)

این عارضه علت اصلی پیدایش ناگهانی لنگش در پا می‌باشد و در مواقعی رخ می‌دهد که یکی از رباطات داخلی مفصل زانو آسیب ببیند. معمولاً این آسیب در هنگام انجام تمرینات ورزشی پیش می‌آید. در این عارضه زانو دردناک می‌شود و اگر حیوان تحت درمان قرار نگیرد مواردی همچون آرتریت را به دنبال خواهد داشت. این عارضه در سگ‌هایی که اضافه وزن داشته و مسن هستند دیده می‌شود. درمان آن نوعی عمل جراحی است که توسط دامپزشک انجام می‌گیرد.

در ادامه بیماری های سگ ها:

دیسپلازی مفصل رانی- لنگنی (Hip Dysplasia)

این مشکل در سگ‌های بزرگ بسیار شایع می‌باشد و موجبات آزردگی حیوان و متعاقباً صاحب حیوان را فراهم می‌کند. دیسپلازی مفصل رانی- لگنی این عارضه مادرزادی است که تحت تأثیر شرایط محیطی و تغذیه‌ای بروز می‌کند. معمولاً این عارضه به دلیل بدشکلی مفصل رانی- لنگنی پدیدار می‌گردد. حیوان در این وضعیت دچار کمر درد و لنگش شده و گام برداشتن منظم نیست. بعضی سگ‌ها علائم بیماری را در سنینی که رشد سریع دارند (۴ تا ۹ ماهگی) نشان داده و در برخی دیگر علائم را دیرتر بروز می‌دهند.

سایر تظاهرات این عارضه عبارتند از:

شنیده شدن صدای حرکت مفصل در حین راه رفتن به دنبال لمس اندام خلفی حیوان ایجاد واکنش می‌کند و درحین بلند شدن از وضعیت نشسته حیوان خیلی آرام و با احتیاط عمل می‌کند. تشخیص از طریق آزمایش‌های ارتوپدی و رادیولوژی میسر است. باید وزن سگ‌های مبتلا کنترل شود. برای کاهش فشار در اندام خلفی ولگن باید حیوان در محلی گرم و خشک نگهداری شده و جست و خیز کردن او محدود گردد. سگ‌هایی که مبتلا به دیسپلازی مفصلرانی- لگنی هستند دچار آرتریت می‌شوند.

بزرگترین سگ دنیا
ادامه مطلب

درمان دارویی می‌تواند درد را تسکین دهد اما جراحی بیشتر اوقات تنها راه درمان است. در پایان اشاره می‌شود که این بیماری ارثی بوده و هرگز نباید از سگ‌هایی که مبتلا به این عارضه هستند برای نسل گیری استفاده شود.

 

جابجایی استخوان کشککی به سمت داخل (Medial Luxating Patella)

کشکک یاکاسه زانو استخوان کوچکی است که در مقابل مفصل زانو قراردارد و به سمت بالا و پایین می‌لغزد. کشکک در سگ‌های کوچک ممکن است به علت اعمال غیر طبیعی به سمت داخل پا حرکت نماید. دررفتگی کشکک به طور ناگهانی موجب لنگش توام با درد می‌شود. این گونه سگ‌ها نیاز به عمل جراحی دارند. یک یا هر دو زانو را برای رهایی از مشکل فوق یک بار و برای همیشه درمان می‌کنند. در غیر این صورت زانو دچار آرتریت می‌شود. در این حیوانات از چاقی و تمرینات زیاد باید اجتناب شود. چرا که هر دو مورد اخیر بیماری را شدت می‌بخشد.

 

بیماری دیسک (Disc Disease)

درد شدیدی که در انسان در ناحیه کمر به علت دیسک ایجاد می‌شود در سگ‌ها نیز عارضه مشابهی را ایجاد می‌نماید. بعضی نژادهای خالص مثل Dachshund مستعد به بیماری دیسک هستند. علائم قابل مشاهده زمانی شروع می‌شود که دیسک تحلیل برود چرا که دیسک حدفاصل دو مهره را پرکرده و تحلیل آن موجب سائیده شدن دو مهره برهم می‌شود. در این حالت از فعالیت‌های جسمی حیوان کاسته شده سر و گردنش را سیخ نگه می‌دارد. حیوان هنگام لمس موضع ناله می‌کند. پاهایش ضعیف می‌شود و عدم تعادل دارد. بدون تأخیر باید حیوان را به نزد دامپزشک ببرید. ممکن است که حیوان نیاز به عمل جراحی داشته باشد یا آنکه عارضه توسط دارو برطرف گردد. گاهی اوقات دیسک بین مهره‌ای باعث فلج قسمت انتهایی بدن می‌گردد.

 

آرتریت- تورم عفونی مفصل (Arthritis)

متداول‌ترین نوع آرتریت در سگ استئوآرتریت می‌باشد که نوعی بیماری دژنراتیو (تحلیل برنده) است که موجب بروز درد و لنگش و سفتی مفاصل می‌شود. این عارضه معمولاً درسگ های پیر و نژادهای با جثه بزرگ مشاهده می‌شود. رادیولوژی تغییرات استخوانی را به خوبی نشان می‌دهد. برای این گونه حیوانات باید بستری خشک و گرم و نرم را تهیه نمود. محدود کردن حرکات فیزیکی این حیوانات ضروری می‌باشد. از اضافه وزن آنها نیز باید جلوگیری شود.

در این مقاله بیماری های سگ ها بررسی شد.

تذکر مهم: تمامی موارد بالا صرفا جهت اطلاع صاحبین سگ ها جهت پیگیری میباشد؛ بدیهی است درمان و تجویز دارو باید حتما و قطعا توسط دامپزشک انجام گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت و اینستاگرام ما سربزنید.

 

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱