کلینیک دامپزشکی روژان
جوجه تیغی ها

همه چیز درباره جوجه تیغی ها

جوجه تیغی:

جوجه تیغی جزو پستانداران کوچک میباشد که ۱۶ گونه از آنها در کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و نیوزلند شناخته شده اند. این حیوان یک پستاندار اولیه محسوب میشود و به همین علت شب زی میباشد. در انگلیسی به جوجه تیغی ها hedgehog گفته می شود.

پشت این حیوانات از خارهایی پوشیده شده است، که درواقع به عنوان موی آنها عمل می کند، این خارها سمی نیستند. و بر خلاف خار پشت ها که خارهایش به سختی از بدن صدمه دیده خارج می شود، دفاع طبیعی جوجه تیغی ها پرتاب کردن خارهای پشتش میباشد. اما این نوع دفاع در آخرین مرحله استفاده می شود. ابتدا تلاش می کند که فرار کند یا مهاجم را مجبور به فرار کند، که البته میزان استفاده از خارها و یا روش های دیگر بستگی به گونه جوجه تیغی نیز دارد.

ویژگی های رفتاری جوجه تیغی:

جوجه تیغی ۵ انگشت با ناخن های کوچک در پنجه جلویی دارد و در پنجه عقبی ۴ انگشت با ناخن های بلند دارد. این حیوانات بسیار پر سر و صدا بوده و برای ارتباط برقرار کردن فقط خر خر یا خس خس نمی کنند، بلکه گاها با صدای بلند جیغ می زنند. ( که این موضوع هم بستگی به گونه و نژاد این حیوان دارد.)

این حیوانات ممکن است گاهی اوقات کار عجیبی انجام دهند که به اصطلاح به آن مسح کردن یا روغن مالی کردن می گویند. هنگامی که حیوان بوی خاصی را استنشاق می کند، شروع به لیس زدن و گاز گرفتن منشا بو مینماید و سپس بزاق خود را که عطر آن بو را گرفته به خارهایش می مالد. تا کنون دلیل علمی برای این کار یافت نشده اما برخی معتقدند که او این کار را برای استتار و هم بو شدن با محیط اطراف و منحرف کردن شکارچیان احتمالی انجام می دهد.

لانه جوجه تیغی:

همانطور که گفته شد، جوجه تیغی ها شب زی هستند. البته با توجه به گونه های مختلف، برخی از آنها ممکن است چندین بار در روز بیدار شوند. جوجه تیغی ها زمان زیادی از روز را زیر علف ها، صخره ها یا درون گودال ها در خواب زندگی میکنند. بیشتر گونه ها براساس عادت زمین را حفر میکنند تا برای خود پناهگاه بسازند. اغلب گونه های وحشی جوجه تیغی خواب زمستانی دارند که مدت خوابشان با توجه به دما، نژاد و فراوانی غذا متفاوت میباشد.

تغذیه:

برخلاف طبقه بندی های قدیمی، جوجه تیغی ها تنها حشره خوار نیستند. بلکه بیشتر در طبقه بندی همه چیز خواران قرار می گیرند.

غذاهای جوجه تیغی میتواند شامل موارد زیر باشد:

حشرات

حلزون

قورباغه

وزغ

مار

تخم پرندگان

قارچ

ریشه علف ها

لاشه حیوانات

خربزه

هندوانه

می باشد. هم چنین جوجه تیغی ها ممکن است، پس از باران دنبال کرم خاکی بگردند. اما غذای اصلی جوجه تیغی های جنگلی که به جوجه تیغی های اروپایی مشهور هستند، حشرات می باشند. بعضی از این حیوانات حتی ممکن است از پنیر، شیر و محصولات لبنی استفاده کنند. در تغذیه نوع خانگی این حیوان که به جوجه تیغی چهار انگشته مشهور است، می توان از پنیر دلمه به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد. غذای سگ و گربه برای جوجه تیغی از محصولات لبنی بهتر است اما هر دوی آنها چربی بالا و پروتئین کم دارند.

خون آمدن از بینی (Epistaxis) در سگ و گربه
ادامه مطلب

مهمترین اصلی که باید به آن توجه داشته باشید این است که جوجه تیغی مستعد چاقی است. بنابراین شما به عنوان صاحب او باید رژیم غذایی متعادلی در اختیارش قرار دهید تا جوجه تیغی چاق و بیمار نشود. ولی ممکن است گاهی متوجه شوید که جوجه تیغی شما اصلا غذا نمی خورد!

برای تغذیه ی او از غذای خشک مخصوص جوجه تیغی استفاده نمایید تا مطمئن شوید تمام نیازهای غذایی او را برطرف می کنید.

هم چنین در کنار این غذا میتوانید گاهی از حشراتی مانند:

کرم طعمه

میل ورم

کرم آرد

جیرجیرک

استفاده نمایید . البته همانطور که گفته شد، بهتر است در این کار زیاده روی نکنید و معمولا روزی یک عدد برایش کافیست . بعضی از روزها می توانید موز،گوجه یا نخودفرنگی برایش بگذارید البته مقدارش باید بسیار کم باشد.

غذاهای ممنوع برای جوجه تیغی ها چیست؟

شیرینی جات

شیر

پیاز

آجیل

بادام زمینی

کشمش

از غذاهای مضر برای جوجه تیغی هاست که نباید در رژیم غذایی آنها باشد.

تولید مثل جوجه تیغی ها:

با توجه به گونه به طور متوسط دوران بارداری جوجه تیغی ممکن است از ۳۵ تا ۵۸ روز طول بکشد.

گونه های بزرگ تر به طور متوسط ۳ تا ۴ و گونه های کوچک تر ۵ تا ۶ نوزاد به دنیا می آوردند. جوجه تیغی های مذکر دیگر، علاقمند ازبین بردن نوزادان دیگر جوجه تیغی ها هستند.

طول عمر جوجه تیغی ها:

طول عمر جوجه تیغی ها ارتباط مستقیمی با اندازه آنها دارد، گونه های با اندازه بزرگتر به طور معمول ۴ تا ۷ سال در طبیعت زندگی می کنند. (البته تا ۱۶ سال هم دیده شده). و گونه های کوچک تر ۲ تا ۴ سال در طبیعت و ۴ تا ۷ سال در محیط حفاظت شده و خانه زندگی می کنند. این حیوانات بطور مادرزادی نابینا هستند و تنها ساعتی بعد از تولد، خارها به راحتی قابل دیدن میباشند.

بیماری های شایع در جوجه تیغی ها:

بیماری های شایع عبارتند از:

سرطان

بیماری های ناشی از چاقی و قلبی عروقی.

سرطان در میان این حیوانات بسیار شایع است.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد